Fortuna:liga vs. druhá nejvyšší tuzemská soutěž (historie a rozdíly)

Fortuna:liga vs. druhá nejvyšší tuzemská soutěž (historie a rozdíly)

Ještě v sezóně 2017/2018 postupovaly první dva týmy z druhé ligy přímou cestou do nejvyšší soutěže. Avšak hned následující ročník znamenal obrovskou proměnu v systému, který přinesl nadstavbu se skupinami o titul, o evropu i o záchranu.

Prostupnost mezi našimi profesionálními soutěžemi se také změnila. Na přímo už sestupuje pouze poslední a postupuje jenom první. V baráži zase hraje čtrnáctý a patnáctý tým ligové tabulky proti druhému a třetímu z druhé nejvyšší soutěže. Lepší z těchto dvojzápasů postoupí mezi elitu.

Od změny pravidel se baráž o všechno letos hraje teprve podruhé. Poněvadž ročník 2019/2020 se nedohrál z důvodu pandemie covidu a rokem následujícím zase pro rozšířením účastníků na 18 mužstev.

První baráž 

Ta se odehrála na přelomu května a června roku 2019.  Soupeřili mezi sebou v té době druholigisté Jihlava a Brno proti prvoligistům Karvinou a Příbramí.

V poměrech: Karviná – Jihlava 2:1 a 1:1, Brno – Příbram 3:3 a 0:0

Příbram sice svého soka neporazila ani jednou, ale rozhodl pro ni počet gólů nastřílených venku. Oba dvojzápasy vzbudily obrovské vášně a emoce jak u hráčů, tak i u fanoušků. Poraženým se nelíbily některé výroky rozhodčích, kteří údajně stranili mančaftům z první ligy.

Druhá baráž

Se hrála letos v posledních pár dnech. Fortuna:Ligu zastupují Teplice a Bohemka naproti nim z F:NL Vlašim a Opava.

V poměrech: Teplice – Vlašim 3:0 a 2:2, Opava – Bohemians 0:1 a 0:2

Aspekty pro a proti

Mužstva z elitní ligy nebývají v optimálním psychickém rozpoložení, protože většinu sezóny hrají špatně a tlak na ně se neustále stupňuje. Naopak celky z tabulky o patro níž mají sebevědomí hodně vysoko a pro některé z nich je to už v momentě dosáhnutí barážové pozice úspěšný ročník a už mohou jenom získat.

Druhý aspekt, jenž je klíčový, jsou jednoznačně kvalita se zkušenostmi, což je doména prvoligových, kteří dokáží jakoukoliv soupeřovu chybu okamžitě potrestat, avšak tahle skutečnost druholigovým týmům chybí. Když to shrneme, favorit bude vždy jasný a prokousat se baráží na vrchol bude vždy velmi náročné.

Není to fér a je to zbytečné týrání. Panenka s Vízkem by nadstavbu i baráž co nejdříve pohřbili