Kadeřábek se loučí s reprezentací již v devětadvaceti letech. V obsáhlém prohlášení vysvětluje proč...

Kadeřábek se loučí s reprezentací již v devětadvaceti letech. V obsáhlém prohlášení vysvětluje proč...

Pavel Kadeřábek, jenž oslaví v závěru příštího měsíce třicáté narozeniny, se rozhodl ukončit reprezentační kariéru, v rámci níž stihl nastřádat osmačtyřicet mezinárodních utkání. 

Do baráže se Švédském už tak ostřílený krajní bek Hoffenheimu nezasáhne, což platí i pro letní Ligu národů. Níže předkládáme v plném znění jeho rozlučkové prohlášení...

"Rád bych touto cestou informoval českou sportovní veřejnost o ukončení své reprezentační kariéry. Tento krok jsem zvažoval delší dobu, v každém případě se jednalo o velmi těžké rozhodování.

To nejdůležitější bych rád uvedl hned na úvod. Poděkování. Poděkování všem trenérům, kteří mi v dresu české fotbalové reprezentace dali šanci a důvěru. Všem dalším členům realizačních týmů, ve kterých jsem poznal mnoho stoprocentních profesionálů. Ale hlavně všem spoluhráčům, kterých si bez výjimky velmi vážím, a z nichž mnohé řadím mezi své nejbližší přátele. A samozřejmě také všem fanouškům, díky kterým jsem prožil ty nejemotivnější momenty svého fotbalového života.

Česká reprezentace pro mě vždy byla nejvyšší možnou metou, jsem vděčný a pyšný, že jsem mohl být její součástí. Sám před sebou i směrem k fanouškům mám čisté svědomí v tom, že jsem vždy reprezentoval naplno a s maximální touhou pomoci českému fotbalu k úspěchu. Nosit reprezentační dres byl skvělý pocit, stejně jako slyšet národní hymnu před zápasem.

Z reprezentačních akcí jsem se omluvil již pro podzimní část roku 2021, důvod tehdejšího rozhodnutí je hlavním motivem také pro finální uzavření pomyslné reprezentační kapitoly. V posledních dvou letech jsem se potýkal s několika zdravotními problémy, které mě pustily jen do zhruba poloviny soutěžních klubových utkání. Přestože jsem vždy respektoval doporučení a postup lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků, věnoval maximální pozornost rehabilitaci a regeneraci, zdravotní problémy se v nepravidelných intervalech vracejí. Také v posledních týdnech jsem ze zdravotních důvodů na hřišti opakovaně chyběl. Tělo mi pravděpodobně vrací maximální zátěž a vytížení z předchozích 10 let, kdy jsem prakticky nechyběl v žádném utkání Sparty, Hoffenheimu či právě reprezentace. Chci udělat maximum pro to, abych fotbal na nejvyšší úrovni mohl hrát pokud možno co nejdéle.

Poznal jsem, že všechno má svůj čas a tělo si řekne. Cítím, že by nebylo fér vybírat si selektivně reprezentační srazy dle mého aktuálního zdravotního rozpoložení. Nebylo by to správné směrem k trenérovi ani hráčům, kteří denně pracují na snu v podobě pozvánky do národního týmu. O svém rozhodnutí jsem informoval trenéra Šilhavého, stejně tak jako spoluhráče z národního týmu. Reprezentaci čeká velmi náročný rok 2022 s možným vrcholem v podobě účasti na MS. Ze mě bude ten největší fanoušek.

Hoffenheim mi nedávno prodlouženým kontraktem vyjádřil obrovskou poctu a poděkování za dosavadní odvedené služby. Přestože jsem v posledních měsících nebyl k dispozici zdaleka tak často, jak bych si představoval a jak by si klub zasloužil. Také moje touha vrátit klubu jeho důvěru a velkorysost hrála v mém rozhodnutí roli.

Poděkování na tomto místě chci směřovat také mé rodině. Manželka, dcerky, rodiče a všichni příbuzní byli vždy mými největšími fanoušky. Na všechny mé starty v národním dresu byli ohromně hrdí. I proto si vážím toho, že mě moji nejbližší v tomto nelehkém rozhodnutí plně podpořili. A samozřejmě, že získaný čas v reprezentačních pauzách budu věnovat jak regeneraci, tak hlavně rodině, která si to za veškerou podporu zaslouží."

Exsparťanovi přejeme do příštích let v bundeslize hodně sil i zdraví.

Ambice už u mě nejsou takové jako ve dvaceti, kdy jsem se chtěl někam prodat, přiznává Rabušic

Zdroj: Sport Invest