Křetínský konečně po 18 letech opravdu vlastní Spartu. Půjde do nadstavby z prvního místa Plzeň, nebo Slavia?

Křetínský konečně po 18 letech opravdu vlastní Spartu. Půjde do nadstavby z prvního místa Plzeň, nebo Slavia?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Před reprezentační pauzou, která patří semifinálové baráži MS 2022 se Švédy a možná (kéž by!) i té finálové s Poláky, se čtyři kola před koncem základní části ligové soutěže čelo tabulky opět zahustilo. Viktoria Plzeň totiž už v sobotu ztratila v Jablonci dva body svou druhou jarní remízou (0:0), zatímco Slavia v neděli v nečekaně těžkém duelu vybojovala výhru nad Českými Budějovicemi (1:0). Takže Západočeši před vzájemným soubojem ve Štruncových sadech (v neděli 3. dubna od 19 hodin) vedou tabulku už jen o bodík. Na Plzeňany se na vzdálenost sedm bodů přiblížila i třetí Sparta. Ta v nedělním odpolední suverénně zvítězila (3:0) v Mladé Boleslavi, již zatím herně příliš nepozvedl ani nový trenér Hoftych.  

Pokud jde o Spartu, ta informovala v tiskové zprávě o své vlastnické struktuře, která dosud nebyla přesně známa. Majoritním vlastníkem klubu je z 99,9 procenta 1890s holdings. Tato akciová společnost zároveň od loňského listopadu drží 27 procent ve společnosti WH Holding Limited, která plně vlastní anglický West Ham. Až dosud bylo vlastnictví fotbalové Sparty skryto za síť firem registrovaných na Kypru. 

Trvalo to další tři roky

Ve společnosti 1890s holdings má 56 procent a jednu akcii předseda představenstva klubu Daniel Křetínský spolu s manažery ze skupiny Energetického a průmyslového holdingu. Tento podíl reprezentuje společnost EP Sport Holdings. Zbývajících 44 procent minus jedna akcie je kontrolováno Patrikem Tkáčem a skupinou J&T Private Equity Group (prostřednictvím společnosti J&T Capital Partners).

O Danielu Křetínském se coby o majiteli fotbalové Sparty mluví už 18 let, od doby, kdy v roce 2004 na Letnou s J&T vstoupil. Oficiálně to však nikdy nebylo potvrzeno. Když před třemi lety v roce 2019 prozkoumal vlastnictví Křetínského  firem Deník N, přišel na velmi zamotaného pavouka, který měl základ někde v daňových zahraničních rájích. Tiskový mluvčí EPH Daniel Častvaj tehdy sliboval rychlou změnu ve prospěch Křetínského. Ta tedy nastala až nyní po třech letech. 

Loni v listopadu se stal, jak známo, miliardář Křetínský spolumajitelem West Hamu, v němž působí trio českých hráčů Vladimír Coufal, Alex Král a Tomáš Souček. Pokud by v londýnském klubu získal většinový podíl, nemohli by „Kladiváři“ se Spartou podle pravidel Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) hrát stejnou soutěž evropských pohárů. Média sice spekulují o tom, že by Daniel Křetínský mohl West Ham United brzy ovládnout, ovšem někteří insideři tvrdí, že by mu musela J&T  na tuhle náročnou operaci poskytnout své prostředky a že to nemusí být až tak reálné. Nechme se tedy překvapit.

V každém případě je cílem Sparty v sezoně 2021/2022 vyhrát Český pohár/MOL Cup, v němž by se Letenští měli ve středu 4. května utkat ve finále na hřišti vítěze druhého semifinále Hradce Králové-Slovácko (v pátek 25. března v 17 hodin). A také ještě ve zbývajících devíti ligových kolech (čtyři základní, pět nadstavbových) co nejvíce potrápit Plzeň se Slavií.

Slavia vyhrála nad houževnatými Českými Budějovicemi (1:0) dvanáctým gólem Ondřeje Lingra po téměř hodině hry. Po dlouhých více než deseti  měsících od svého zranění 9. května 2021 v Olomouci v základní sestavě červenobílých navíc nastoupil reprezentační záložník a nejlepší hráč sezony 2020/2021 Lukáš Provod.

 „Je to důležité vítězství, hlavně i proto, jak náročný jsme měli program. Tyhle tři body by byly stejně důležité, i kdyby to v sobotu v Jablonci dopadlo jakkoliv,“ řekl po utkání s Jihočechy slávistický trenér Jindřich Trpišovský. 

Pokud Slavia v Plzni nevyhraje, musí v základu spoléhat na cizí pomoc

Viktoria Plzeň ovšem šestnácté „viktorie“ (tedy výhry) o gól v sezoně tentokrát na jabloneckém oraništi nedosáhla. „Nejsme spokojeni. Oba týmy se podřídily stavu hřiště. Hrál se proto jednoduchý fotbal s dlouhými míči do prostoru,“ konstatoval plzeňský trenér Michal Bílek.

A co příští zápas se Slavií o vedení v tabulce a o výhodnější pozici  v pětikolové nadstavbě, tedy o výhodu domácího prostředí?

„První místo je pro nás spíš přání než cíl,“ řekl skromně plzeňský kouč. „Ale stále je ještě ve hře dost bodů, stát se může cokoliv,“ dodal Bílek.

Upřesněme, že ve hře je ještě 27 bodů (12 v základní a 15 v nadstavbové části). Pokud Plzeň ve Štruncových sadech v neděli 3. dubna neprohraje, nemá už Slavia prvenství do konce základní části ve svých rukou, bude muset čekat na zaváhání Západočechů s jiným soupeřem.

Kdyby měly oba týmy na konci základní části stejně bodů (třeba při remíze ve vzájemném dubnovém utkání, jedné další porážce Plzně a jedné další plichtě Slavie), rozhodovala by bilance ze vzájemných duelů. Ten první vyhráli v Edenu červenobílí 2:0, to znamená, že nyní by Viktorka musela vyhrát o tři branky, protože celkové skóre má Slavia výrazně lepší (+44 proti + 31).  To platí i v případě rovnosti bodů po skončení nadstavby (počítají se vzájemné zápasy jen ze základní části, nadstavbový nikoliv). Proto ten některými médii nesmyslně vysmívaný druhý Krmenčíkův gól v posledním utkání s Plzní (kvůli střelcově radosti z něj) může mít pro Slavii doslova cenu zlata. 

Z hlediska boje o první místo je zajímavý i program posledních tří dubnových kol základní části – 9. dubna, 16. dubna a ve středu 19. dubna.

Viktoria Plzeň: Olomouc (venku), Baník Ostrava (doma) a Mladá Boleslav (venku). 

Slavia Praha: Pardubice (doma), Jablonec (venku), Zlín (doma).

Kdo bude z pětice adeptů šestým do party?

Pokud jde o skupinu o titul, je už jasné, že se ve skupině o 1. až 6. místo budou hrát Plzeň (64 bodů), Slavia (63), Sparta (57), Slovácko (50) a Baník Ostrava (47). Do boje o poslední šesté místo ale zasáhne hned pět týmů: Hradec Králové (34), Olomouc (33), Liberec (33), České Budějovice (32) a Mladá Boleslav (31). Teoretickou šanci má i nyní jedenáctý Zlín (28).

Co se týče záchrany, na posledním sestupovém místě je navzdory senzační výhře 3:1 v Ostravě stále jasně Karviná (13), na barážových příčkách potom Pardubice (20) a opět se horšící Teplice (21), které v neděli prohrály doma s nováčkem z Hradce Králové (1:2). 

Spadnout do baráže však mohou i Bohemians (23), kteří po domácí porážce se Slováckem (1:2) odvolali trenéra Luďka Klusáčka (tým má vést asistent  Jaroslav Veselý), či Jablonec (24). 

Důležité záchranářské bitvy nabízí první dubnový víkend už příští kolo: Pardubice-Jablonec, Karviná-Bohemians a Liberec-Teplice.

Vízek má pravdu: Plzeňské řvaní na sudí není normální. Jako to, že v čele LFA, jež to má řešit, stojí „řvoun“ Šádek