Prezident Barcelony obhajoval kontroverzní kroky. Prý to dělá pro fanoušky

Prezident Barcelony obhajoval kontroverzní kroky. Prý to dělá pro fanoušky

Prezident španělského fotbalového klubu FC Barcelona Joan Laporta obhajuje snahu vylepšit ekonomickou situaci klubu prodejem časti televizních práv a časti svého produkčního centra.

Peníze získané z těchto transakcí by též měly Kataláncům umožnit splnit finanční požadavky španělské ligy a zaregistrovat fotbalisty, které nedávno získali, včetně Roberta Lewandowskiho, Raphinhu a Julesa Koundého.

„Je pravda, že radši bych neprodával část televizních práv. Situace je však komplikovaná a vyžaduje si podniknout odvážné kroky, nebo fotbal na nikoho nepočká. Naši fanoušci jsou zvyklí na vítězství a zaslouží si, abychom byli konkurenceschopní," prohlásil Laporta, který loni převzal klub s dluhy ve výši 1,35 miliardy eur.

„Nemohli jsme vyplácet mzdy, byli jsme klinicky mrtví. Podařilo se nám restrukturalizovat náš dluh, výrazně snížit výdaje i platy hráčů, ale stále to nestačilo. Našli jsme však nové zdroje příjmů a sponzorů, díky čemuž jsme vstali z mrtvých a dostali jsme se na jednotku intenzivní péče. Nyní už můžeme konečně začít normálně žít,“ doplnil Laporta k ekonomické situaci slavného klubu.

Právě Barcelona už prodala 25 procent svých televizních práv na španělskou ligu na následujících 25 let za 667 milionů eur a pětadvacetiprocentní podíl v Barca Studios společnosti Socios.com za 100 milionů eur. Navzdory tomu, že barcelonský klub se ještě nedávno zmítal ve finančních těžkostech, utratil za trio Lewandowski, Raphinhu a Koundé více než 160 milionů eur, nejvíc ze všech evropských klubů v době letního přestupového období.

Laportu mnozí kritizují za to, že zatěžuje klubovou budoucnost, kvůli tomu, aby co nejdříve pro klub zajistil finanční hotovost. „Z finančního hlediska není nikdy dobré, když prodáváte svá aktiva. Barcelona si za téměř 125 let získala jistou hodnotu a televizní práva jsou jedním z aktiv, která garantují její zvyšování. Je též jasné, že kvůli svému postavení si už nemůže dovolit další takovou sezónu jako byla ta minulá,“ domnívá se ekonom Marc Ciria, který má vazby na vedení katalánského velkoklubu.

FC Barcelona nezískal v sezóně 2021/2022 žádnou trofej. V ostatních třech ročnících nedosáhl na titul v La Lize, i když v předešlých jedenácti se stal španělským mistrem osmkrát. V pohárové Evropě "blaugranas" naposledy uspěli v roce 2015, když triumfovali v Lize mistrů.

Zdroj: Šport.sk

První poločas dvojutkání Plzeň zvládla. Západočeši otočili vývoj útkání s Tiraspolem a z Moldavska vezou výhru