Švédové si baráž o mistrovství světa v Rusku nedovedou představit. Češi vyčkávají

Švédové si baráž o mistrovství světa v Rusku nedovedou představit. Češi vyčkávají

Že politika do sportu nepatří? To už dlouhodobě neplatí. A proto také sportovní svět reaguje na útok Ruska vůči Ukrajině. Pro švédské fotbalisty, kteří se v play off o mistrovství světa utkají v březnu s Čechy, je v případě postupu nepředstavitelné, že by hráli v Rusku. A Fotbalová asociace ČR (FAČR) hodlá svůj postup koordinovat podle vývoje situace. Šéf Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Aleksander Čeferin svolal kvůli ruskému útoku na Ukrajinu na pátek zasedání výkonného výboru.

Švédové se nicméně vyjádřili jasně. „Do Ruska rozhodně nepojedeme, pokud bychom na něj ve finále baráže měli narazit,“ stojí v oficiálním rozhodnutí představitelů švédského fotbalu. I přestože jsou Češi zcela ve stejné situaci, jejich vyjádření je mnohem opatrnější.

„Situace se v poslední době dramaticky a každou hodinou vyvíjí. Organizátorem baráže o postup na mistrovství světa je UEFA, která už avizovala, že se tématem intenzivně zabývá například ve vztahu k finále Ligy mistrů," vysvětlil předseda FAČR Petr Fousek, proč český fotbal zatím nedal jasné stanovisko. „Intenzivně vnímáme situaci s ohledem na náš případný zápas v Rusku a jsme v tomto směru v každodenním kontaktu s UEFA. Jsme také v kontaktu s národními asociacemi, kterých se to týká. Podle vývoje budeme koordinovat další postup,“ popsal Fousek diplomatickou strategii českého fotbalu.

To nejbližší soupeř našeho národního týmu v baráži je ve vyjádřeních razantnější. „Švédský fotbal je zděšen tím, co nyní vidíme na Ukrajině. Situace je mimořádně vážná a jediné, v co můžeme doufat, je, že tato nespravedlivá invaze co nejdříve skončí. Naše myšlenky jsou se všemi postiženými na Ukrajině,“ uvedla švédská fotbalová asociace na svém oficiálním webu s tím, že rovněž čeká, jaká doporučení od fotbalových asociací padnou. „Vnímáme zpravodajství, rady a doporučení úřadů a zástupců vlády. SvFF také čeká na pokyny od mezinárodních federací, UEFA a FIFA, jak bude řešena účast Ruska v mezinárodních soutěžích. Naše vlastní hodnocení však je, že za současné situace nebude možné sehrát případný barážový zápas o postup na mistrovství světa proti Rusku 29. března v Moskvě," zdůraznili Švédové.

Zdroj: Sport.cz

Jaremčuk slavil gól v Lize mistrů trikem na podporu Ukrajiny. V poslední době u fotbalistů nic neobvyklého