Ve spárech afrických lvů

Ve spárech afrických lvů

Na konci toho kalendářního roku bude světový fotbal korunovat svého krále na světovém šampionátu v Kataru. V klokotu hektické covidové a nyní i válčené doby poznal o necelých jedenáct měsíců dříve svého šampióna africký kontinent. Na půdě Kamerunu, hrdého národa fotbalových Lvů, kteří proslavili svůj kontinent čtvrtfinálovou účastí na světovém šampionátu v roce 1990 v Itálii, kralovali jiní Lvi. Lvi z Térangy, jak se pro změnu s odkazem na pohostinnost a gastrokulturu říká Senegalcům, slavícím začátkem února první titul afrického šampióna v historii. 


Ohlédnutí za velmi zajímavým šampionátem nabízí nyní nejnovější vydání magazínu Hattrick. 

Zároveň tak může být i pozvánkou na sledování africké baráže o Katar. Tady si los zažertoval. Jeden z finalistů afrického mistrovství zůstane doma, neboť ve dvojici si to rozdají aktuální šampioni ze Senegalu s Egyptem, sedminásobným mistrem Afriky a nejúspěšnější zemí černého kontinentu.

Africký pohár národů, jak zní oficiální název kontinentálního šampionátu, už není outsiderem v celosvětovém měřítku, svoje místo si našel a zdá se, že definitivně. Vždyť africký šampionát je o tři roky starší než šampionát evropský, první ročník se hrál už v roce 1957. V minulosti se Afcon, jak zní oficiální zkratka, mnohokrát přizpůsoboval. Přešel ze sudých let, kdy se koná mistrovství světa, na lichá, experimentoval i s letními termíny, ale tuto klimatickou „sebevraždu“ brzy zamítl. Naposledy před dvěma lety, prý opravdu naposledy.

I v tomto ročníku, mimochodem už 33., muselo dojít k výjimkám. Původně se měl turnaj hrát právě v červnu a červenci 2020, ale 15. ledna 2020 CAF (africká podoba UEFA) oznámila, že kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám v tomto období se turnaj bude hrát od 9. ledna do 6. února 2021. I tento termín ale doznal změny, CAF je podruhé přeložila kvůli pandemii covidu na leden a únor tohoto roku, ale podobně jako u EURO byl zachován letopočet 2021. Zůstalo i dějiště: Kamerun, země s 25 miliony obyvatel a (skoro) stejným počtem fotbalových fanoušků…

Neváhejte a přečtěte si Hattrick, kde kromě zajímavostí z Afriky najdete i kompletní výsledkový servis Afconu!