Radovi by přesun na Slovensko prospěl, v Jablonci však zůstane, myslí si expert Rosa. V čem vidí příčinu podzimního trápení Teplic?

Radovi by přesun na Slovensko prospěl, v Jablonci však zůstane, myslí si expert Rosa. V čem vidí příčinu podzimního trápení Teplic?
ROZHOVOR

V české nejvyšší soutěži strávil dohromady třináct sezon, z toho hned devět prožil v dresu Teplic. A k tomuto celku má stále hodně blízko, byť už ho sleduje jen z dálky. I proto mu rozhodně není jedno, že během podzimu byli skláři dlouho v křeči. Proč je klub ze severu Čech už delší čas na ústupu, nejen o tom pak uznávaný expert O2 TV Sport Antonín Rosa promluvil v rozhovoru pro eFotbal.  

Který z ligových týmů vás na podzim nejvíce pozitivně překvapil?
Asi nemohu zmínit nikoho jiného než Hradec Králové. Měl výborný start a mám pocit, že jde v jeho případě o něco víc než jen o klasický lauf nováčka. A byť v těch posledních zápasech už tolik nebodoval, pořád se prezentoval celkem vyspělým fotbalem. To znamená, že se snažil držet balón a kombinovat. Herně se mi líbil.

Dokáže si ale podle vás Hradec udržet stávající výkonnost i na jaře, nebo půjde o něco dolů?

Podle mě o tom hodně napoví úvodní jarní kola. Nejdříve čeká Hradec zápas na půdě silné Plzně, ale ten bych do toho nepočítal. Pak má ale doma České Budějovice a následně venku Pardubice. Pokud v těchto zápasech uspěje, bude to signál, že by mu to mohlo šlapat i na jaře. 
 
Nakolik jsou jeho výsledky zásluhou velezkušeného kouče Miroslava Koubka?
Upřímně si myslím, že tam kvalitní základ vytvořil už trenér Zdenko Frťala. Mužstvo bylo pod ním velmi dobře trénované a pod vedením Miroslava Koubka na to samozřejmě navázalo. Od sportovního ředitele Jiřího Saboua byl prozíravý tah, že si vybral právě jeho. Nechtěl mladého kluka, který se při prvním neúspěchu rozsype, ale raději vsadil na někoho zkušeného, kdo bude mít u hráčů obrovský respekt. Což trenér Koubek samozřejmě má. Navíc přesně ví, jakým stylem se chce s mužstvem prezentovat.

Negativním překvapením podzimu je zato Jablonec, který je v tabulce až čtrnáctý. Měl by u mužstva pokračovat trenér Petr Rada?
Předně bych chtěl říct, že do sezony vstoupil Jablonec úspěšně. Tedy postupem do základní skupiny Evropské konferenční ligy, což ho ale na domácí scéně možná trochu ukolébalo. V české lize to od něj dobré vůbec nebylo. A co se týče trenéra Petra Rady, já myslím, že v klubu nejspíš zůstane. A to ze dvou důvodů. Zaprvé tam v předchozích sezonách odvedl vážně skvělou práci, zadruhé se teď majitel klubu Miroslav Pelta musí věnovat asi trochu jiným věcem než fotbalu. Je ale pravda, že výsledky Jablonce byly na podzim docela tristní. Vždyť vstřelil jen čtrnáct gólů. Tedy dokonce ještě méně než poslední Karviná.

Podle aktuálních informací je právě Rada jedním z vážných kandidátů na trenéra Slovenska. Byla by to ta správná štace pro něj?
V první řadě musím říct, že má Petr Rada skvělou hráčskou i trenérskou kariéru. Vedl českou reprezentaci i obě pražská „S“, takže profesně by na to určitě měl. A dost možná by taková změna prospěla i jemu.

Na ligovou scénu se vrátil kouč Bohumil Páník, jehož Karviná ale jako jediný tým z ligy ještě nevyhrála. Co je tam špatně?
Karviná měla ve spoustu utkání i trochu smůlu. Když se ovšem podívám na její kádr, je rozhodně srovnatelný s tím Teplic, Pardubic či Zlína. Že má od nich tak velký bodový odstup, si asi nikdo nepředstavoval. Na druhou stranu ale nevím, co by se tam muselo stát, aby se výsledky mužstva nějak razantně zvedly. Asi přijde řada posil, ani ty vám ale vzestup nezaručí. Podle mě bohužel Karviná v létě sestoupí o patro níž.

Na dně se dlouho nacházely i Teplice, které pod vedením Jiřího Jarošíka čekaly na body dlouhých sedm kol. Bude na jaře výrazně lépe?
V Teplicích se po dlouhé době mluví o tom, že mají nějaké volné peníze na příchod posil. To je sama o sobě pozitivní zpráva a záblesk naděje. Stejně jako to, že v závěru podzimu dokázaly Teplice vyhrát dvakrát za sebou, takže nějaká kvalita tam je. Navíc měly štěstí, že i když předtím dlouho nezískaly ani bod, tak jim mužstva dole nijak zásadně neodskočila. Každopádně chci věřit, že na jaře budou v lepším rozpoložení.

Ve spodní části tabulky se však Teplice nacházejí už několik sezon. Proč se jim nedaří vrátit se na příčky, které okupovaly dříve? Vážně za tím stojí pouze úmrtí dlouholetého šéfa klubu Františka Hrdličky?
Tahle tragická událost klub bohužel hrozně ovlivnila. Tak to prostě je. Pan Hrdlička klub úspěšně řídil mnoho let a prakticky zcela sám. Po jeho smrti se tak dlouho nevědělo, co dál. Třeba tehdejší sekretář Jan Skýpala začal najednou dělat sportovního ředitele a podobně. Další věcí je, že měl Hrdlička skvělé vazby s majitelem klubu i hráčskými agenty. Proto když bylo nejhůř, tak tam pravidelně přicházeli hostovat třeba kvalitní hráči Sparty. To mi teď trochu chybí. Navíc jsou už Teplice v situaci, kdy dá mnoho kluků před příchodem tam přednost třeba Liberci. Dřív to tak však nebylo a hlavním důvodem byla právě osoba pana Hrdličky. Teď je to ale jiné. Navíc mi přijde, že typologicky je v Teplicích možná až moc podobných hráčů.

Má podle vás současný vládce klubu Rudolf Řepka potenciál na to, aby kráčel v Hrdličkových stopách?
Prošel jeho školou, takže jistá šance tam je. Ale i když už stačil nabrat řadu jiných zkušeností, já myslím, že je pro něj tato pozice pořád hodně nová. Bude záležet na tom, jak moc dokáže své představy prosadit u majitele klubu. To je zcela klíčové.

A co říkáte na kauzu Martina Chlumeckého, jemuž kvůli jeho klauzuli, že se v případě sestupu stane volným hráčem, klub rozvázal po podzimu smlouvu? Jak byste s ním naložil vy?
O této kauze vím jen z médií. Určitě je ale velká chyba Teplic, že takovou smlouvu s hráčem vůbec podepsaly. A je vážně smutné, že se to řeší až teď. Podobá se to tomu, když hráči končí za půlroku kontrakt a on nechce podepsat nový. V takových chvílích se bohužel celkem často stávalo, že byl pak přeřazen do B mužstva, protože už v klubu neměli žádný zájem mu zvyšovat cenu. V Teplicích si už navíc našli za Martina náhradu v podobě Mohameda Tijaniho. Takže se vlastně ani příliš nedivím, že se ho rozhodly pustit už teď. Zase bych byl ale hodně opatrný v tom, že přijde řada nových hráčů a najednou to půjde. Byť Teplicím samozřejmě fandím a přeji si, aby šly na jaře nahoru. Že bych ale byl stoprocentně přesvědčený, že to zvládnou, to bohužel říct nemůžu. 

Plzeň není taková drtička jako Slavia. Ta předvádí, co ostatní neumí a na lavičce prý má kouzelníka...