Dochází k postupnému uzavírání první ligy? Kroutí se v režii LFA soutěžní řád? Má zasáhnout odvolací komise?

Dochází k postupnému uzavírání první ligy? Kroutí se v režii LFA soutěžní řád? Má zasáhnout odvolací komise?

Poměrně značný ohlas  uvnitř fotbalového hnutí, tedy uvnitř FAČR, vyvolal náš úterní komentář s názvem „Z ligy nemusí nikdo sestoupit! Porušuje LFA soutěžní řád, když se v baráži mohly objevit Sparta A i Sparta B?“.  Na základě článku kolegy Luďka Mádla na Seznamu Zprávy jsme v něm mj. konstatovali, že „v situaci, kdy by postup nebo účast v baráži odmítly všechny celky na 1. až 4. místě ve druhé lize, platilo by, že z nejvyšší soutěže nesestupuje nikdo.“ A rovněž jsme zmínili, že v některých záležitostech, např. kdyby se na postupové pozici umístila ve druhé lize, tedy ve FNL, Sparta B, kroutí Ligová fotbalová asociace (LFA) své vlastní normy a vyhýbá se soutěžnímu řádu, který naopak v jiných případech naštěstí ještě ctí. 


Sparťanská rezerva je sice nyní po úterní porážce na hřišti Táborska (0:1) po 21 kolech ve druhé lize až čtvrtá, tři body za třetí Líšní a šest bodů za druhou Vlašimí, ovšem šanci na barážové umístění na druhé a třetí příčce má stále velmi reálnou.

Jak známo, dva týmy jednoho klubu v jedné soutěži řády nepřipouštějí. A vedení LFA už od zimy tvrdí, že: „Pokud by se ve FNL umístila Sparta B na jedné z prvních tří příček, znamenalo by to záchranu 14. týmu nejvyšší soutěže ve Fortuna lize. Nejvýše umístěný tým ve FNL mimo Spartu B by postupoval přímo, druhý nejvýše umístěný by hrál baráž s 15. celkem nejvyšší soutěže.

Jak už jsme ale opakovaně konstatovali, (nejen) podle našeho názoru jde o chybný, resp. účelově využitý, výklad norem v režii LFA. Píše se v něm o tom, že tato situace nastává, pokud se klub dobrovolně předem vzdá své účasti v baráži. Ale to v případě Spartě B neplatí, ta nemá možnost volby vzdát se. Ta hrát baráž vysloveně nesmí, protože kdyby v ní uspěla, měla by Sparta v první lize dva týmy. „Vzdát se“ a „nesmět“ jsou dvě zcela odlišné věci.

Podle LFA čtvrtý tým z druhé ligy může za jistých okolností do první ligy klidně postoupit přímo, ale na druhou stranu čtvrtý tým z druhé ligy nemůže nastoupit do baráže místo Sparty B. Už v úterý jsme tedy uvedli, že tohle je na pětku z logiky a že bude asi nutné opravit slavnou větu legendárního trenéra Bohemians Tomáše Pospíchala, že „Fotbal nemá logiku“ na: „Nikoliv fotbal, ale fotbal řízený současným vedením LFA nemá logiku.“ 

Expert: „Postupy podle LFA? Celé je to postavené na hlavu“

Ozvali se nám fotbaloví funkcionáři i jeden člen důležité komisí FAČR.  Jeden z nich, jehož nechceme zatím jmenovat, abychom mu nezpůsobili ve fotbale a v jeho funkci potíže, například tvrdí: „Ano, je to celé (výklad LFA ohledně postupů – pozn. aut.) postavené na hlavu. Vše by se mělo řídit výhradně Soutěžním řádem FAČR. A pokud by tam byl zjevný rozpor, tak by to v souladu s Procesním řádem FAČR měla posoudit Odvolací komise FAČR.“ 

V Procesním řádu FAČR se totiž v pargarafu s názvem „Řízení o přezkumu rozpisu soutěží“ jasně píše: „Odvolací komise je oprávněna zahájit na návrh anebo i bez návrhu řízení o přezkumu souladu Rozpisu soutěží se Stanovami FAČR a vnitřními předpisy FAČR podle ustanovení článku 6 odstavce 2 Stanov FAČR.“

Jelikož jsme přesvědčeni o tom, že tohle je přesně ten případ, kterým by se odvolací komise měla zaobírat, nechť tento komentář její členové berou jako „návrh na řízení“-  v tomto případě jde o účelový a nesprávný výklad a o kroucení norem Ligovou fotbalovou asociací při variantách postupu do první ligy. 

Jen loajální a vyvolení? Fandové uzavírání soutěží nechtějí

„Soutěžní řád hovoří i o tom, že v soutěžích FAČR by měl vždy poslední tým sestoupit. Jestli si funkcionáři typu Dušana Svobody, Adolfa Šádka ad. v LFA asociační normy ohýbají, tak by to snad mohla být práce i pro disciplinární komisi. Navíc se ukazuje, že pravidla LFA o povinné kvalitě ligových stadionů jsou hodně a nesmyslně náročná. Stačí se porozhlédnout po Evropě, na čem všem se tam liga hraje. Nabyl jsem dojmu, že LFA přes tyto kritéria nenápadně uzavírá soutěž. Nemožnost účasti v baráži pro další kluby v pořadí druhé ligy má za cíl ‚nespolupracující kluby‘, jako jsou například Dukla a Jihlava (protože ty vhodné stadiony mají), zákulisně odstranit z cesty ze soutěže vyvolených a loajálních. Jmenované kluby by totiž asi volbu výše jmenovaných do vedení LFA nepodpořily. To nelze připustit!“ napsal na Facebook Lubomír Pintér. 

Mám pocit, že na tomto příspěvku může být dost pravdy. A jak jsem psal už v úterý, ohledně těch stadionů v souvislosti s (ne)udělováním licencí prvoligovým klubům vzniká řada dalších nových a nezodpovězených otázek.

Pokud se ale první liga takto v podstatě uzavře a z druhé ligy se stane sice profesionální soutěž, ovšem bez faktické možnosti postupu, bude to další hřebíček do rakve českého ligového fotbalu. Nehledě na to, že v Evropě, Česko nevyjímaje, fanoušci uzavírání soutěží nenávidějí a nepřejí si ho. Jako by nestačil nedávný příklad diváckého nesouhlasu, když se o něco podobného pokoušely extraligové hokejové kluby.

Z ligy nemusí nikdo sestoupit! Porušuje LFA soutěžní řád, když se v baráži mohly objevit Sparta A i Sparta B?