Zkusí to Slavia proti Plzni i s brankářem? Vaniaku, vrať se! A proč Sport střílí do Fouska přes Šilhavého?

Zkusí to Slavia proti Plzni i s brankářem? Vaniaku, vrať se!  A proč Sport střílí do Fouska přes Šilhavého?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Vida, tolik kritizovaná ligová nadstavba se stává velkým dramatem. A stačilo k tomu jen to, aby kromě očekávaných domácích výher omlazené Sparty nad Baníkem Ostrava a Viktorie Plzeň (s výborným gólmanem Staňkem) nad Slováckem (shodně 3:1) v neděli mistrovská a po základní části první Slavia nečekaně podlehla na neutrálním hřišti v Mladé Boleslavi nováčkovi z Hradce Králové 3:4. S tím v základní skupině vyhrála na podzim doma 4:1 a před necelými dvěma měsíci, v neděli 27. února 2022, na stejném místě dokonce 5:1. Před druhým nadstavbovým kolem, v němž slávisté přivítají v Edenu v neděli na 1. máje (19.00, O2 TV Sport) viktoriány, tak nyní vede Viktorka o dva body před červenobílými a šest bodů před Letenskými, kteří se tak vrátili do boje alespoň o druhé místo.  

V neděli v duelu prvního s druhým, s trochou nadsázky řečeno, rozhodne i to, zda Slavia tentokrát nastoupí i s brankářem a obranou, nebo bude hrát opět celý zápas power play, ovšem bez muže v poli navíc, jako v neděli večer v Boleslavi s Hradcem Králové.  

Jinak, kdo tu vlastně je proti nadstavbě? 

Samozřejmě tradičně slávisté v čele tradičně s trenérem Jindřichem Trpišovským, protože by nyní už po základní části slavili počtvrté za sebou ligový titul. Baníkovci, kterým zbývá jen páté místo. Na druhou stranou nováčkům z Hradce, hrajícím navíc celou sezonu v mladoboleslavském azylu, vůbec nevadí, že jim z hlediska umístění na šesté příčce vlastně o nic nejde. 

„Naopak, můžeme hrát zcela bez stresů, bez obav z nějakých postupů či sestupů, chceme se jen co nejlépe předvést,“ usmíval se hradecký kouč, nejzkušenější a nejstarší trenér v soutěži Miroslav Koubek. Mimochodem ten v duelu se Slavií dokázal, že se proti papírově silnějším soupeřům vůbec nemusí v české lize jen betonovat, ale že se dají porazit i docela aktivní hrou.

Internet si dělá krutou legraci z Koláře

Jindřich Trpišovský kritizoval obranu svých svěřenců a vlastně i útok, když řekl: „Ofenzivní hradečtí hráči byli lepší než naši fotbalisté v ofenzivě.“  O výkonu brankáře Ondřeje Koláře, který čtyřikrát inkasoval, aniž by svůj tým jakkoli podržel (na rozdíl od gólmana soupeře Vízka nebo předtím skvělého plzeňského brankáře Staňka, který čaroval proti Slovácku), kouč nemluvil. A to měl Kolář před koncem první půle velké štěstí, když se zase při rozehrávce zamotal do vlastních kliček, a málem tak znovu inkasoval již tradiční slávistický polovlastní gól.     

Nejhorší ovšem je, když si z vás v internetových diskusí začnou dělat fanoušci – včetně těch vlastních – legraci, když zpochybňuji vaši formu a kondici a přezdívají vám třeba „Buřtík“. 

Ať chytá Mandous, ale ať si nehraje na stopera

V debatě na idnes.cz to opět vyhrál Patrik Müller, který po utkání s Hradcem Králové napsal: „Nechce se vrátit Vaniak? O Silvestrovských derby vždycky vypadá mrštnější než Kolář.“ 

A u fandů zabodoval i Stanislaw Kupka, který napsal: „Já pořád nechápu, proč Vrba posadil Nitu a Trpišovský Mandouse. V bráně chytají dobře, Mandousovy kiksy vznikly jen ze snahy udělat z něj Koláře,  co se týče rozehrávky. Ale už i Kolář tímhle podělal slávistům tolik zápasů -  a stejně se na to nevybodnou. Neuer je jenom jeden. U Vaclíka to taky nikdo nechce, aby dělal něco, na co nemá. Takže jestli můžu slávistům radit: dejte tam na zbylé zápasy Mandouse a řekněte mu, ať jen chytá a nehraje si na stopera.“ 

Lépe bych to neřekl. 

Slavia to má ve svých rukou, ale musí už vše vyhrát

A co říká za dané situace před nedělním duelem o první místo Jindřich Trpišovský: 

„Víme, že hrajeme o titul. Máme zkušenosti z nadstavby a víme, jak ten první zápas rozhoduje. Spíš bych řekl, že jsme se v prvním poločase v duelu s Hradcem špatně rozhodovali v defenzivě. Je to ztráta v nadstavbě, nemáme ani bod. Komplikace to je. Tlak je ale stále stejný, my bychom utkání s Plzní stejně museli vyhrát. Samozřejmě bychom do něj vstupovali v lepší pozici, než je teď. Ale ty zápasy musíte zvládat, hrajete o šest bodů. Tlak je stejný, jako by byl ve 29. nebo 30. kole.“ 

Tak úplně to pravda není. Kdyby Slavia v Boleslavi Hradec porazila jako přede dvěma měsíci v základní části, vedla by před Plzní o bod a o lepší postavení v základní části k tomu - a k udržení první příčky by jí tedy na 1. máje v duelu s Viktorkou stačil i bod za remízu. Kdyby v neděli s Východočechy alespoň remizovala a pak 1. května nad viktoriány vyhrála, dostala by se po 2. kole nadstavby před ně o dva body a v závěrečných třech kolech by si bez ohledu na výsledky Bílkova týmu mohla dovolit i jednu remízu (třeba v posledním kole doma se Spartou nebo kolo předtím v Ostravě). 

Takhle to sice mají slávisté stále ve svých rukou, ale pokud se nechtějí spoléhat na cizí pomoc (uvidíme třeba, co předvede Hradec Králové v Boleslavi proti Plzni v předposledním kole nadstavby), musejí všechna svá zbývající čtyři nadstavbová střetnutí (doma s Plzní a se Slováckem, v Ostravě a doma se Spartou) vyhrát. 

„Baloun“ v bráně Plzně byl skvělý

Jak známo, nejen v ledním hokeji, rozhodují v klíčových momentech brankáři. A plzeňský Jindřich Staněk, připomínající svým vzezřením tak trochu Švejkova jedlíka Balouna ve skvělém filmovém podání herce Milana Neděly, mimochodem jednoho ze základajících členů Odboru přátel Slavie, byl proti Slovácku skvělý. V nejdůležitějších chvílích chytil tři jasné góly! I proto mohl plzeňský trenér Michal Bílek po dalším vítězném utkání zářit a s úsměvem říkat: „Naše hra sice nebyla ideální, ale hlavně, že se nám povedlo dostat Slavii pod tlak.“ 

A třetí Sparta? Ta s mladým Karabcem v základní sestavě – proč v ní nebyl už dávno? – po dobrém výkonu zdolala Baník Ostrava a vrátila se do hry alespoň o druhou příčku. Na Slavii nyní ztrácí už jen čtyři body, na Plzeň šest. Když v nadstavbě oba týmy porazí, může si hodně polepšit – ovšem s oběma kvůli svému horšímu postavení v základní části hraje venku.

Vzhledem k tomu, že k mistrovskému titulu má Sparta hodně daleko, objevil se při utkání s Baníkem na Letné zajímavý transparent s nápisem: 

„Slunéčko zapadá za vysokou horu, titul zas v p.deli, chvála pánubohu, zas titul v p.deli, další rok čekáme, kdy se té Sparty mistrovské (konečně) dočkáme...“  

My pamětníci a absolventi základní vojenské služby dobře víme, že tohle byla říkanka o našem toužebném čekání na civil.  Zatímco nám to ale trvalo dva roky, některým z nás vysokoškoláků dokonce jen rok, na Letné za Daniela Křetínského na ten titul čekají od roku 2014 už dlouhých osm let. 

Bude se vůbec hrát baráž?

Zajímavá je ale po domácí prohře Jablonce s Pardubicemi 0:1 i skupina o udržení (1. Zlín 31 bodů, 2. Teplice 28, 3. Bohemians 27, 4. Pardubice 27, 5. Jablonec 26, 6. Karviná 18). Boss Miroslav Pelta to řeší odvoláním zkušeného trenéra Petra Rady, přestože jablonecká situace vznikla hlavně kvůli jeho osobním potížím (šestiletý trest za korupční jednání v tzv. dotační kauze požaduje nyní státní zástupce ještě zvýšit).   

Téměř jisté už je, že z ligy přímo spadne poslední Karviná, kterou nahradí vítěz F:NL, tedy na 99 procent Zbrojovka Brno. Jenže patnáctý tým (nyní Jablonec) a čtrnáctý celek (nyní Pardubice) by měl jít v květnu do baráže s druhým  mužstvem F:NL (nyní pět kol před koncem Vlašim) a třetím klubem F:NL (nyní Sparta B). A  v tom to je, vedení LFA už v zimě oznámilo, že v takovém případě ohne asociační i své vlastní normy a když by měla jít do baráže rezerva Sparty, která kvůli svému áčku nejvyšší soutěž hrát nemůže, čtrnáctý celek v první lize zůstane bez boje. Přestože v Soutěžním řádu FAČR se jasně uvádí, že by za takových okolností mohla být nabídnuta účast v baráži čtvrtému tým F:NL (nyní SK Líšeň). 

A kdyby náhodou někdo kvůli obávám z licence či azylu na jiném stadionu (třeba Vlašim) účast v baráži nakonec odmítl, baráž by odpadla zcela… Jako by nestačilo, že vedení LFA svévolně a dosud beztrestně překročilo své vlastní normy už v covidovém roce 2020, kdy se baráž také nehrála, nesestoupil vůbec nikdo, a kvalitativně znehodnocená sezona 2020/2021 se tak musela hrát s osmnácti týmy.  

 

Když funkcionářům nejde o funkce...

K tomu se ve svém oficiálním prohlášení z neděle na pondělí přidali z druhé strany zástupci F-evoluce, jimž prý změny na Strahově připadají pomalé, a na úterním zasedání výkonného výboru FAČR proto chtějí navrhnout odvolání Fouskova úzkého spolupracovníka, generálního sekretáře FAČR Michala Valtra. 

K tomu je nejspíš dobré ocitovat část z pátečního prohlášení iniciativy Výzva 2021 v čele s respektovaným  rozhodčím FIFA Ivanem Grégrem, která se už v berbrovských časech od roku 2019 pokoušela sjednotit všechny reformní síly v českém fotbale:

„Výzva 2021 pozoruje a odsuzuje ‚jakobínské‘ a pseudorevoluční snahy některých osob, včetně jistých zástupců F-evoluce, o změny ve struktuře FAČR, včetně případného odvolání nového generálního sekretáře FAČR Michala Valtra. Pokud někomu vadí působení některých nových lidí na Strahově či v komisích FAČR a přitom do poslední (ne)možné chvíle sloužil berbrovskému vedení asociace či dokonce moderoval ‚cinklé‘ valné hromady FAČR v jeho prospěch, měl by dnes spíše zpytovat své svědomí a tiše pracovat ve prospěch českého fotbalu ve snaze napravit své minulé chyby a ne příliš statečné činy. Nikoli přispívat k naplnění něčích neukojených ambicí. Podobné aktivity vedou jen k posílení starých struktur v českém fotbale, které se dosud nevzdaly svých pozic a čekají jen na příležitost obnovit svůj vliv a někdejší postavení.“

Autor těchto řádků si pak k tomu na Facebooku dnes dovolil podotknout: V prohlášení  F-evoluce, v němž se praví, že vůbec nejde o funkce, ale je třeba odvolat z funkce generálního sekretáře FAČR Michala Valtra, je slovo ‚funkce‘ uvedeno snad dvacetkrát. A když se pod něj podepíše i místopředseda F-evoluce, který v jednom volebním období kandidoval za Zelené a v druhém za Trikolóru, tak je mi jasné, že v žádném případě o funkce nejde.“

Hromada pod přísným dohledem Putinova přítele

Pro přesnost: místopředsedou F-evoluce je dnešní člen výkonného výboru FAČR Rudolf Řepka, předseda OFS Teplice a nový ředitel v lize rovněž ohroženého FK Teplice,  v prosinci 2017 ještě v roli generálního sekretáře FAČR moderátor volební proberbrovské valné hromady FAČR v Nymburce, kde se za přísného dohledu Putinova přítele, místopředsedy UEFA Grigorije Surkise pod hrozbou dočasné nucené správy osekávala práva moravské komory a volil se Martin Malík a Roman Berbr. 

Stále bych chtěl věřit tomu, že Řepka si chce tuto část své profesionální kariéry odpracovat  nezištnou a poctivou prací coby předseda OFS Teplice a řadový člen výkonného výboru FAČR.  A to přesto, že jsem se v sobotním Sportu dočetl: 

„Pokud by byl Valtr odstaven, jako o případném nástupci se hovoří o členovi výkonného výboru FAČR Rudolfu Řepkovi, byť se nyní soustředí na práci ředitele FK Teplice. Jeho role se ovšem může změnit i v souvislosti s červnovou Valnou hromadou FAČR.“

Co k tomu dodat? Snad jen: Rozum ochraňuj (nejen ligový) český fotbal.

Třicet nejlepších hráčů současné české ligy dle Trpišovského? Jurečka chybí, Tecl, Zelený či Kolář nikoliv