Černobílé deja vu: Juventusu hrozí sestup ze Serie A! Tentokrát za finanční podvody

Černobílé deja vu: Juventusu hrozí sestup ze Serie A! Tentokrát za finanční podvody

Před patnácti lety Juventus o dva tituly obraly a do Serie B potopily úplatky rozhodčím. Nyní je v centru pozornosti účetnictví Bianconeri. A turínskému velkoklubu opět hrozí cesta do italského fotbalového podpalubí.

Plusvalenza. To je v tuto chvíli “kódové” jméno pod kterým Italové vedou skandál, v rámci kterého je za účetní podvody vyšetřován italský fotbalový gigant Juventus. Podle policistů a jejich analytiků mělo vedení fotbalového klubu podvádět s kapitálovými zisky plynoucími z přestupové politiky. To zjednodušeně znamená, že si do účetnictví připisovali peníze, které na přestupech nikdy nevydělali. Vylepčovali si tím bilanci, což je v době snahy UEFA o dodržování finanční fair play důležitější než kdy jindy. 

Jak systém funguje? Řekněme, že klub, v tomto příkladě s předponou velko-, podepíše pětiletou smlouvu s hráčem za 100 milionů eur. Náklady na hráčova registrační práva by amortizoval po dobu trvání smlouvy a platby by nejspíš rovnoměrně rozložil do pěti let. Stručně řečeno, amortizovaná hodnota hráče by činila 20 milionů eur ročně (100 milionů eur děleno pěti). Pokud by tedy Juve po třech letech tohoto hráče prodal za 60 milionů eur, dosáhl by kapitálového zisku 20 milionů eur z jeho registračních práv (60 milionů eur minus zbývajících 40 milionů eur amortizované hodnoty).

“Podvůdek” fungoval jednoduše. Třeba loni v létě se z Katalánska do Turína přestěhoval Arthur Melo, zatímco opačným směrem zamířil Miralem Pjanič. Oficiálně spolu tyto dvě transakce nesouvisely. Nebyly oznámeny jako součást stejného transferu. Barcelona oznámila, že Juve souhlasilo s tím, že za Arthura zaplatí původních 72 milionů eur, zatímco Pjaniče získala za 60 milionů eur. Oba kluby tak mohly na odcházejícím hráči vykázat kapitálový zisk, zatímco Juve muselo odevzdat pouze 12 milionů eur v hotovosti. Byla to dohoda, která vyhovovala oběma stranám. Jednotlivě by ji týmy neprovedly a za hráče takové sumy nezaplatily, takto ale účetně transakce pomohla oběma stranám. A nyní vychází najevo, že italská policie vyšetřuje několik takových přestupů v Serii A (přesně 62, když 42 z nich “patří” Juventusu), přičemž podle Sky Sport Italia a ANSA měly tyto transakce celkovou hodnotu 282 milionů eur v podobě kapitálových zisků. A skandál se podle všeho teprve rozjíždí.  Pokud se obvinění potvrdí, Juventus opět může skončit mimo Serii A.

zdroj: Goal.com 

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.