10 věcí, co ničí český fotbal? Berbrův „odkaz“, LFA, jakobíni, surová hra, slabá či závislá média, špatná hřiště i drahota

10 věcí, co ničí český fotbal? Berbrův „odkaz“, LFA, jakobíni, surová hra, slabá či závislá média, špatná hřiště i drahota
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Česko ve čtvrtfinále na odloženém Euru v roce 2021, Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy v roce 2021 a ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy v roce 2022, to jsou nesporné úspěchy českého fotbalu posledních let. Ovšem jaksi mimo systém. A na MS 2022 už Česko zase nepostoupilo. Když přišel Petr Fousek loni v červnu na Strahov coby nový předseda FAČR, musel konstatovat ve stylu Václava Havla a jeho legendárního novoročního projevu z 1. ledna 1990: „Český fotbal nevzkvétá.“ Je třeba to změnit a chce to čas. Jakobínské f-evoluční akce, v nichž plamenná slova o „plnění programu“ v některých případech jen chabě maskují touhu po funkcích, nic neurychlí, spíš naopak.  

Pokusili jsme se tedy zmapovat TOP 10 věcí, co ničí současný fotbal, v nichž samozřejmě hraje prim všudypřítomný „odkaz“ Romana Berbra, ale i další věci, jako zoufalé řízení profesionálních soutěží zdiskreditovaným vedením Ligové fotbalové akce (LFA), v němž téměř všichni přední funkcionáři mají máslo na hlavě, slabá či závislá média, nedostatek kvalitních, minulostí nezatížených, rozhodčích, nesprávně nastavený systém akademií a řízení soutěží na krajské a okresní úrovni, hrozné terény v nejvyšší soutěži, nedostatečná ochrana technických fotbalistů v lize, současná drahota způsobená covidem, válkou na Ukrajině, inflací a nárůstem cen, odchodem sponzorů či nižší finanční podporou od státu.    

1. Berbrův „odkaz“

Je všudypřítomný a není jednoduché tenhle Mordor prolezlý za dlouhá léta do nejnižších článků řízení ze dne na den změnit. Chce to čas, trpělivost, pracovitost a soudržnost a jednotu všech proreformních sil v českém fotbale. Jako před loňskou červnovou volební hromadou, která přinesla kýženou změnu.  Zvlášť když i do Fouskova výkonného výboru FAČR pronikli hlavně v Čechách zástupci starých struktur. 

Snahy o rychlé změny za každou cenu mohou být ovšem v současné křehké situaci někdy kontraproduktivní. Jak už ostatně konstatovala ve svém prohlášení proreformní iniciativa Výzva 2021 v čele s Ivanem Grégrem: „Některé pseudorevoluční a jakobínské aktivity jistých zástupců F-evoluce (jako třeba neúspěšná snaha o odvolání nového generálního sekretáře FAČR Michala Valtra) vedou jen k posílení starých struktur v českém fotbale, které se dosud nevzdaly svých pozic a čekají pouze  na příležitost obnovit svůj vliv a někdejší postavení.“  Tohle je běh na dlouhou trať s výsledkem velmi nejistým.

Mimochodem je nutné připomenout, že iniciativa Výzva 2021 a spolek Čistý fotbal vznikly dávno před Berbrovým zatčením a bojovaly proti nekalým praktikám ještě v době fotbalové vlády trestně stíhaného exmístopředsedy FAČR.  Čistý fotbal pod vedením současného člena Etické komise FAČR Lukáše Říhy vyvíjel činnost i v časech, kdy současní přední představitelé F-evoluce pracovali na Strahově pod Berbrovým vedením.