Kritik Vízek: Ať si Rosický nazuje kopačky, na hřišti bude platnější než v kanceláři. V Evropě nás za chvíli předeženou už i mužstva z Malty

Kritik Vízek: Ať si Rosický nazuje kopačky, na hřišti bude platnější než v kanceláři. V Evropě nás za chvíli předeženou už i mužstva z Malty
ROZHOVOR

Kolo plné šíleností! Přesně to nabídl start nové ligové sezony, který nachytal spoustu mužstev v nedbalkách. Vyhořeli snad všichni favorité včetně obou pražských „S“, nedařilo se ani mistrovské Plzni. Jak to viděl uznávaný expert Ladislav Vízek? Proč ho nejvíc rozčílila Sparta a jakou radu má pro kouče Baníku Pavla Vrbu? 

„Vzpoura chudých, jinak se to nazvat vážně nedá. Tolik překvapení je na jedno kolo nějak moc. Vsadil jsem si tiket za tisíc korun, ale nic mi nevyšlo. Prohrála Sparta, Slavia i tenistka Potapovová,“ zasmál se Vízek v rozhovoru pro eFotbal.

I přes zmařenou sázku ho ale průběh úvodního kola vlastně potěšil. Pokud by se totiž v nastoleném módu pokračovalo i dál, mohla by být liga zajímavější než kdy jindy. „Ukázalo se, že nikdo nemusí mít nic jistého, což je jenom dobře. Ono se to tedy časem asi srovná, nahoře zůstanou ti největší dravci, ale uvidíme. Další průběh hodně napoví.“

Když měl říct tým, který ho na úvod zklamal ze všech nejvíce, odpověď vypálil rychlostí blesku. „Určitě Sparta. Tam už to snad ani normální, tam je prostě něco hrozně špatně. Rosický tvrdil, jak to celé předělá, ale v pozici sportovního ředitele sedí skoro už čtyři roky a je to horší a horší. Vůbec bych se nebál to nazvat až ostudou. Zvlášť když minulý týden vypadli sparťané s těmi Nory. Když by si tahle vedli i ostatní české celky, tak nás v Evropě za chvíli předeženou už i mužstva z Malty,“ durdí se Vízek.

Chuť si armáda Briana Priskeho chtěla spravit aspoň v lize, i tam ale přišel náraz do zdi. Liberec v neděli zvítězil na Letné 2:1. „Jestliže na Spartě tvrdí, že dělali posily do jejich stylu hry, tak je ten styl asi špatnej. Mají dva vážně dobré útočníky, i doma proti Slovanu ale hraje v základní sestavě jen jeden, který je tam navíc dost utopený. Tohle vážně nikdo nevidí? Pak se už ani nejde moc divit, že je Kuchta frustrovaný a v závěru kopne brankáře do hlavy. Zrovna u něj mě to vůbec nepřekvapuje,“ má jasno legenda.

Za tenhle blikanec alá Tomáš Řepka ovšem největší sparťanské posile letošního léta hrozí trest až na šest zápasů. Tudíž další komplikace jako hrom. „Tak vysoký trest bych mu ale určitě nedával. Ono to zas takovou intenzitu nemělo, jen mu prostě tekly nervy. Byla to od něj pěkná hloupost. Stopku dostane tak jako tak, na jeho místo přijde Čvančara, ten se chytí a Kuchta třeba bude mít problém vrátit se do sestavy. A může si za to jen on sám,“ kroutí hlavou Vízek.

Na startu sezony toho Kuchta každopádně moc nepředvedl. Vlastně téměř nic. A to platí i pro celou Spartu. Nový trenér Priske se tak dostal pod tlak hned na začátku. „Na nějaké porodní bolesti se prostě nejde vymlouvat. Sparta si je nemůže dovolit, proti těm Norům už vůbec ne. Bohužel se ukazuje, že týmu hodně chybí Bořek Dočkal. To byl tvůrce hry, který dokázal rozlousknout zataženou obranu, navíc když měl před sebou Adama Hložka. Tihle dva už tam však nejsou a já nevidím nikoho, kdo by v tomhle pomohl. Vlastně ano, Rosického. Ať si nazuje kopačky a vrátí se na hřiště. Určitě tam bude platnější než v kanceláři,“ prohlásila osobnost Dukly.

Příliš se mu nepozdávají ani výkony gólmana Dominika Holce. Nové jedničky, která ale (zatím) jistotou moc neoplývá. „A to je problém, zvlášť když se týmu nedaří. Já vím, o čem mluvím, my za námi měli Iva Viktora. To se vám pak hraje úplně jinak, když máte někoho takového v bráně. Ale měla ho i Sparta. Jmenoval se Florin Nita a oni ho zbytečně pustili pryč. To byla další obrovská chyba Rosického, za kterou teď bude pykat. Přitom když Nita nastoupil, většinou chytil hned několik gólů. Pak se mu jeden zápas nepovedl a oni ho hned bez hlavě odstavili. Teď mají, co chtěli,“ poznamenal Vízek.

Ten si myslí, že pokud se hra rychle nezvedne, rozzuří to fanoušky. A pak může nastat něco jako defenestrace. „Je to tak, zrovna příznivci Sparty navíc trpěliví nebývají. Zvlášť po tom všem, co si museli už vytrpět. Podle mě by prostě někdo z vedení měl už zvednout ruku a odejít pryč. Kdo přesně, to ať si doplní každý sám,“ konstatoval olympijský vítěz.

Na startu ligového ročníku ale vyhořely i další týmy. Slavia padla s Hradcem, Plzeň byla ráda ze remízu v Teplicích, Jablonec dostal trojku od Bohemians… Snad vůbec nejhorší výkon ze všech ale předvedli fotbalisté Baníku, kteří doma podlehli 0:3 Olomouci. Navíc už v přípravě to od Ostravských byla jedna velká bída. Přitom mužstvo vede Pavel Vrba, který měl ve Slezsku spustit fotbalovou renesanci. Jenže tohle není ani baroko!

„Už jsem taky zaslechl, že Vrbovi se dařilo jen v Plzni. A to proto, že tam spolu s ním byli Adolf (Šádek), Dáša (Damková) a samozřejmě Berbřík (Roman Berbr). Navíc tehdy vedl vážně skvělý mančaft, což se o Baníku říct rozhodně nedá. Přitom má ostravský klub majitele (Václava Brabce), jehož názory se mi hodně líbí. A docela by mě zajímalo, jak se panu Brabcovi a fanouškům zamlouvala Vrbova slova po zápase, kdy víceméně řekl, že Baník nemá na to, aby hrál se Sigmou otevřenou partii. A že to možná letos nebude ani na střed tabulky… I kdyby měl pravdu, takhle mluvit nikdy nesmí. Ne v Baníku, ne po prvním kole. Jinak by to pro něj mohlo být taky kolo poslední,“ uzavřel Vízek.

Béčkový guláš. Do ligy i z 6. místa ve II. lize! Když áčko Sparty (Slavie, Sigmy) spadne, může ho zachránit béčko