Chorý? Jeden z jeho nejlepších výkonů! Taktická vyspělost je jednoznačně na straně Plzně, řekl po Tiraspolu Komňacký

Chorý? Jeden z jeho nejlepších výkonů! Taktická vyspělost je jednoznačně na straně Plzně, řekl po Tiraspolu Komňacký
ROZHOVOR

Nejdřív složili na kolena finské Helsinky, teď se s chutí zakousli i do moldavského Tiraspolu. Fotbalisté Plzně mají za sebou úvodní představení ve 3. předkole Ligy mistrů, v němž v Kišinivě porazili místní Šeriffy 2:1 a výrazně tak nakročili do play-off. Co na první kapitolu tohoto dvoustránkového příběhu říkal slavný český trenér a mistr ligy s Baníkem František Komňacký?

Jak se vám výkon Plzně líbil?
Musím říct, že to ze strany Plzně bylo dost suverénní představení. Otočit po nešťastné penaltě takhle zápas, to svědčí o tom, že ten tým má kvalitu a sebevědomí. I když individuálně jsou na tom o něco lépe hráči Tiraspolu, jako tým byla kvalitnější Plzeň. A to bylo rozhodující.

Bylo hodně znát, že domácí mají z gruntu nový soubor, takže sehranost je na straně Viktorie?

To bylo vidět na první pohled. Šeriff má dost kosmopolitní kádr, jsou tam šikovní fotbalisté z různých koutů světa. Individuálně na výši, jenže jen to nestačí. Jako trenér potřebujete, aby mělo vaše mužstvo zažité automatismy, aby zkrátka vědělo, co přesně má hrát. A to tam u Tiraspolu nebylo. Abyste zvládli zápas proti tak dobře vedenému týmu, jako je Plzeň, musíte být takticky aspoň na podobné úrovni. To však Šeriff nedokázal.

Co byste řekl k výkonu Tomáše Chorého, který nejdřív proměnil penaltu a pak připravil gól pro Pavla Buchu?
Chorý teď samozřejmě cítí, že na něj mužstvo hodně spoléhá, což mu rázem zvedlo sebevědomí. Pro Viktorii je obrovsky platný, na hřišti je znát. Zvlášť v Tiraspolu, kde to byl jeden z jeho nejlepších výkonů, které jsem u něj kdy viděl. Ale není to jen o něm. Celá ta pevná osa Plzně hraje velmi dobře. Hlavně proto se Tiraspol nedostal do ještě většího tlaku.

Chorý byl dlouho ve stínu Jeana-Davida Beauguela. Ukazuje se, že ho může nahradit na pozici útočníka číslo jedna?
V Moldavsku ukázal, že určitě ano. Podle mě vyspěl i psychicky. Už tolik nefauluje a ví, že mužstvu může být platný i po ryze fotbalové stránce. Když si bude hledět jenom samotné hry, ty jeho parametry jsou takové, že z něj může být vážně velmi dobrý útočník. Takový typ se hodně těžko brání. Když bude takhle pokračovat dál, nedivil bych se, kdyby to dotáhl až do národního mužstva.

Mimochodem, co jste říkal na brankáře Šeriffu Razaka Abalora? Občas předvedl velmi dobrý zákrok, ale také kličkoval před vápnem, hádal se s rozhodčím, pak hrál divadlo v momentě, kdy zavinil penaltu… Chtěl byste ho jako trenér v týmu?
Na můj vkus byl vidět a slyšet až moc. V bráně potřebujete mít hlavně někoho spolehlivého. A ne člověka, co bude pořád někam vybíhat, hrát si tam s míčem. Není to typ gólmana, co by se mi líbil. Na druhou stranu, kdyby to byl špatný brankář, tak za Šeriff nechytá. Kdybych si měl ale vybrat mezi ním a Jindrou Staňkem, vyberu si určitě Staňka.

Zvládne Plzeň odvetu a postoupí?
Uvidíme. Šance jsou teď ale převážené na plzeňskou stranu. A nejde jen o to, jak ten zápas dopadl. I herně na tom byla Viktoria lépe, aspoň jako mančaft určitě. Hráči Tiraspolu jsou fakt šikovní, ta taktická vyspělost je však jednoznačně na straně Viktorky. Pořád ale nemá nic jistého, v odvetě se může stát cokoli. Určitě to nebude o tom, že by Plzeň dala doma Šeriffu pět gólů jako Helsinkám. Pokud ale vůbec nic nepodcení, tak postoupí dál.

A proklestí si cestu až do samotné Ligy mistrů?
Hratelné to je. A to ať už by šla na Karabach, nebo Ferencváros. Podle mě z té druhé dvojice postoupí spíš Maďaři, ale kdoví. Tak jako tak si myslím, že je v silách Viktorky to zvládnout. Dostat se do Champions League by pro klub byla obrovská finanční pomoc. Toho si jsou všichni vědomi a podle toho k tomu přistoupí. Podle mě je ta šance minimálně padesátiprocentní.