Pokud měl Nezmar orodovat za Slavii u Berbra a Rogoze, odvedl v květnu 2019 špatnou práci. Zvítězila Berkova plzeňská tlačenka

Pokud měl Nezmar orodovat za Slavii u Berbra a Rogoze, odvedl v květnu 2019 špatnou práci. Zvítězila Berkova plzeňská tlačenka
KOMENTÁŘ

Jak zjistil kolega Luděk Mádl, do policejního spisu kauzy „Berbr a spol“ neboli „Šváb“ byl doplněn nový důkazní materiál. „Naznačuje, co myslel bývalý sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar, když mluvil o tom, že se ‚pohyboval v šedé zóně‘ nebo ‚jezdil na oranžovou‘,“ píše Mádl ve svém úterním článku. Analýzou dobových komentářů ze začátku května 2019 jsme ovšem dospěli k názoru, že pokud měl Nezmar v té době orodovat za Slavii u Berbra a Rogoze, odvedl velmi špatnou práci. 

V prvním kole nadstavbové části ligového ročníku 2018/2019 o prvním květnovém víkendu totiž jednoznačně zvítězila velmi tučná plzeňská tlačenka rozhodčího Berky. Zatímco sudí Marek v utkání Liberec-Slavia (0:0) skutečně nedal červenobílým „ani deko“, hlavní arbitr Berka dotlačil svými verdikty Viktorii Plzeň k ne příliš zaslouženému vítězství nad Jabloncem (2:1).  

Ve spisu, do něhož měl šéfreportér Seznamu Zprávy možnost nahlédnout, se mj. píše:

Policejní vyšetřovatel si nad tím ve spisu poznamenal toto hodnocení: ‚Komunikace Rogoze a Nezmara mezi lednem a květnem 2019, kdy předmětem je boj SK Slavia Praha v boji o titul ve Fortuna lize. Konkurentem v boji o titul je FC Viktoria Plzeň a Rogoz s Nezmarem se snaží ovlivnit utkání ve snaze zvýhodnit klub SK Slavia Praha. Do tohoto jednání Rogoz zapojuje jak místopředsedu FAČR Berbra, tak i předsedu Komise rozhodčích Chovance.‘

Co ten Motýl (Emanuel)?

Seznam Zprávy uvádí, že policie díky Rogozově mobilu disponuje komunikací kolem utkání Slavia–Liberec (4. května 2019), které skončilo 0:0. Týká se rozhodčího Emanuela Marka, kterého Nezmar v komunikaci označoval emotikonem motýla, patrně jeho šifru inspirovala pohádka O makové panence a motýlu Emanuelovi.

„Co ten Motýl? (Do zprávy zde byl vložen emotikon motýla.) Bude v pohodě?“ ptal se Nezmar.

Já už s ním náhodou mluvil. I Kulturista a Policajtka,“ reagoval Rogoz. Tápajícímu Nezmarovi vzápětí vysvětlil, že tím mínil na utkání nominované asistenty rozhodčího, a to Jaroslava Kubra a Lucii Ratajovou.

Já doufám, že ty zprávy, co ke mně chodí, co dělá Západ (míněna nejspíš Viktoria Plzeň) jsou nesmysl, ale i tak to nebude prdel,“ obával se Nezmar.

Rogoz: "Každej kecá nesmysly a hovno. Řeknu Pepovi (míněn Jozef Chovanec), ať mu zavolá, pro jistotu.

Nezmar reagoval třemi emotikony sepjatých rukou a přidal i zdvižený palec.

To je jasný, šéfe,“ napsal Rogoz.

Po utkání, které skončilo 0:0, se však Jan Nezmar zlobil, že rozhodčí Emanuel Marek nedal Slavii ani deko podpory.

Nezmar: „My se trápili a potřebovali helfnout.“

Rogoz: „Já to tátovi říkal a on, že to zařídí.“

Nezmar: „Áda (šéf Viktorie Plzeň Adolf Šádek) taky maká.“

Rogoz: „Já to tátovi (Roman Berbr) říkal, že musí víc tlačit. Cejtil jsem to tak.“

Seznam Zprávy pak dodává, že je nutné zdůraznit, že zatím nejsou veřejně známy důkazy nebo záznamy, které by podezření plynoucí z uvedené komunikace rozvíjely. Nejsou k dispozici žádné záznamy o finančních transakcích, které by debaty o rozhodčích doprovázely, anebo odposlechy, ve kterých by někdo úkoloval rozhodčí, aby na hřišti pomáhali Slavii.

„Je tu jen výše zmíněná a známá komunikace mezi Janem Nezmarem a Romanem Berbrem, k níž Jaroslav Tvrdík říká, že Berbrovi nikdy žádné finanční prostředky neposkytl,“ konstatuje Luděk Mádl v Seznamu Zprávy.

„Sudí (Berka), jenž si dal na Jablonec plzeňskou tlačenku, do ligy nepatří,“ psali jsme 7. 5. 2019

Když se po téměř třech letech vracíme k nějaké události, je dobré podívat se na dobové komentáře. Analýzy neovlivněné poznatky, k nimž mohlo dojít až později.

Občas někdo hledá článek vlevo dole, ale nikdy ho nenajde. My jsme ovšem našli v tradiční rubrice eFotbalu "Procházka ligovým děním" článek z úterka 7. května 2019, tedy po utkáních prvního kola nadstavbové části ligového ročníku 2018/2019. V nich Slavia v sobotu 4. května 2019 remizovala v Liberci 0:0 (viz Nezmarův telefonát s Rogozem) a Viktoria Plzeň pak v neděli 5. května 2019 porazila Jablonec 2:1, když prohrávala 0:1.

Můj komentář se tehdy jmenoval: "Jdeme domů, pane Berka, řekl by klasik. Sudí, jenž si dal na Jablonec plzeňskou tlačenku, do ligy nepatří!"

Psalo se v něm mj.:

„Ani Plzeň, ani Slavia nehrály o víkendu vůbec dobře. Slávisté sice o něco víc v Liberci dřeli, ale zápas bez větších šancí nakonec skončil 0:0, což nakonec považoval za zasloužené i trenér červenobílých Jindřich Trpišovský. Kde nejsou šance a střely na bránu, tam se výhry nedočkáte.

I když výmluvy na to, že Slovan je běhavý soupeř a pod Ještědem byla vysoká tráva, moc neobstojí. Už proto, že liberecké fotbalisty běhavosti učil ještě před nedávnem sám Trpišovský.

Plzeň hrála v neděli proti Jablonci ještě hůře, ale na rozdíl od Slavie vyhrála 2:1. Byť ještě v 84. minutě prohrávala 0:1. Pak stačily dva centry náhradníka Kayamby do vápna a během čtyř minut to bylo 2:1. 

Mohu v této souvislosti jen zopakovat, co jsem po utkání, které rozhodoval sudí Ondřej Berka, napsal už na Facebooku: „Jablonec si za prohru v Plzni nevyužitím asi pěti vyložených šancí za stavu 1:0 může sám. Ale pokud jde o výkon rozhodčího Berky, můžu si jen vzpomenout na Romanci pro křídlovku od Františka Hrubína, kde dědeček, jehož obtěžuje dotírající pan Berka, říká: Jdeme už domů, pane Berka, jdeme domů. Já bych teda byl tvrdší a poslal pana rozhodčího Berku s tou jeho nechutnou plzeňskou tlačenkou úplně jinam.“

‚Rozhodčí neodpíská dva jasné rohy, nepotrestá zákrok Bakoše na Hovorku a neodpíská jasný faul na Holeše u vápně Plzně. A vrcholem toho je náš trenér vykázaný na tribunu...,‘ posteskl si v zoufalství na Facebooku i jablonecký tiskový mluvčí Martin Bergman.

Jednou se to provalí?

Více než přehnaně korektní a často objektivistické komentáře mám raději jasné názory fanoušků na internetu. V diskuzi na serveru idnes.cz zvítězily jasné tyto příspěvky:

Zuzana Kubátová: ‚Není důležité, kdo je, nebo není na stoperu. Důležitá je správná obsazenost sudího a VAR.‘

Jan Veselý: ‚Už to jede, Rada na tribuně, otočené rohy, nepískané fauly.‘

Jan Mazůrek: ‚Co na to říct? Nepísknutý jasný faul Plzně, nesmyslné vykázání Rady na tribunu, vymyšlená žlutá pro Hovorku. To jen tak letmo. K blití.‘

Jaroslav Bedrna: ‚Jednou se to provalí. A to se budou všichni divit.‘

Myslím, že bych se nedivil. Jako jsem se nedivil v roce 2004, když se provalila „ivánkovská“ odposlouchávací kauza. A také mě i kolegové z médií předtím označovali až za paranoidního, že prý pořád něco na českém ligovém fotbale vidím.‘‘ 

Tolik část komentáře ze 7. května 2019. Na doplněnou, v následujícím 2. nadstavbovém kole porazila Slavia v Edenu ve vzájemném utkání Viktorii Plzeň 3:1, potom vyhrála doma 2:1 i nad Jabloncem a ostravská remíza 0:0 ji stačila už kolo před koncem v sezoně 2018/2019 k titulu.

Marek skončil sám, Berka ale stejně jako další tanečník Franěk, dál tancuje ligou

Jinak teď se to v kauze „Šváb“ provalilo docela rychle.  Jen ty odposlechy by měly být jaksi kompletnější či komplexnější. V každém případě fakta po téměř třech letech hovoří celkem jasně.

Sudí zmíněného zápasu Liberec-Slavia (0:0) Emanuel Marek, který jako hlavní rozhodčí v nejvyšší soutěží odpískal 96 utkání, se v policejních odposleších dvakrát objevil v souvislosti s ovlivňováním výsledků zápasů Slavoje Vyšehrad i utkání první ligy. Místo podání vysvětlení se ale rozhodl po třinácti sezonách v nejvyšší soutěži své působení ukončit a aby se vyhnul vyšetřování a vysvětlování u Etické komise FAČR, raději sám z FAČR vystoupil...

A rozhodčího Berku, horlivého to návštěvníka Berbrových plzeňských plesů, který na listině zůstal, Slavia v sezoně 2021/2022 vetuje. Ostatně fotografie z posledního vyhlášeného „Náčelníkova plesu“ ze soboty 29. února 2020 si můžete stále prohlédnout na oficiálních stránkách FAČR fotbal.cz - https://souteze.fotbal.cz/subjekty/gallery/gallery/273?folderId=3230&offset=20#4

Najdete tam třeba i zkušeného arbitra Pavla Fraňka, který navzdory svému průšvihu ve čtvrtfinále Mol Cup Slavia-Sparta (9. února, 0:2), kdy podle komise rozhodčích coby VAR přehlédl za stavu 0:1 Wiesnerův úder loktem do Plavšičova podbřišku v pokutovém území, už zase v neděli 20. února, po pouhých jedenácti dnech, působil jako VAR při ligovém duelu Mladá Boleslav-Liberec (3:3). Tak tomu tedy říkám pekelně přísný trest.

Franěk na plese.

A Jan Nezmar? Ten sice nedávno na policii podával svědeckou výpověď, ovšem přestože podle svých slov nic nezákonného neprovedl, podle našich informací z FAČR rovněž vystoupil, takže by ani na něj neměla Etická komise FAČR dosáhnout.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

UEFA pravdpodobně přesune finále Ligy mistrů z Petrohradu, píší zahraniční média