Příchod Jankta do Sparty je další nesmysl. A Hancka bych prodal, říká Luhový. V čem vidí hlavní problém letenské hry?

Příchod Jankta do Sparty je další nesmysl. A Hancka bych prodal, říká Luhový. V čem vidí hlavní problém letenské hry?
ROZHOVOR

Vyrůstal ve Slavii, teď se bude rvát v dresu úhlavního rivala. Reprezentant Jakub Jankto ukončil svou rozdělanou misi ve španělském Getafe a vrátil se do Čech, kde bude hostovat v mužstvu Sparty. Podle respektovaného experta Milana Luhového to však není dobrý krok. Od vedení ani od hráče samotného. A jaký názor má na Dávida Hancka? 

“Podle mě je zkrátka omyl přivádět fotbalistu po zranění, navíc po neúspěšném angažmá v cizině. Je to další nesmysl. Zvlášť když jde ještě do Sparty, kde nefunguje hrozně věcí. A dokud se to nezmění, tak ten klub bude ničit další mladé talenty, které vychovává ve své akademii,“ řekl pro eFotbal Luhový, jenž kroky vedení pražského klubu dlouhodobě kritizuje.

A tápání prestižní značky mu dává za pravdu. Že by hru týmu výrazně zvedl příchod právě Jankta, pak slavný internacionál považuje za utopii.

„Je nepodstatné, že hrál zrovna v Getafe nebo předtím v Itálii. Jestli si fakt myslí, že mu angažmá na Letné může nějak pomoci, tak já tvrdím, že ten výsledek bude zase nijaký, případně jen poloviční,“ uvedl účastník mistrovství světa v Itálii (1990), kde se mu povedlo zapsat mezi střelce.

Další věcí je, že se Jankto vrací do Čech ve 26 letech. Tedy ve věku, v němž by měl naopak dělat všechno pro to, aby zabojoval o místo v cizině. Nebo ne?

„Nevím, jestli má nějaké osobní starosti nebo proč se vůbec vrací. Ale svědčí to o charakteru člověka. Místo toho, aby se takhle mladý hráč snažil to ve fotbale dotáhnout co nejdál, tak si vybral jednodušší cestu. A to přitom dostal šanci hrát v Serii A, potom zase v La Lize. Že zvolil příchod do Sparty, to bohužel značí jeho nižší fotbalovou kvalitu,“ prohlásil Luhový.

A jak by naložil se slovenským stoperem Dávidem Hanckem, na něhož nizozemský Feyenoord vyšperkoval nabídku až na 140 milionů? Měl by ho Tomáš Rosický za každou cenu udržet v kádru?

„Nemyslím si. Pokud někdo nabízí za Hancka až takové peníze, tak bych ho pustil. Když člověk vidí, jakou chybou de facto způsobil vyřazení Sparty z evropských pohárů, hned mu dojde, že má podobný výkonnostní limit jako třeba Bořek Dočkal,“ podotkl Luhový a poukázal na základní nedostatek ve hře Letenských.

„Spartě vůbec nefunguje výstavba hry, založení útoku.  Vertikálně ani horizontálně, a to už od gólmana. Důsledkem toho se pak stane to, co potkalo Hancka v Norsku. Stál tam s míčem a všichni včetně brankáře jen koukali, co udělá. Měl to ihned nahrát Holcovi a poodstoupit si, aby dostal balón zpátky. Jenže to by to museli mít natrénované, což ve Spartě evidentně nemají. A mám dojem, že to začíná už od dorostenců,“ konstatoval vyhledávaný glosátor fotbalového dění.

„Pokud se Hancko dopustí až takové chyby, vážně si myslím, že nejlepší je ho asi prodat. Zvlášť za tyhle peníze. Ideálním řešením by samozřejmě bylo, kdyby majitel prodal celý klub. To se ale nestalo, takže jsou bez pohárů,“ uzavřel Luhový. 

Kluci z Plzně hrají o svou nesmrtelnost. Kéž by se vrátil Beauguel, Chorý ho plně nenahradí, tvrdí Vízek