Diskuse expertů v podání ČT sport? Šilhavý s Chytrým si bez oponentů ve studiu lebedili, jak to s kluky dělají dobře

Diskuse expertů v podání ČT sport? Šilhavý s Chytrým si bez oponentů ve studiu lebedili, jak to s kluky dělají dobře
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Utkání české reprezentace v Lize národů UEFA očima fotbalových expertů“. Tak zněla v programu ČT sport na středu 15. června, 20.15 hodin lákavá upoutávka na speciální pořad „Dohráno plus“ (po čtvrteční dopolední repríze ho můžete vidět i v pátek v 18.55).  

Těšil jsem se na třaskavou a pro český fotbal podnětnou diskusi renomovaných expertů ohledně systému české hry, o tom, proč Čechům v každém utkání hořela levá strana, proč byl z formy Hložek, proč nechytal ve všech zápasech skvělý Vaclík, proč přišlo v červnovém termínu tolik omluvenek, proč Češi hráli v Praze proti Španělům téměř šest minut úmyslně o deseti a dostali při tom vyrovnávací gól, co udělat, aby se Česko v září v elitní divizi Ligy národů opravdu udrželo atd., atp.?  

Setkání kamarádů u kafíčka

A co jsme viděli? Přátelské nekonfliktní popovídání si vstřícného moderátora Pavla Čapka se dvěma kamarády – s hlavním trenérem Jaroslavem Šilhavým a s jeho nejbližším asistentem a „druhým mozkem“ realizačního týmu českého národního mužstva Jiřím Chytrým – u kafíčka či minerálky. Ve stylu „Jak jsme všichni fajn, jaká jsme výborná parta, jak to děláme dobře a že máme po čtyřech zápasech čtyři cenné body“. 

Kde byli kritici typu Milana Luhového, Josefa Csaplára či publicistů Pavla Hartmana, Luďka Mádla, Štěpána Filípka nebo Karla Häringa? Kde zůstali renomovaní trenéři a glosátoři typu Jaroslava Hřebíka, Stanislava Levého, Vítězslava Lavičky, předsedy Unie trenérů Vernera Ličky, Miroslava Beránka, Františka Cipra, Karla Brücknera, Karla Jarolíma ad.? Nebo zkušení manažeři typu Jaromíra Šetrleho, Zdeňka Kudely či Zdeňka Ščasného ad.? Kde byl nový sportovní ředitel FAČR Zdeněk Psotka či někdo z členů sportovní rady (Vladimír Šmicer, Jan Říčka, Tomáš Rosický, Zdeněk Grygera, Ondřej Lípa)? 

Tohle je nevyužitá diskusní šance a zcela zabitý prostor.

Když trošičku vázne součinnost aneb Prostě jsme se dohodli

Ano, čtyři body v elitní divizi Ligy národů nejsou špatné, ale když v září Češi neporazí v Edenu Portugalce (jak to dokázali, ovšem proti týmu bez Ronalda, v neděli Švýcaři) a pak prohrají ve Švýcarsku, spadnou zase do divize B. A hlavně: přiznejme si, že ty výsledky byly o dost lepší než předvedená hra a velkou zásluhou na nich má skvělý brankář Vaclík a Kuchtova střelecká forma v domácích duelech. Jakmile Tomáš Vaclík branku opustil a Kuchtovi došel  střelecký prach, šlo to s Čechy z kopce dolů. 

A proč Vaclík nechytal v Portugalsku a ve Španělsku, přestože v Praze měl na těch čtyřech bodech hlavní zásluhu?

„Protože jsme se předem dohodli, že Staněk bude chytat v Portugalsku a Mandous ve Španělsku. A ne, vůbec jsme nezkoumali, komu z nich by více mohl vyhovovat portugalský, či španělský soupeř,“ přiznal na rovinu Jaroslav Šilhavý. Jasně, jaképak „vědecké rozbory a analýzy“ hry soupeře, jakápak data, prostě jsme se dohodli a jsme přesvědčeni o tom, že to tak bylo správně. Jako když hraje AMFORA exhibici v Horní Dolní. Na druhou stranu zase Tomáš Souček řekl, že odehraje  nikoliv dva, ale všechny čtyři zápasy, tak zkrátka nastoupil ve všech čtyřech utkáních. No a někteří pravili, že v červnu nebudou hrát vůbec, tak nebyli nominováni. Žádná otázka na to, jestli to pro ně při příštích nominacích může mít nějaké důsledky, zda to bude mít vliv na další rozhodování trenérů.

A ano, Jiří Chytrý připustil, že „nám trošičku vázla součinnost na levé straně.“ Trošičku… Jaroslav Šilhavý ale hned dodal, že nikoho konkrétního jmenovat nebude, že za defenzivu je zodpovědná celá obrana a že někteří reprezentanti spolu hráli v tomto složení poprvé, což je nutné zohlednit.

Tak určitě. Otázka na to, zda by nebylo od věci vyzkoušet na levé straně i jiné kvalitní a typické levé obránce (Jurásek, Lecjaks ad.), opět vůbec nepadla.

Václav Moravec by to udělal mnohem lépe

Musím zdůrazni, že mám Jaroslav Šilhavého i Pavla Čapka rád a vážím si jich. Ale tohle opravdu nebyla fundovaná diskuse a analýza „utkání české fotbalové reprezentace v Lize národů UEFA očima fotbalových expertů,“ jak zněla upoutávka programu ČT sport.

Přitom ČT sport dovede do svých pořadů pozvat fundované i zábavné kritiky, viz již zmínění Milan Luhový, Pavel Hartman, Luděk Mádl, Karel Häring. Nebo si vezměme pondělní diskusi Roberta Záruby na ČT sport s pěti kandidáty na funkci předsedy českého hokejového svazu, která byla strukturálně rozdělena do několika tématických bloků. Účastníci spolu navzájem diskutovali, dokonce se i pohádali. A hlavně diváci i experti s úžasem viděli, jak zoufale nepřipravení někteří kandidáti na funkci šéfa druhého nejpopulárnějšího sportu v zemi jsou. I to je velmi cenné zjištění.

Opravdu nechápu, že Česká televize, která přináší každý všední den kvalitní Události a komentáře či pořady typu Otázky a Fokus Václava Moravce, Reportéři ČT nebo 168 hodin, předloží divákům na druhou stranu středeční „diskusi“, jež se změní v sebeoslavu trenérů českého národního fotbalového týmu. To je jako kdyby si Václav Moravec do svých Otázek pozval jen premiéra Petra Fialu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou nebo pouze Andreje Babiše s Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou či Tomia Okamuru s Radimem Fialou. To by také byla „diskuse“ ve stylu „já na bráchu (ségru), brácha na mě“.

I mě mrzí, že z České televize postupně fotbal mizí, po Lize mistrů  nedávno úplně přišla i o českou nejvyšší soutěž. Pak není divu, že jeden z nejlepších českých sportovních komentátorů Jaromír Bosák už před časem přešel  na „volnou nohu“ a že bude v nové sezoně mnohem intenzivněji pracovat pro komerční konkurenci ve velmi zajímavém projektu, který má být v nejbližších dnech oficiálně představen,    

Na druhou stranu nejde jen o kritiku „fotbalové diskuse“ na ČT sport.  Ona se totiž kvůli různým důvodům a zájmům, o nichž jsem tu už rovněž opakovaně psal, příliš nepěstuje ani v jiných než televizních médiích (viz třeba z fotbalového hlediska zatím zcela nedotažená „Kauza Berbr, resp. Šváb). 

Palička: „Levá strana? Trpěl jsem. Šilhavému to ale nevyčítám.“ A kdo za to může? Soros, Gates, ilumináti?

K velké škodě českého fotbalu.