Sklízí Sparta, co v Dánsku sama zasela? Slova Priskeho svěřence se teď vrací jako bumerang!

Sklízí Sparta, co v Dánsku sama zasela? Slova Priskeho svěřence se teď vrací jako bumerang!
KOMENTÁŘ

Pomalá, sterilní, až zoufale nezajímavá… Všechny tyto přívlastky sedí na hru pražské Sparty, která o víkendu vstřebala další bodovou ztrátu. Snad ještě děsivější než samotný výsledek její domácí bitvy se Zlínem (0:0) byl ale žalostný výkon, jenž podtrhl fakt, že blíže ke třem bodům byli hosté z Moravy. Kritizováni jsou hráči, na tahu je teď ale hlavně jejich kouč. Brian Priske musí začít čarovat, jinak by na pranýři mohl být hodně rychle on sám. 

Že Sparta nemusí být na startu ligy kdovíjak vyladěný stroj, se vzhledem k velkým letním změnám dalo nejspíš očekávat. Po skvělé druhé půli v Mladé Boleslavi sice zavládl optimismus, další tři kola ale znamenala hodně tvrdý pád na zem. Navíc když Letenští hráli s týmy, které by zkrátka měli porážet.

Jenže zatímco v duelu s Bohemians (1:1) se hra Pražanů aspoň po přestávce zvedla, v Jablonci (1:1) i doma se Zlínem (0:0) to byla absolutní mizérie. Přitom Severočeši jako jediní z ligy ještě nevyhráli a Moravané, s veškerou úctou k nim, patří k vůbec nejslabším týmům soutěže. Jak je vidět, na Priskeho armádu to ale stačilo…

“Sparta si vytváří hrozně málo gólových šancí. Jsou tam spíš jen náznaky, tutovek je ale fakt málo. Je dobře, že sami hráči se k tomu postavili dost kriticky, to je správný přístup. Já se ale ptám, proč tohle rozezlení není vidět v samotném zápase? Nebo vidět je, ale ne u všech. Odpovědět musíte vždy na hřišti, nic takového se však nekoná,“ vystihl trable týmu v nedávném rozhovoru pro eFotbal bývalý trenér Sparty František Straka.

A i další exkouč mužstva Petr Rada mluví koneckonců podobně. „Spartě hrozně přeji úspěch, fakt mě mrzí, že je nyní takhle na tom. Můj názor je, že mužstvu chybí Bořek Dočkal. Zkrátka mozek, který tomu dá řád a myšlenku, který změní rytmus hry. Podle mě by i ve svých letech stále patřil k nejlepším. Navíc už v kádru není ani Adam Hložek, což je náš největší talent několika posledních let. I tak ale věřím, že se mančaft zvedne. Už jen kvůli skvělým fanouškům,“ prohlásil uznávaný lodivod.

Faktem ovšem je, že vojsko Sparty se nachází v hluboké agónii. A žádný super špílmachr do konce přestupního období takřka jistě nepřijde. Je tedy na Priskem, aby našel řešení. Takové, aby se na hru Letenských šlo zase dívat.

Zda to dokáže, ale není vůbec jisté. Stačí si totiž připomenout slova obránce Ritchieho de Laeta, jehož Priske vedl v Antwerpách. Úplně idylická spolupráce to zjevně nebyla. „Jako hráč potřebujete mít na lavičce někoho, kdo dá jasné pokyny. A ne trenéra, který řekne: Tady je míč, jste dobří hráči, tak to nějak zvládněte. Tento přístup způsobil v minulé sezoně až příliš mnoho chaosu," vyřkl belgický fotbalista neúprosný soud, když v létě mluvil o Priskem v rozhovoru pro web GVA.be.

„Po zápasech to bylo spíš o číslech než o tom, co se dělo na hřišti. Jenže k čemu vám ty statistiky jsou, když v zápase prohrajete 0:1. Chtěli jsme, ať Brian aspoň něco málo změní, ale on to viděl trochu jinak,“ pokračoval De Laet.

Zároveň ale zdůraznil, že čistě po charakterní stránce si na dánského sympaťáka nemohl vůbec stěžovat. „Brian je špičkový chlap, mohli jste ho požádat o cokoliv. Pro své hráče by skočil klidně do ohně. Někdy ale musíte reagovat na vývoj utkání, což nám zkrátka občas chybělo,“ utrousil zkušený zadák.

Možná je nefér vytahovat tato slova právě teď, kdy je Sparta v hlubokém útlumu. Možná ani Priske není ten, kdo za to může. To však nemění nic na tom, že právě on musí z téhle šlamastyky nalézt cestu ven. Výsledky jsou jedna věc, ofenzivní impotence druhá. A mnohem závažnější!

Pokud totiž Sparta nebude přehrávat už ani Zlín, může se s titulem klidně rozloučit již teď…

Bojím se, aby se Plzeň nestala potravou obrů. Pro Slavii bude povinností postoupit dál, prohlásil Vízek