Plzeň zvládla šlágr v Uherském Hradišti, Jablonec slaví první venkovní výhru v sezóně

Sedmnácté kolo české nejvyšší fotbalové soutěže odstartovalo první prosincovou sobotu. V odpoledních utkáních Spartazvítězila v Karviné a Telice s Libercem porazily na svých stadionech Zlín, respektive Hradec Králové. Tři body slaví i pražská Slavia, která vyhrála v Olomouci gólem Kuchty z 56. minuty.

Sparta Praha - Karviná

Pražané na svého soupeře doslova vlétli a balon domácím fotbalistům prakticky nepůjčovali. Územní převaha ale dlouho k ničemu nevedla. Až Haraslín ve 27. minutě z hranice pokutového území dal o aktivitě Sparty vědět důrazněji. Hancko poté z velmi dobré pozice bránu vysoko minul. Na konci půle si s Bolkem v bráně domácích neporadil ani David Karlsson a do kabin se tak odcházelo za bezbrankového stavu.

S nástupem do sruhého poločasu si Sparťané koledovali o gól, ale dělovka Eldara Šehiče z první k jejich štěstí jen prolétla těsně vedle levé tyče. Poté už hosté z pražské Letné ale zase zabrali a v 60. minutě již slavili gól. Bolek se totiž místo chytání věnoval osočování vlastních spoluhráčů  a střídající Pulkrab tak v pohodě poslal Spartu do vedení. V 76. minutě se navíc Pražanům povedlo vstřelit i druhý gól zásluhou Haraslína. Prakticky ihned po rozehrávce ale Sparta zažila podobný kolaps, jako například v utkání s Teplicemi a inkasovala. Vyrovnání však už bylo nad síly fotbalistů z Karviné.

Liberec - Hradec Králové

Utkání Liberce s nováčkem z Hrace Králové bylo od úvodních minut velice vyrovnané. Ani jeden z celků se příliš nehrnul do zakončení. První příležitosti se tak divácí dočkali až ve 32. minutě, kdy se však Yusufovi nepovelo zakončit Havelkův centr. O šest minut později se už ale domácí radovali. Tupta se po skvělé nahrávce vydal do průniku a pohotovou ranou překonal brankáře Hradce Viléma Fendricha.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji hradečtí "Votroci", ale domácí držel brankář Knobloch. Postupem času se hra vyrovnala a Hradec tak jede z pod Ještědu bez bodu.

Teplice - Zlín

Do zápasu vstoupili aktivněji domácího fotbalisté, kteří si také vytvořili první vážnější šanci. Dalekonosnou ránu veterána Jana Rezka z volného přímého kopu ale brankář Matej Rakovan i přes velké problémy do sítě nepustil. Na druhé straně se dostal do slibné příležitosti Rudolf Reiter, ale jeho střela skončila jen vedle tyče. Vsamotném závěru pak ještě vyslal nebezpečnou ránu na hostující bránu Jakub Mareš, ale Rakovan si s míčem poradil.

Po bezbrankové první půli tak přišly góly až s druhou půlí. V 58. minutě totiž poslal zlínský Fastav do vedení přízemní střelou Robert Hrubý. Vedení však Zlínu vydrželo pouhé čtyři minuty. O vyrovnání se totiž postaral Jan Fortelný, který z hranice pokutového území zamířil přesně do dolního rohu branky. Po třech minutách navíc přidal druhý gól Teplic Shejbal a v osmašedesáté minutě poslal domácí fotbalisty do dvoubrankového vedení Mareš. Už v nastavení pak rozhodl o konečné výhře 4:1 pro Jarošíkovo mužstvo Daniel Trubač nechytatelnou ranou pod břevno.

Sigma Olomouc - Slavia Praha

Olomouc se dostala do šance už ve třetí minutě, ale míč před Zamrzlým stihl o fou odkopnout Masopust. V první půli byli poněkud překvapivě aktivnější domácí fotbalisté, kteří Pražany překvapili aktivním napadáním. Slavia se do hry v podstatě vůbec nedostala. Ve dvou slibných náznacích fotbalistů v sešívaných dresech proti Macíkovi neuspěl Schranz a po něm ani Olayinka.

Hosté tak ukázali až ve druhé půli, proč vedou tabulku. Stanciu se prokličkoval skrze pokutové území Sigmy, pročež ho byl Roman Hubník schopný zastavit jen a pouze za cenu faulu. K následně nařízené penaltě se postavil sám faulovaný Rumun, kterému ale nevyšel pokus o panenkovský dloubák a v penaltě tak selhal. O pár minut později už ale Slavia slavila gól. Masopust posunul míč ramenem (nebo paží) míč na Kuchtu, který poslal Pražany do vedení. Ačkoli se domácí zlobili a protestovali, nebylo jim to nic platné. Po vstřeleném gólu hosté těsný náskok již ubránili.

Mladá Boleslav - Pardubice

Zatímco v minulé sezóně se Pardubicím dařilo, v té aktuální se stále hledají. Východočeský klub je namočen v místech, která znamenají boj o holé přežití v české nejvyšší soutěži. I proto mohou mít tři body z půdy Mladé Boleslavi v konečném součtu cenu zlata.

Hosté začali aktivně od prvních minut a již v osmé minutě je poslal do vedení Cadu. O pouhé dvě minuty náskok zvyšoval Chytil a autor druhé branky v o chvíli později přidal další trefu. Domácí se ke slovu dostali až po změně stran, kdy se podařilo snížit Ewertonovi. Trefa Fily v nastavení už jen zmírnila ztrátu.

Ostrava - České Budějovice

Dynamo se před týdnem namlsalo nečekaným úspěchem proti Slovácku, ale na horké půdě ostravského Baníku další skvělý výsledek nezopakovalo. Domácí udeřili již po dvou minutách hry díky přesnému zásahu Klímy. V první půli jej ještě následovali Fleišman a Buchta.

Po změně stran byl u kormidla i nadále více Baník, ale hosté přeci jen dokázali využít zaváhání a čtyři minuty před koncem slavil svou trefu Škoda. Radost trvala ale jen krátce, neboť o minutu později vrátil Ostravě tříbrankový náskok Kuzmanovič.

Bohemians - Jablonec

Výsledkové trápení Jablonce je v lize na podzim patrné a svěřenci kouče Petra Rady sbírají body jen velmi obtížně. V neděli se jim to ale podařilo, když vyloupili pražský Ďolíček. Díky výhře 2:1 se mohou dobře naladit na čtvrteční závěr skupinové fáze Konferenční ligy, který rozhodne o tom, zda si pohárovou Evropu zahrají také na jaře.

V Ďolíčku udeřil severočeský klub již v osmé minutě zásluhou Čvančary a krátce před koncem první půle náskok pojistil Houska. Klokani se zmohli na odpověď až pět minut před koncem, ale trefa Hronka již bodovou ztrátu vliv neměla.

Slovácko - Plzeň

Slovácko chtělo v nedělním šlágru proti Plzni odčinit překvapivou ztrátu s Budějovicemi, ale Viktoria udeřila již v první minutě zásluhou Havla. Smůla se ale celku z Uherského Hradiště lepila na paty a v první půli mu nebyla uznána trefa Havlíka, který si pomohl rukou.

I po změně stran úřadovalo video ve prospěch hostů, když ani trefa Jurečky nebyla uznána. Plzeň svůj náskok zvýšila v 69. minutě, kdy se střelecky prosadil Beauguel. Domácím se podařilo snížit až v nastaveném čase zásluhou Šašinky.

FORTUNA:LIGA, 17. kolo:

Karviná - Sparta Praha 1:2 (0:0)
Branky: 78. Sinjavskij - 60. Pulkrab, 76. Haraslín.
ŽK: Santos, Šindelář - Ladislav Krejčí II, Pulkrab.
Diváci: 1000 (omezený počet).
Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Antoníček - Franěk (video).
Karviná: Bolek - Křapka, Santos, Šindelář, Šehič - Mangabeira (20. Stropek), Qose - Čmelík (65. Sinjavskij), Papadopulos (83. Mikuš), Bartošák (83. Nešický) - Durosinmi (46. Svoboda). Trenér: Páník.
Sparta Praha: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II, Hancko - Karlsson (64. Dočkal), Pavelka, Sáček, Karabec (52. Pulkrab), Haraslín (87. Ladislav Krejčí I) - Hložek. Trenér: Vrba.