Likvidační skluz, ať Cedidla dostane stejný flastr jako Kuchta, navrhuje Fukal. Co říká na tresty pro rozhodčí?

Likvidační skluz, ať Cedidla dostane stejný flastr jako Kuchta, navrhuje Fukal. Co říká na tresty pro rozhodčí?
ROZHOVOR

„Fuj! Prr! Nechci se na to dívat!“ Tak ohodnotil hrozivý zákrok Martina Cedidly na slávistu Ewertona ostřílený komentátor O2 TV Sport Tomáš Radotínský a jeho slovům se nešlo vůbec divit. Tak strašidelné skluzy se nevidí ani v pralese, natož v nejvyšší fotbalové soutěži. Jak tenhle faul na kriminál viděl uznávaný expert a bývalý reprezentant Martin Fukal? 

„Byl to zákrok zcela mimo mísu. Likvidační skluz, za který si teď Cedidla musí nést následky. Když se o kolo dřív provinil sparťan Kuchta, říkal jsem, že by za to měl dostat tři až pět zápasů. Nakonec jich vyfasoval pět a stejný trest by podle mého názoru měl teď dostat i hráč Zlína. Musí to být v té horní polovině trestu,“ řekl Fukal v rozhovoru pro eFotbal.

„Oba ty zákroky by ve výsledku měly být souzeny stejně. Ostatně i Cedidla si byl moc dobře vědom toho, co provedl. Osobně ho neznám, netroufám si proto tvrdit, jaký to je člověk. Ke cti mu však slouží, že se hned po zápase omluvil. Je to pro něj jistá polehčující okolnost, na zmírnění trestu to však nestačí. Nebo by stačit aspoň nemělo. Zvlášť když Ewerton je zraněný a teď si kvůli němu aspoň měsíc nezahraje,“ doplnil bývalý skvělý stoper, kterého tyto brutální fauly dokáží spolehlivě zvednout ze židle. Zvlášť když při nich dojde k úrazu protihráče…

I proto má být verdikt disciplinárky tvrdý a neústupný. „Jednoznačně ano. Zdraví hráčů zkrátka musí být na prvním místě, v tomhle je třeba kluky chránit. Trest pro Cedidlu tak musí být adekvátní tomu, aby si podobný zákrok všichni dobře rozmysleli. Takovéto skluzy jsou zkrátka nemyslitelné,“ má jasno někdejší reprezentant.

Pikantní je, že k hororovému faulu došlo jen týden poté, co ukázkový zkrat předvedl sparťan Kuchta. Dvě kola, dva hrůzostrašné fauly. Souhra okolností, nebo se nám liga nějak zhurta přiostřila?

„Je to náhoda, nový trend to určitě není. U Kuchty se sešlo více věcí najednou. Stav zápasu, nespokojenost s tím, jak mise jeho i celé Sparty začala. Co k tomu ale vedlo Cedidlu, to opravdu netuším. Možná byl až moc přemotivovaný, ani to však není žádná omluva,“ zdůraznil Fukal.

A co říká na tresty pro rozhodčí? Sudí Dalibor Černá si do konce září ligu nezapíská, jeho kolegu u videa Víta Ondráše uvidíme v akci dokonce až na jaře.

„Musím říct, že taková výše trestů mě docela překvapila. Zvlášť když Ondráš se vrátí až za půlroku. To je obrovský postih sám o sobě. Na druhou stranu, jde o jasný signál všem ostatním sudím, že jednou mají nějakou zodpovědnost, tak se podle toho musí i chovat. Rozhodčí na hřišti, ten se musí rozhodnout během vteřiny, tak se zaváhání dá do jisté míry pochopit. U toho u videa už však ne. Od toho tam přece je, aby přesně tyhle věci posuzoval. Že vůbec nezareagoval, bylo prostě hodně špatně. A teď bude za svou chybu dlouho pykat,“ uzavřel Fukal.