Rumunský král, průměrný turecký klub a úplný nováček z Kosova aneb o soupeřích Slavie ve skupině Konferenční ligy

Rumunský král, průměrný turecký klub a úplný nováček z Kosova aneb o soupeřích Slavie ve skupině Konferenční ligy

Ivan Schranz zajistil Slavii postup do základní skupiny Evropské konferenční ligy v posledních minutách. Nyní už se však se spoluhráči připravuje na soupeře ve skupině. Sešívání budou cestovat vždy na jih Evropy - čeká je totiž stará známá rumunská Kluž, vítěz tureckého poháru Sivasspor a mistr z Kosova FC Ballkani. 

CFR Kluž

Klub založený v roce 1907 sice není historicky nejlepším fotbalovým oddílem Rumunska, tím je pořád ještě se 26 tituly FCSB (dřívější název Steaua Bucureșt), ale posledních 5 let ve své zemi jasně dominuje a nikoho jiného na rumunský trůn mistra ligy nepouští.

Letos však Kluž vypadla hned v prvním předkole Ligy mistrů s Pyunikem Jerevan. Poté následovali tři soupeři v boji o základní část Konferenční ligy. Postupně vyřadila Inter Escaldes (Andorra), Soligorsk a Maribor. Transilvánci postoupili do hlavní fáze evropských pohárů již po čtvrté v řadě a nebýt v roce 2019 právě Slavie, mohli si zahrát i Ligu mistrů.

Trenér Dan Petrescu, jenž ve své hráčské kariéře hrál i pět sezón v Chelsea, pracuje s kádrem, který je zhruba z jedné poloviny tvořen místními hráči a z druhé poloviny cizinci. Největší zbraní je 36letý záložník Ciprian Deac, který i na svůj věk hodně gólů dá i připraví. Kapitánem a lídrem je na kraji obrany již přes 11 let působící Mario Camora a mezi mladé hráče s obrovským potenciálem patří rychlonohý i velmi dobře technicky vybavený 21letý záložník Claudiu Petrila, o něhož se zajímá ne jeden evropský velkoklub.

Zajímavostí je, že písmena CFR z názvu jsou zkratkou pro rumunského železničního národního dopravce, s nímž je klub historicky spojen a v logu je tak vyobrazena lokomotiva.

Foto: FK Jablonec