Bez vlastního hřiště, ale mezi nejlepšími. Vítkovice znovu úřadují na ligové scéně

Bez vlastního hřiště, ale mezi nejlepšími. Vítkovice znovu úřadují na ligové scéně

Moravskoslezskému kraji již dlouhá léta vévodí slezský Baník. Ale ještě poměrně nedávno měl velmi zdatného a neméně zvučného soupeře z ostravských Vítkovic, na jehož bývalém svatostánku Městském stadionu nyní hraje. A přitom samotné Vítkovice nemají vlastní hřiště, na kterém by mohly hrát třetí ligu.

MFK Vítkovice se určitě mohou pyšnit tučným jménem české fotbalové historie. Vždyť ostravský celek, který vznikl o tři roky dříve než Baník, byl mistrem v roce 1986 a hned následující sezónu sahal po obhajobě. Jenže Sparta byla o pět bodů úspěšnější.

Ještě v devadesátých letech se Vítkovice ukazovaly v první lize, ale od roku 1994 pendloval celek z železného srdce Ostravy mezi nižšími ligami, až nakonec v roce 2011 přišel absolutní úpadek a první velmi důležitý restart. Vítkovice sice znovu povstaly, ale okusily hořkost nižších soutěží, když v roce 2012 startovaly v té městské, respektive v Krajském přeboru. Došlo totiž k rozdvojení Vítkovic a z původního mužstva se stalo vítkovické ,,B“, které hrálo městskou soutěž, a nově vzniklé ,,A“ mužstvo, sloučené s ostravskou Porubou, hrálo Krajský přebor. Proto už v roce 2016 mohly znovu zasednout v druhé lize.

Aby nebyla historie Vítkovic už tak dost pochroumaná, přišel druhý úpadek a v roce 2020 klub sestoupil až do divize, přičemž jej proháněla aféra kolem personálu klubu. O tom ale příště.

Návrat mezi ligovou elitu vlastně doprovázelo menší štěstí. V Divizi F totiž Vítkovice braly jen čtvrté místo, ale díky bezplatné licenci na úkor Vratimova byla cesta do MSFL přesto vydlážděna. 

Starostem představenstvu klubu a fanoušků rozhodně nepřidal fakt, že Vítkovice nyní nemají adekvátní domácí půdu a musí se spokojit s hřištěm v Markvartovicích poblíž taktéž třetiligového Hlučína. Tedy nedaleko od Ostravy, ale přeci jen v jiném okrese.

V loňské sezóně hrály Vítkovice v ostravské městské části Hrabůvce na hřišti Tréninkového centra Vítek. A bylo to jen nedaleko bývalého působiště na Městském stadionu ve Vítkovicích, kde nyní vládne Baník.

Hřiště z Vítku i přes svou novotu zanikne „O zájmu majitele přenechat pozemky developerskému projektu jsme věděli zhruba rok, rok a půl. Situaci bylo třeba řešit a proto došlo po sezóně k přestěhování na hřiště Slovanu v Mariánských Horách, kde nyní hraje ,,B“ tým a ženy,“ zmiňuje po dotazu eFotbalu.cz hlavní muž znovuzrozených Vítkovic Martin Hloch.

Hřiště na TC Vítek by třetiligové normy nejspíše splňovalo. Ale místo fotbalistů zde budou dělníci stavět, jak je tomu v této poměrně klidné části Ostravy poslední léta běžné. 

Své v tomto případě hraje roli i pomoc od města. ,,Nepřijde mi, že by byla pomoc ze strany města dostatečná. Vítkovice patří v kraji mezi historicky nejúspěšnější celky a myslím, že by si zasloužily lepší zázemí,“ dodal předseda klubu Martin Hloch, který zároveň děkuje Markvartovicím za zpřístupnění dočasného azylu.

Vítkovice tedy budou bojovat o udržení ve třetí lize mimo Ostravu, uvidíme, zda tak bude i v časech budoucích, kdy se bude snažit znovu vrátit do druhé ligy.

Dezinfekce čistí fotbal: 10 obviněných. Kdo ale vyčistí ligu, jejíž šéfové Berbra a Malíka volili a podporovali?