Kritik Vízek: Sparta je skoro průměrné ligové mužstvo, výkonnostně nemá ani na první trojku

Kritik Vízek: Sparta je skoro průměrné ligové mužstvo, výkonnostně nemá ani na první trojku
ROZHOVOR

Jak se ligový podzim líbil legendárnímu Ladislavu Vízkovi, jenž je známý tím, že nejde pro ostré slovo daleko? Třeba Spartu podrobil nesmlouvavé kritice, byť některé členy kádru také pochválil. Co v rozhovoru pro eFotbal řekl třeba o Jablonci a jak vidí pozici jeho kouče Petra Rady? 

„S podzimní částí ligy bych byl celkem spokojený, kdyby ji neprovázelo tolik chyb ze strany rozhodčích. Chyby to navíc byly docela zásadní a na sudí se tak valí jedna velká kritika. Zvlášť když je dělali i v kombinaci s VAR, což už vůbec nedokážu pochopit. A hodně mi to vadí. Jinak jsem ale s úrovní naší ligy celkem spojený. Ta úplná špička se zvedla, byť Slavia mi pořád přijde nejsilnější,“ začal Vízek svoje hodnocení.

A celkem kritický byl k bronzové Spartě, která na sešívané ztrácí jen tři body. Podle legendárního útočníka Dukly je ale reálný letenský odstup od rivala daleko větší. „Sparta ještě nemá takovou sílu jako dřív. Všichni by si to přáli, jenže skutečnost je bohužel jiná. A vidět to bylo v lize i evropských pohárech. Pro mě to jeden z aspirantů na titul určitě není. Několik zápasů vyhrála jen se štěstím a třeba na Slovácku dostala hned čtyřku. Dokonce si troufám říct, že je Sparta skoro průměrné ligové mužstvo. Výkonnostně to pro mě není ani na první trojku,“ poznamenal Vízek.

Tomu navíc vadí, jak se pořád řeší pozice kapitána Bořka Dočkala. Třiatřicetiletého špílmachra, pro něhož má velkou slabost. „Se staršími hráči mám vždy trpělivost, navíc Dočkal je pan fotbalista. Že mu to pomaleji běhá, je možná pravda. Ale to Pavelkovi taky a jeho nikdo neřeší, navíc je to mnohem horší hráč než Dočkal. O Bořkovi se však vedou diskuze neustále a podle mě ho to už musí hodně štvát. Na českou ligu ale rozhodně stačí a týmu má pořád co dát,“ zapřemítal slavný internacionál.

A slova chvály má i na Ladislava Krejčího mladšího, jenž na podzim patřil k hvězdám ligy. „Ten se mi líbí fakt hodně. Sice je možná trošku jednodušší, ale hráč je to výbornej. Postavil bych ho v nároďáku ihned do základu, podle mě tam prostě patří,“ má jasno.

Kdo se mu zato příliš nezamlouvá, to je nová posila Pražanů, útočník Tomáš Čvančara. „O něj se malinko bojím. Nejsem si totiž úplně jistý, že je zrovna on hráčem pro Spartu. Zvlášť když tam ofenzivu řídí geniální Hložek, který samozřejmě musí hrát,“ zdůraznil Vízek.

A vyjádřil se i ke čtrnáctému Jablonci, které vede jeho velký kamarád Petr Rada. „O Jablonec jsem měl velký strach už loni, ale nakonec znovu udělal evropské poháry. V nich navíc postoupil do skupiny, v lize šel však hodně dolů. A jsem si jistý, že do toho promluvila kauza Míry Pelty, která mančaft zásadně ovlivnila. A to i přesto, že tým vede nejlepší trenér u nás. Ať si každý říká, co chce, ale já stavím Petra Radu ještě výš než Jindřicha Trpišovského či Pavla Vrbu,“ prohlásil někdejší skvělý fotbalista.

„Tuhle sezonu ještě Jablonec nějak ustojí, ale hodně se bojím, co s ním bude v létě. Zvlášť jestli Peltu vážně zavřou. Asi se pak v Jablonci bude muset dost prodávat, aby vůbec bylo na výplaty. Jako se to stalo teď se Čvančarou,“ dodal Vízek s tím, že by Rada měl v pozici kouče mužstva zůstat.

„Sám Petr z boje utíkat rozhodně nebude, to jsem si jistý. Je to bojovník a chce mužstvo vytáhnout zas nahoru. Byť to bude mít strašně těžké. Kdyby ale o práci přišel, tak já mu už držím místo u pana Pauknera v Dukle. Vždyť Petr Duklák je a máme ho tam všichni rádi. Jen se tedy trošku divím, že ho ještě nechytl infarkt. Naštěstí se už ale trochu vyklidnil, vždyť je taky věkem těsně před důchodem,“ uzavřel Vízek.

Baníku prý chybí více sebevědomí a odvahy a dokud to nezmění, těžko bude vítězit nad těmi nejlepšími...