Česká džungle není nadšená z toho, že by se v ní mohly objevovat další šelmy z dalekých krajů, míní Bosák

Česká džungle není nadšená z toho, že by se v ní mohly objevovat další šelmy z dalekých krajů, míní Bosák

Nebudeme-li počítat sousedy ze Slovenska, na domácím trenérském trhu zatím žádný zahraniční odborník vyloženě nezazářil a buď šlo jen o epizodní mise, nebo jednoznačné neúspěchy.

Za všechny jde zmínit příklady Jürgena Sundermanna, Andrey Stramaccioniho, Alexe Pastoora či Massima Moralese. Nyní se reputaci cizinců pokusí napravit Brian Priske...

"Pravdou je, že česká fotbalová džungle není nadšená z toho, že by se v ní mohly objevovat další šelmy z dalekých krajů. Mnohokrát jsem poslouchal argumenty typu: my víme, jak se dělá fotbal, cizinec nemá šanci pochopit specifika českého prostředí, přece nás nebude nějaký hejhula učit, jak máme trénovat. Přitom většina českých koučů by si ráda zkusila angažmá v zahraničí. Kvůli zkušenostem, práci v jiném prostředí a v neposlední řadě kvůli penězům. V této souvislosti mi nechuť k zahraničním elementům na lavičkách českých klubů přijde poněkud úsměvná," napsal ve svém sloupku pro web seznamzpravy.cz Jaromír Bosák.

Známý sportovní novinář v dotyčné souvislosti připomněl, že v jiných sportech už se cizinci ve vedoucích pozicích prosadit dokázali. "Český hokej angažoval k reprezentaci finského trenéra. Podobnou cestou jdou svazy házenkářské, volejbalové, florbalové. Rozhodujícím faktorem by nemělo být, odkud pochází ten či onen kouč, nýbrž to, co umí, co může nabídnout jak hráčům, tak fanouškům. A u Priskeho si myslím, že na rozdíl od svých předchůdců přichází jako už slušně prozkoušené jméno. Trénovat mužstvo v Lize mistrů není málo. A hrát o špičku v dánské lize také ne. Jak to půjde v české nejvyšší soutěži ukáže pár následujících měsíců," přidal na seznamzpravy.cz dlouholetý člen Realu TOP Praha.

Praktiky i náročnost dánského experta už pár dní na vlastní kůži poznávají členové sparťanského áčka. "Podle svědectví přímých účastníků si to fotbalisté „užili“ na nejvyšší možnou míru. Trochu jako výhružka může působit výrok dánského kouče, že kondice je pro něj priorita a hodlá na ní takřka nemilosrdně pracovat. Kdo sledoval zápasy Mydtjillandu, v němž Priske působil, mi asi dá zapravdu, že dánský klub stavěl především na fyzické připravenosti, rychlosti, důrazu. Kreativního fotbalu moc k vidění nebylo, ale běhalo se o sto šest. Jsem velmi zvědav, jak se Priskemu bude dařit a jakými argumenty (ne)podpoří tezi, kterou také vyznávám, že zahraniční trenéři mohou obohatit české fotbalové prostředí, přinést nový pohled na spoustu odborných problémů a poněkud provětrat někdy poměrně zatuchlé prostředí českého fotbalu," uzavřel na seznamzpravy.cz známý hlas z České televize.

Diskuse expertů v podání ČT sport? Šilhavý s Chytrým si bez oponentů ve studiu lebedili, jak to s kluky dělají dobře

Zdroj: seznamzpravy.cz