Snad už i Čvančara pochopil, o čem to ve Spartě je, říká Siegl. Jak vidí Sadílka s Kuchtou a jaký názor má na Priskeho?

Snad už i Čvančara pochopil, o čem to ve Spartě je, říká Siegl. Jak vidí Sadílka s Kuchtou a jaký názor má na Priskeho?
ROZHOVOR

Jaroslav Zelený, Kryštof Daněk, Jan Mejdr, Ondřej Kukučka a nejspíš už brzy i Lukáš Sadílek. To ještě výčet letních posil pražské Sparty, která tu pravou přestupovou bombu odpálila až v podobě Jana Kuchty. Českého reprezentanta, jenž se i podle legendárního kanonýra Horsta Siegla stane hlavním útočníkem týmu. „Sparta jeho příchodem zabila dvě mouchy jednou ranou,“ tvrdí uznávaný expert O2 TV Sport. 

Jak hodnotíte změny, které Spartu v létě zatím potkaly?
Z hostování se vrátilo spoustu hráčů, většina z nich ale půjde zase o dům dál. Z příchodů mě pak zaujal třeba Kryštof Daněk. Na základní sestavu to hned asi nebude, ale je to sázka na budoucnost. I Lukáš Sadílek je v pořádku, no a pak samozřejmě Honza Kuchta. To je velmi dobrá posila a skvělý tah od vedení Sparty.

Takže útočník dle vašeho gusta?
Je to sparťanský odchovanec, jméno si však udělal až ve Slavii. Střílel za ni góly v lize i v pohárech, pak zamířil do ruské ligy, kterou ale mnoho lidí asi nesleduje. V nedávné Lize národů měly jeho výkony vysoké parametry, mluvilo se o tom, že by ho mohli chtít v západní Evropě. Žádnou odpovídající nabídku ale asi nedostal, tak se vydal do Sparty. Ta jeho příchodem zabila dvě mouchy jednou ranou. Sparta musí zkusit nahradit produktivního Adama Hložka a Kuchta pro ni nejspíš bude útočníkem číslo jedna.

Mohl by na Letné dávat tolik branek, kolik jste jich v dobách své největší slávy střílel vy?
To je teď těžké říct. Důležité je, aby si mužstvo sedlo, aby našlo společnou řeč s trenérem. Trochu zvláštní je, že kouč Brian Priske do posil ani tolik nemluvil, byť příchod Kuchty s ním už určitě konzultovali. Teď je podstatné, aby měl Honza od ostatních spoluhráčů takový servis, jaký jsem tam měl já. Taky záleží, zda bude Sparta hrát na jednoho nebo dva útočníky. Asi se rozhodne dle soupeře, určitě je ale správné mít nachystáno více variant. Dobře vidět to bylo třeba na Plzni. Ta hrála minulou sezonu hodně na Beuaguela, když však vedle něho nastoupil Chorý, fungovalo to taky.

Kuchta s Čvančarou jsou sice výborní útočníci, zároveň však mají oba pověst lehce náladových hráčů. Nebude pak jeden z nich dělat na lavičce problémy?

Tam se musí nastavit mantinely hned od začátku. Každý hráč se musí podřídit týmu, obzvlášť ve Spartě. Mluvilo se o tom, že když byl Kuchta hráčem Slavie, tak hodně těžce nesl, když musel třeba na lavičku. Na druhou stranu, Slavia těch zápasů hrála hrozně moc, muselo se to tak občas protočit. Je to na trenérovi a jeho volbu musí všichni respektovat. Myslím, že snad už i Čvančara pochopil, o čem to ve Spartě je. Že jak se přestane dařit, automaticky jde na plac další. Jestli s tím někdo je či není spokojený, na tom ve výsledku vlastně nezáleží. I Kuchta bude muset ale dokázat, že do mužstva zkrátka patří. Zvlášť když je ve Spartě jen na hostování a po sezoně se rozhodne, co s ním bude dál. Je ale jen dobře, že ho teď bude mít víc na očích i trenér národního týmu.

Co takový Lukáš Juliš? Měl by jít někam hostovat?
Já si myslím, že Juldu ten koloběh hostování asi nemine. Je to ale kluk, co umí střílet góly, takových v lize moc není. Bohužel je hodně často zraněný, u něj je to všechno o jeho zdravotním stavu. Když bude v pořádku, věřím, že se chytne. Klidně zase někde jinde, třeba hostování v Olomouci mu už jednou hrozně pomohlo. Hlavně ať pravidelně hraje a dostane se zase do formy. Jak je vidět, spolupráce Sparty třeba s Jabloncem či Teplicemi v tomhle směru funguje. Jen se mi moc nelíbí, že když někde hostujete, tak pak nemůžete nastoupit proti svému kmenovému klubu. Ale chápu, proč to tak je.

A co říkáte na brankáře Florina Nitu, jehož agent bere odchod z Letné za hotovou věc? A kdo by měl vlastně chytat za Spartu?
Když se podíváme na minulou sezonu, tak obecně v ní hlavní roli hráli brankáři. Co se týče Nity, ten loni dostal mančaft až do pohárů, pak se ale něco zvrtlo a on skončil na tribuně. Říkalo se, že si moc nesedl s trenérem Vrbou, čekal jsem, že po nástupu nového kouče by mohl dostat další šanci. Jeho odchod mě však nepřekvapuje, navíc si myslím, že zrovna na tomhle postu Sparta problém nikdy neměla. Kvalitních gólmanů má spoustu. Chyby dělá občas každý, jen ty v bráně jsou vždycky dost vidět. Rád bych ale řekl ještě jednu věc.

Povídejte…
Byť je nutné, aby Sparta opět vyhlásila jen ty nejvyšší cíle, byl bych moc rád, kdyby se to po prvních nezdarech zase celé nerozsypalo. Je třeba, aby se situace ve Spartě už trochu ustálila.

Měla by být doba hájení o to delší, když je nový trenér z Dánska a nutně bude potřebovat čas, aby se v české lize rozkoukal?
Je jednoznačné, že český kouč by takovou dobu hájení neměl. Ve Spartě je ale na každého velký tlak už od prvního zápasu, což brzy pozná i dánský trenér. Přivedl si vlastní realizační tým, byť ne tak obsáhlý, jako třeba Stramaccioni. U něj to byly peníze vyhozené oknem, výsledek nebyl totiž vůbec žádný. Doufám, že teď to bude jiné. Někdy je i lepší, když trenér hráče tolik nezná a udělá si o mužstvu svůj vlastní obrázek. Teď je to hlavně na něm. Takže hájit ano, ale zas musí být vidět, že jeho práce má smysl. A to i v tom obrovském tlaku, pod kterým bude. Tak to už bohužel je.

Zvládne to kouč Priske?
Sparta dělá maximum, aby byla úspěšná. I když byl trenér Vrba s kádrem spokojený, teď se koupili noví fotbalisté, kteří mají hru zvednout. K nim přišel Priske, jenž v Dánsku odváděl dobrou práci. Tak uvidíme, jak mu to půjde tady. Já mu samozřejmě přeji, ať je úspěšný. 

Souček o Kuchtovi: Nemám rád, když někdo něco velkého dokáže, a za týden se objeví jinde či dokonce u konkurence