Živanický šéf Špaček: V Zápech se mi chtělo zvracet, sudí se objímali s domácími hráči. A já naivka čekal změnu

Živanický šéf Špaček: V Zápech se mi chtělo zvracet, sudí se objímali s domácími hráči. A já naivka čekal změnu
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Staré berbrovské  struktury ho za odvážnou a trefnou kritiku nešvarů v českém fotbale a v třetí nejvyšší soutěži (ČFL) vyloučily z FAČR, obrozená Etická komise FAČR pod vedením Jana Eisenreicha se mu v minulém roce omluvila, rehabilitovala ho a vrátila mu členství. Dnes je ale známý funkcionář a čestný předseda Sokola Živanice Petr Špaček opět smutný. Nikoliv kvůli zdravotním problémům, k nimž mu berbrovci vydatně pomohli. Ale kvůli setrvalému stavu v nižších soutěžích, kde stále s píšťalkou a praporkem řádí někdejší lokajové velkého „Náčelníka“ a jeho „soukmenovců“. 

Onlajny: „Tupý se asi zbláznil...“ 

Naposledy první jarní den, v neděli 20. března při utkání 17. kola ČFL – skupiny B SK Zápy-TJ Sokol Živanice (3:2), kde řádilo „komando“ pod vedením jihočeského sudího Petra Tupého. Muže, který podle všeho pochází z líhně Jana Jílka, bývalého šéfa Jihočeského krajského fotbalového svazu, ligového exrozhodčího, jehož Berbr označoval za svého možného nástupce.

Zápy se tak díky tomu dostaly ve skupině B ČFL na páté místo se sedmibodovou ztrátou na vedoucí Jablonec B, zatímco Živanice klesly s devítibodovou ztrátou na příčku sedmou. 

„Rozhodčí jsme našli hodinu před utkáním ve velmi družné debatě s domácími funkcionáři na občerstvení. Při rozcvičce před zápasem se pak sudí (hlavní Petr Tupý – asistenti Matěj Toucha a Lukáš Eibl – pozn. aut.). objímali s domácími hráči, například s Jiřím Dubnem. Během střetnutí jsme pak byli svědky tendenčního rozhodování ve prospěch výhry domácích Záp. Zase se mi chtělo zvracet. A já naivka čekal změnu…,“ konstatoval po utkání rezignovaně živanický Petr Špaček.

 „Za co vůbec ve FAČR platíme delegáta utkání, v tomto případě Marina Vlka? Aby kryl rozhodčí? Tak to je v háji! Navíc si z nás ještě po utkání arbitři dělají legraci, řeknou vám, že Živanice vymažou z fotbalové mapy a že mě dostanou podruhé z FAČR. Je to opravdu na zvracení,“ dodal pro efotbal.cz Petr Špaček.  

Špačkova slova potvrzuje i komentátor on-line přenosu z utkání Zápy-Živanice pro Tipsport a server Onlajny.cz  Michal Nussbauer. Ten ve svém po zápasovém komentáři mj. napsal: „Z mého pohledu kaňkou na celém zápase jsou kontroverzní rozhodnutí Tupého, který některé situace odpískal hůře, než bych to udělal já – a to je co říct.“ 

Nussbauera zaujala nejvíc situace ze 48, minuty utkání, kdy Zápy vedly 2:1. To doslova uvedl: „48. minuta. Tak teď se sudí Tupý snad zbláznil. Spěvák si elegantně obhodil soupeře ve vápně a byl při zakončení nedovoleně atakován, rozhodčí mu ale absolutně nepochopitelně odpískal útočný faul.“

O tom, že má Michal Nussbauer pravdu, se ostatně můžete přesvědčit na přiloženém videu.  

 

Před lety poškodil i Milevsko

O rozhodčích z nižších soutěží se toho většinou v médiích moc nedočtete. To už musí být. Jihočeský sudí Petr Tupý však takový záznam má. Už před pěti lety o něm regionální server jcted.cz napsal: 

S cílem opět natáhnout třízápasovou sérii bez porážky a pokud možno opět neinkasovat odjížděli fotbalisté Milevska k utkání 22. kola krajského přeboru do Třeboně. Právě v lázeňském městě však obě jejich série skončily, domácí zvítězili 3:2. Hosté ale opouštěli trávník s pocitem křivdy, hlavní rozhodčí Petr Tupý totiž v poslední čtvrthodině přehlédl dva sporné momenty, které v třeboňské šestnáctce smrděly penaltou. Třeboň se po výhře 3:2 posunula na devátou příčku o bod právě před desáté Milevsko. 

Zápy, obec, kam se bály kluby jezdit

Ještě více ale bylo v minulosti slyšet o Zápech. To je městys ležící  ve Středočeském kraji v okrese Praha-východ pouhých pět kilometrů severovýchodně od okraje Prahy. Žije zde pouze 920 obyvatel.

Přesto tahle obec málem v roce 2016 postoupila až do profesionálních soutěže, tedy do druhé ligy. Do Záp se však kluby bály jezdit, obávaly se totiž rozhodčích. 

 Fotbal tu pozvedl  František Mašek, který přesně před rokem zemřel ve věku 61 let. Ten se jako činovník do devadesátileté historie zápského fotbalu (vznikl v roce 1932) zapsal velmi výrazně a nesmazatelně. Poprvé v roce 2006, kdy po boku tehdejšího předsedy oddílu Hrdličky pomohl k postupu A-mužstva do středočeského přeboru.
Další milníky následovaly v letech 2011 a 2012, kdy se první mužstvo pod jeho taktovkou vyšvihlo dvěma postupy v řadě až do ČFL. Ve třetí nejvyšší soutěži se celek z městysu trvale usadil a často nehrál druhé housle. Dvakrát se dokonce umístil na postupové příčce, v obou případech ale stál v cestě do profesionální druhé ligy neúspěch v licenčním řízení. Překážkou byly především nevyhovující rozměry domácího hřiště.

„Podařilo se mi se Zápy postoupit do druhé ligy, to je něco podobného, jako dokázal Leicester v anglické Premier League. Akorát že Leicester má to hřiště,“ řekl v roce 2016 v jednom z rozhovorů František Mašek.

Nyní na jeho práci navazuje jeho syn Michal Mašek coby klubový sekretář.

Zápy pronikly i do spisu „Šváb“

O jednom z minulých utkání Zápy-Živanice (0:1, 29. 5. 2019) se na serveru isport.cz psalo už před třemi roky:

„Před květnovým utkáním v Zápech požadoval bývalý delegát FAČR po hráčích Živanic, aby za úplatu ‚pustili‘ duel s jedním z adeptů na postup do druhé nejvyšší soutěže. ‚Kluci to kategoricky odmítli. Šli s tím za námi a vše oznámili,‘ řekl předseda živanického klubu Petr Špaček, jenž byl na konci dubna 2019 vyloučen z asociace kvůli kritice fotbalových poměrů v Česku. Na paškál si vzal cílené nasazování skupin rozhodčích, tendenční řízení zápasů i nepřijatelné chování sudích k hráčům a také zapojení klubů do celého systému. 

‚Někteří hráči přišli s tvrzením, že jim bylo voláno ze strany bývalého funkcionáře a delegáta svazu, který je chtěl přimět k tomu, abychom zápas v Zápech prohráli a soupeř si uchoval naději na postup. Kluci to kategoricky odmítli. Šli s tím za námi a vše oznámili. Utkání jsme vyhráli. A proč jsme tuto závažnou skutečnost neoznámili Policii České republiky, případně Fotbalové asociaci ČR? Kluci nechtěli. Proto ani záměrně neříkám jména těch, kterých se to týkalo. Báli se, že je někdo bude vyslýchat, tahat na svaz a podobně. Jednoduše si nechtěli přidělávat problémy. Navíc důkazy jsou velmi problematické. Jestliže vám někdo volá, nenahráváte si to. Přesně tahle scéna je obrazem toho, v jakém stavu se český fotbal nachází. To delegátovo jméno vám tedy říct nemohu. Nemám důkazy. Každopádně jde o člověka, který byl dlouhá léta funkcionářem v našem kraji a delegátem FAČR. Čtrnáct dní před inkriminovaným zápasem z funkce delegáta odstoupil. A před zápasem se Zápy telefonoval několika našim klukům,‘ dodal Petr Špaček.“ 

Zápy (tedy spíše František Mašek) se objevily i v kauze Berbr a spol., ve spise s názvem „Šváb“. Psal o tom na Seznam Zprávy Luděk Mádl, šlo rovněž o květen 2019: 

„Tahle dvojka se v květnu 2019 sešla ve středočeské Loděnici a pro svou konspirační schůzku si vybrala přítmí tamní pizzerie. Majitel klubu SK Zápy František Mašek tam pozval rozhodčího Tomáše Grímma (v kauze „Šváb“ rovněž obviněného – pozn. red.) , aby si mu postěžoval, že sezona už se nevyvíjí, jak si přál. Někdejší náskok v tabulce už odvál čas a pan Schröter, šéf komise rozhodčích v ČFL, už prý na něj také nějak zanevřel…

Nicméně Mašek pořád ještě nic nevzdával, potřeboval jen v boji o postup přibrzdit konkurenční Vyšehrad. A tak se Grímma zeptal, alespoň tedy podle toho, co sám Grímm později na policii vypověděl, jestli by za 200 tisíc  korun uměl jako rozhodčí zařídit, aby Vyšehrad vyšel naprázdno z utkání s Ústím nad Orlicí, které právě Grímm pár dní nato řídil. 

Což o to, nezajímavá mu ta nabídka nepřišla. A nejen jemu. ‚Za kilo to není špatný,‘ glosoval nabídku asistent rozhodčího Marek Janoch. S ním už totiž Grímm konzultoval číslovku 100.

Ale nejvyšší šarže mezi českými fotbalovými manipulátory tehdy rozhodla jinak. Grímm totiž obsah své schůzky s Maškem prozradil i Romanu Berbrovi. Místopředseda Fotbalové asociace ČR se ujistil, že Grímm nabídku odmítl a pak mu zdůraznil, že on, tedy Berbr, má jen jednoho ‚synka‘, tím je Roman Rogoz, sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad a že kdyby snad měl jít Grímm na ruku konkurenci, bral by to Berbr jako podvod na sebe sama.A tak se zápský funkcionář František Mašek do utkání Vyšehrad-Ústí nad Orlicí nenaboural. Vyšehrad vyhrál 2:0 a na nabízený dvousettisícový úplatek ze Záp nedošlo. Úplně ‚nasucho‘ ale zainteresovaní z celé akce nevyšli. Grímm totiž pro sebe, asistenty Marka Janocha s Jiřím Křížem a pro delegáta Miroslava Skálu dostal od Rogoze na rozdělení za úspěch Vyšehradu úplatek 30 tisíc korun. Tedy alespoň podle textu obvinění, jež se odkazuje na Grímmovu výpověď. 

Co se týče zápského funkcionáře Františka Maška, dlužno dodat, že jeho jméno na seznamu trestně stíhaných osob v rámci této kauzy schází. Nejspíš však jen proto, že dotyčný v mezidobí zemřel. Jasně to vyplývá z poznámky, kterou v textu příslušného usnesení učinil jeden z vyšetřovatelů případu.“

Tolik Luděk Mádl o zápasu hraném před třemi lety.

Ať je Strahov ve střehu

Dnes se píše rok 2022, v čele FAČR stojí nový předseda a alespoň částečně obrozený výkonný výbor FAČR, na vše dohlíží nová Etická komise FAČR. Jak se ale zdá, některé staré struktury (nejen) z řad rozhodčích se však svých manýrů a „osvědčených“ metod jen tak zbavit nehodlají. V daném případě živanického neohroženého kritika Petr Špačka to navíc vypadá jako pomsta.

Snad jsou příslušné asociační orgány a komise, hlavně ty na Strahově, v patřičném střehu.

Předseda disciplinárky LFA Baček chce důkazy, které jeho komise léta přehlížela. Tak tady je má...