Ředitel Hradce Sabou: Obrovský úspěch, přepsali jsme historii. Rozprodej kádru ale nedopustím!

Ředitel Hradce Sabou: Obrovský úspěch, přepsali jsme historii. Rozprodej kádru ale nedopustím!
ROZHOVOR

Jestli si někdo může nadstavbovou část FORTUNA:LIGY vyloženě užívat, jsou to fotbalisté Hradce Králové. Coby nováček, navíc ještě hrající své domácí zápasy v azylu v Mladé Boleslavi, měli bojovat o záchranu, jenže oni skončili ve skupině o titul! Co na to říká sportovní ředitel „Votroků“ a bývalý skvělý záložník Jiří Sabou, který před dnešním utkáním se Slavií promluvil pro eFotbal?  

Šesté místo! Jak moc velký je to úspěch?

Řekl bych, že obrovský. Podle mě se jedná o snový průběh sezony. Přepsali jsme dějiny, naposledy byl Hradec šestý v roce 1963. Tým zůstal po postupu pospolu, příchodem trenéra Koubka pak do sebe všechno zapadlo. Takového umístění si moc vážíme.

Byl právě nástup trenéra Koubka rozhodujícím faktorem?

Skvělou práci tu odvedl už jeho předchůdce Zdenko Frťala, který se ale po comebacku z druhé ligy do první rozhodl vrátit zpátky do Teplic. Musel jsem tak najít jeho nástupce a od začátku jsem měl jasno v tom, že k mužstvu chci někoho zkušeného. Někoho, kdo přesně ví, co nejvyšší soutěž obnáší a bude schopen na ni kluky připravit. Jsem proto moc rád, že jsem se domluvil s Mírou Koubkem i jeho asistentem Standou Hejkalem, že se nám povedlo složit hodně silný realizák.

Mluvilo se o tom, že jednou z největších zbraní týmu je skvělá fyzická připravenost hráčů. Souhlasíte?

Myslím, že to souvisí právě s náročností trenéra Koubka. Mužstvo mělo natrénováno už za Zdenka Frťaly, pan Koubek to však posunul ještě o kus dál.

Není ale tajemstvím, že byl trenér Koubek v jednu chvíli rozhodnutý po této sezoně skončit. Rozmyslel si to?

On už ani loni nechtěl znovu trénovat... Původně plánoval se mnou mluvit jen nějakých dvacet minut, ale nakonec se z toho na první dobrou vyklubala schůzka na tři hodiny (s úsměvem). Už od první chvíle jsem vycítil, že spolupráce s ním vážně může fungovat, že tohohle trenéra sem prostě chci. Smlouvu podepsal jen na rok, já ale věřím, že se domluvíme na jejím prodloužení. Už má sice nějaký věk, já bych mu ale 70 vážně netipoval. Je to skvělý trenér, má spoustu energie. Trochu problém je, že má manželku na Kladně, takže je tu sám. Já ale doufám, že i tohle nějak překonáme a Míra tu bude pokračovat dál.

Jak moc těžké bude udržet některé hráče? Třeba Vašulína s Vlkanovou?

Nějaké oťukávání ze stran klubů a manažerů samozřejmě vnímáme, všechny hráče máme ale pod smlouvou. V tuto chvíli tak žádnou konkrétní nabídku na nikoho neevidujeme. Pochopitelně se může ale stát, že nás v létě někdo opustí. Bude to ocenění celého klubu, když o naše kluky bude zájem. Žádný výprodej však nedopustím. To určitě ne. Zvlášť když stavíme nový stadion, jenž by se měl příští rok slavnostně otevírat. Musíme tak udělat vše, aby se tu i tou dobou hrála první liga. Je ale jasné, že když někdo dostane opravdu zajímavou nabídku, tak mu v odchodu za lepším bránit prostě nemůžu. Jen to musí být smysluplné pro všechny strany.

Jsou pro vás v tomto směru varováním výsledky konkurenčních Pardubic, které loni hrály taktéž nahoře, a letos jen o záchranu?

I vy novináři nám tohle rádi připomínáte (s úsměvem). Já si ale něco podobného nechci vůbec připouštět. Naše situace je ostatně trochu jiná v tom, že za nás hrají naši hráči, zatímco v Pardubicích jich bylo dost na hostování. Ta fluktuace v kádru by tak neměla tak velká, jako nejspíš byla loni tam. Opravdu věřím, že základ týmu udržíme a že budeme naopak ještě silnější než letos. Náš fotbal mě baví. Kluci velmi dobře pracují a na týmu vidím výkonnostní posun. Jen je třeba v tom pokračovat takhle dál.

Bude u toho v příštím ročníku i veterán a nejlepší střelec mužstva Jakub Rada?

Pro mě je to jeden ze stěžejních hráčů. Odříznout ho jenom kvůli věku (34 let), to bych tomu klukovi snad ani nemohl udělat. Navíc když dal v letošní sezóně devět gólů. Kubovi je sice vytýkán jeho pohyb, on ale nikdy nebyl žádný fofrník. Zato má obrovské charisma i zkušenosti a já jsem přesvědčen o tom, že má mužstvu pořád co dát. Věřím, že se s ním dohodneme i na příští rok. Takových hráčů si musíme zkrátka vážit. A nejde jen o Kubu, ale třeba i o Marka Matějovského nebo Bořka Dočkala. Až tihle veteráni jednou skončí, liga bude bez nich o dost chudší.

Teď vás ale ještě čeká královská nadstavba. Máte v ní nějaký konkrétní cíl, nebo si zápasy s těmi nejlepšími jdete hlavně užít?

Někde jsem četl titulek, Hradec mezi elitou! Moc si toho vážíme a jsme hrozně rádi, že jsme se tam dostali. Teď nás čeká pět velkých zápasů. Takových, které prostě chcete hrát. Jsem si jistý, že ať už dopadnou jakkoli, kluky mohou tahle utkání posunout zas dál. Nemusíme navíc být úplně pod nějakým stresem. Teď už určitě ne. Ať si to tam jdeme v uvozovkách hlavně užít, zvlášť když kvalita těchhle soupeřů je logicky někde jinde. Zároveň ale rozhodně nechceme být nazdárkové, co odevzdají body bez boje. Zadarmo je nikomu nedáme.