Pro Peltu to bude likvidační, i rok by byl pro něj moc, říká o rozsudku soudu Vízek. Jak teď vidí osud Jablonce?

Pro Peltu to bude likvidační, i rok by byl pro něj moc, říká o rozsudku soudu Vízek. Jak teď vidí osud Jablonce?

Šest let vězení a k tomu peněžitý trest ve výši pěti milionů korun. Takový verdikt si v pátek vyslechl bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta od městského soudu v Praze, jenž mu sečetl všechny hříchy v dotační kauze. Pelta se však na místě odvolal a sám mluví o tom, že je jeho případ pouze v poločase. Co si o rozhodnutí soudu a jeho dopadu na celý jablonecký klub myslí slavný internacionál a kritik Ladislav Vízek? 

Byť se s ním v minulosti dostal několikrát do křížku, žádné potěšení nad šestiletým trestem pro Peltu Vízek rozhodně neprojevil. Naopak bylo cítit, že kontroverzního bosse spíše lituje. „Pro něj to bude likvidační. Už když byl ve vazbě, tak říkal něco ve smyslu, že si radši vezme život, než aby se tam vrátil. A teď dostal šest let. I kdyby z toho byla nakonec půlka nebo jenom jeden rok, bude to pro něj moc,“ uvedl legendární kanonýr v rozhovoru pro eFotbal.

„I když se Pelta evidentně provinil, musím říct, že si jeho odsouzení snad ani nepřeji. Je to zvláštní, ale je to tak. On je fanatik fotbalu, zábavný člověk a náš bývalý kamarád, s nímž bývala vždy legrace. Jenže ho změnily peníze. Milión pro něj znamenal to samé, co pro normální lidi byla koruna, a to je zkrátka špatně. Příliš mu napršelo do nosu. Je to vážně smutné,“ poznamenal Vízek.

Zároveň navrhl svůj trest, který by mu pro Peltu přišel jako adekvátní. „Sebral bych mu všechny fotbalové funkce i možnost se do nich někdy vrátit. To by ho stejně potrestalo ze všeho nejvíc. Ale zavřít ho mezi vrahy atd., to je na mě asi trochu moc. Vždyť on typický kriminálník není. Jen udělal chybu na hodně blbém místě. Navíc jde o stovky milionů, což teď mluví proti němu,“ prohlásil vyhledávaný glosátor, který Peltu už v minulosti kritizoval za to, že se utrhl ze řetězu. A na tom si trvá.

„Zasloužil si, aby ho už někdo klepl přes prsty. Svým způsobem si o to dlouho koledoval. Ale zase to není žádný vrah a ten trest mi přijde až moc tvrdý. Ale moc tomu nerozumím, je to jen můj názor,“ poukázal Vízek. Ten je přesvědčený o tom, že pražský vrchní soud mu jeho trest sníží. Jenže pozor, odvolání podalo i státní zastupitelství, podle něhož je trest pro Peltu i náměstkyni Simonu Kratochvílovou (6,5 roku vězení) až příliš nízký. „Uvidíme, jak to dopadne. Ale znovu říkám, že pro člověka jeho naturelu by i rok byl moc,“ zopakoval Vízek.

Celá kauza bude mít podle něj dalekosáhlé následky na Jablonec, který teď čekají doby temna. „Jsem hodně zvědavý, jak to ten klub zvládne. Podle mě to skončí špatně. Už teď se ke mně dostávají informace, že se hráčům dluží peníze na prémiích. A bude to nejspíš ještě mnohem horší,“ bojí se někdejší kanonýr.

„Mám pocit, že jak Pelta Jablonec opustí, už to nebude mít kdo financovat. On je jediný, kdo tomu tam velí, kdo dokáže sehnat peníze. Co bude, až bude sedět v kriminále? Kdo utáhne kabinu a postará se o chod klubu, když on bude pryč?“ ptá se sám sebe Vízek.

„Fotbal v Jablonci asi úplně nezanikne, ale hráči se rozutečou jinam a stát se pak může cokoliv. Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Peltova kauza se ale stoprocentně dotkne i hráčské kabiny a pozitivní to nebude. Když si zavěštím, tak v Jablonci vidím velkou tmu. A je jen Peltova vina, že to takhle dopadlo,“ uzavřel známý internacionál.