Desatero otázek. Má odstoupit vedení LFA, kterou stínově řídil Berbr? Může být v jejím čele Šádek, řešící s ním sudí?

Desatero otázek. Má odstoupit vedení LFA, kterou stínově řídil Berbr? Může být v jejím čele Šádek, řešící s ním sudí?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Týden před Vánocemi jsme na tomto místě zveřejnili z hlediska českého ligového fotbalu důležitou část odposlechové kauzy Berbr a spol. Byly v ní důkazy o tom, jak v první covidové sezoně 2019/2020 vymýšleli a organizovali Roman Berbr (bývalý místopředseda FAČR) se svým pobočníkem Radkem Bělákem (bývalý funkcionář Zbrojovky Brno), plzeňským ředitelem a místopředsedou Ligové fotbalové asociace (LFA) Adolfem Šádkem a expředsedou FAČR Martinem Malíkem zejména pro majitele Zbrojovky Brno a 1. FK Příbram výhodné předčasné ukončení soutěží přes pandemii. 

Tak, aby z první ligy nikdo nespadl a postoupily do ní bez baráže hned dva kluby z druhé ligy (kromě FK Pardubice navrch i Zbrojovka Brno). A jak to šikovně dlouhou cestou přes Karvinou vnukli i místopředsedovi Sparty a šéfovi LFA Dušanu Svobodovi, jehož posměšně nazývali „Tydýtem“.  Přesto, že (nejen) podle našeho názoru šlo o vědomé porušování vlastních norem a řádů. Těsně před startem jarní části Fortuna:ligy 2021/2022 proto přinášíme v této souvislosti desatero otázek (viz níže).

Ještě v den, kdy článek na serveru efotbal.cz vyšel (v pátek 17. prosince 2021), vydala Ligová fotbalová asociace konkrétní osobou nepodepsané „Prohlášení LFA“, v němž se mj. píše: 

„Ligová fotbalová asociace se důrazně ohrazuje proti manipulativním mediálním výstupům, které se týkají ukončení soutěžního ročníku 2019/2020 profesionálních soutěží. Z přehledu faktů a událostí jasně vyplývá, že se LFA nedopustila jednání v rozporu s platnými řády. Vedení Ligové fotbalové asociace po celou dobu činilo maximum pro dokončení soutěžního ročníku 2019/2020 na sportovním poli. A to především z toho pohledu, aby nebyl zvýhodněn či naopak znevýhodněn žádný z členských klubů LFA. Ligová fotbalová asociace zároveň vnímá závažnost informací publikovaných v médiích a její orgány jsou připraveny poskytnout plnou součinnost a podporu při prověřování možných disciplinárních přečinů. LFA nebude dále komentovat jednotlivé přepisy telefonních rozhovorů z policejních spisů.“

Ze čtení policejních odposlechů je ovšem zřejmé, že tajný scénář, který se zrodil už 23. června 2020 za postupné účasti „Bartoněk (majitel Zbrojovky Brno a otec přítelkyně Adolfa Šádka), Bělák, Berbr, Malík“ a poté i „Šádek“ s pozdějším posvěcením Svobody, byl naplněn přesně na den za měsíc – 23. července 2020. Jen s tím rozdílem, že baráž nakonec nebyla „covidově“ zrušena kvůli nedohrané druhé lize, ale kvůli nedohrané první lize.

LFA ve svém prosincovém prohlášení píše, že zrušení baráže si kluby odhlasovaly na grémiu 17. července 2020. Roman Berbr ovšem už 2. a 3. července 2020, jak dokládají policejní odposlechy, suverénně bez jakýchkoli pochybností sděloval různým funkcionářům, že baráž o první ligu se v žádném případě hrát nebude...

Desatero otázek před startem ligy

V souvislosti s tím proto předkládáme české fotbalové veřejnosti, sponzorům i profesionálním klubům před startem jarní části Fortuna:ligy 2021/2022 desatero důležitých otázek k všeobecné diskusi:

1. Mělo by odstoupit současné vedení LFA v čele s Dušanem Svobodou a Adolfem Šádkem, když je z policejního spisu zřejmě, že i Ligovou fotbalovou asociaci stínově řídil nebo alespoň významně ovlivňoval trestně stíhaný exmístopředseda FAČR Roman Berbr?

2. Je vhodné, aby předsedou LFA byl místopředseda pražské Sparty Dušan Svoboda, který společně podniká v jedné firmě s nepravomocně odsouzeným majitelem konkurenčního ligového klubu FK Jablonec a expředsedou FAČR Miroslavem Peltou a jeho manželkou (ve firmě Vulkán z Hrádku nad Nisou)?

3. Je vhodné, aby místopředsedou LFA byl majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, který se, jak dokládají některé policejní odposlechy, přes trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR Romana Berbra snažil ovlivnit  nominaci hlavního rozhodčího na ligové utkání svého klubu a zval ho před výkopem domácího ligového zápasu do kabiny rozhodčích?

4. Je vhodné, aby místopředsedou LFA byl majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, který loni v únoru při ligovém utkání Zbrojovka Brno-Viktoria Plzeň napadl ve VIP prostorách sponzora domácího klubu (Josefa Grilla),  a jehož bodyguard vědomě a vážně porušuje návštěvní řád a nosí do hledišť cizích stadionů střelnou zbraň, jak před časem fotograficky doložil deník Blesk?

5. Měl by odstoupit z funkce člena Ligového výboru LFA šéf druholigového MFK Chrudim a podle spisu informační spojka Romana Berbra z jednání LFA Tomáš Linhart? Když, alespoň jak se zdá z policejních odposlechů, před utkáním s později disciplinárně potrestaným Slavojem Vyšehrad úmyslně oslabil sílu chrudimského týmu. Viz rozhovor s trestně stíhaným vyšehradským sportovním exředitelem Romanem Rogozem:  Něco jsem pro to udělal, to znamená čtyři hráči, co měli hrát, nebudou hrát, ze základu. A dva, co budou zítra hrát, vědí, která bije, ale víš já, víc jsem to řešit nemohl, protože to by mě roz**dalo, jo? Takže tak to je.“

6. Je vedení LFA zodpovědné za současnou nejasnou situaci, kdy se do jedné (barážové) soutěže mohou teoreticky dostat A-tým i B-tým jednoho klubu (viz situace se Spartou Praha B) a kdy teoreticky mohou Fortuna:národní ligu hrát pouze B-týmy, čímž se první liga (Fortuna:liga) může nechtěně stát uzavřenou soutěží?

7. Je správné, sportovní a v duchu fair-play, že vedení LFA dává v případě, že B-tým (v současnosti Sparta Praha B) zasáhne do barážové situace, přednost administrativnímu řešení (čtrnáctý tým, nyní shodou okolností FK Jablonec,  je v lize zachráněn bez baráže), které má navíc velmi spornou oporu v normách („vzdává se účasti“ rozhodně není totožné s „nesmí se zúčastnit“), před řešením ryze sportovním? Zvlášť když Soutěžní řád FAČR umožňuje postup i čtvrtému celku z nižší soutěže - a právo účasti v baráži by se tedy mohlo podle této základní normy převést na čtvrtý tým F:NL.

8. Jsou profesionální kluby spokojeny se současným zněním smlouvy o televizních a marketingových právech?

9.  Jsou profesionální kluby spokojeny s částkami, které jim nyní z této smlouvy vyplývají?

10. Neměl by ve vedení LF A – i po všech výše zmíněných zkušenostech - stát nezávislý manažer typu komisaře NHL, který je zároveň i prezidentem ligy?

Jen pro úplnost, komisař NHL zastává funkci generálního ředitele ligy a je pověřen ochranou integrity profesionální hry a zachování důvěry veřejnosti v ligu. Je volem Radou guvernérů, složených z klubových majitelů. Jeho povinnostmi jsou: odpovědnost za obecný dohled a směrování všech obchodů a záležitostí ligy a  koordinace záležitosti mezi členskými kluby. Slouží i jako hlavní veřejný mluvčí ligy. Komisař má také pravomoc nad řešením sporů, nad ligovými výbory ligy, je zodpovědný za výklad ligových pravidel, jmenování zaměstnanců ligy, finanční záležitosti ligy atd. 

Rozpolcení slávisté: Kuchta v Rusku, Stanciu do Číny. A že je netopýr létající krysa? Co krysy na West Ham Hillu?