Rose v Lipsku čeká velký start. Vyzve sva dva bývalé kluby a královský Real Madrid

Rose v Lipsku čeká velký start. Vyzve sva dva bývalé kluby a královský Real Madrid

Jen čtyřiadvacet hodin poté, co se Lipsko rozešlo s koučem Domenicem Tedescem, byl na jeho pozici jmenován Marco Rose. A bývalým trenér Borussie Dortmund a Borussie Mönchengladbach má zajímavý start. Hned vyzve oba své bývalé kluby, které prolne zápas s Realem Madrid v Lize mistrů.

Po oznámení Tedescova odchodu trvalo jen chvíli, než začal být Rose považován za jednoho z hlavních favoritů na pozici kouče saského klubu. A logicky – Rose je lipský rodák, který žije na kraji města, má bohaté bundesligové zkušenosti i know-how na to, jak vyhrávat z dob svého působení v rakouském sesterském klubu Lipska Red Bull Salzburg. V letech 2018 a 2019 tam totiž oslavil titul, který okořenil i ziskem rakouského poháru.

Lipsko letošní sezónu nezačalo dobře a zvítzilo pouze v jednom z pěti bundesligových utkání. A uplynulý týden, který stákl Tedesca místo, byl pro saský klub katastrofální – nejdřív prohrál na Eintrachtu 4:0 a před domácím publikem v týdnu pak 4:1 se Šachtarem Doněck v Lize mistrů.

„Máme celkovou odpovědnost vůči RB Lipsko a chceme dosáhnout našich cílů,“ komentoval výkonný ředitel klubu Oliver Mintzlaff rozhodnutí zbavit Tedesca jeho povinností. „Proto jsme dospěli k rozhodnutí, že potřebujeme nový impuls,“ dodal.

A to teď musí přijít od Rose. O kvalitě lipského týmu není pochyb, od stabilních rukou brankářea kapitána týmu Petera Gulacsiho, přes Joska Gvardiola, Christophera Nkunku až po Tima Wernera. Nový trenér však nemá moc času na hledání důvodu, proč to začátkem sezóny neklapalo. Lipsko čekají v průběhu příštího týdne do reprezentační přestávky tři zápasy. Navíc, už dnes, v předvečer svých 46. narozenin, nevyzve nikoho jiného než Dortmund – tým, který Rose opustil letos v létě po jedné sezóně.

A aby fotbalového romantismu nebylo málo, další bundesligový zápas čeká na půdě Gladbachu. Právě tam Rose strávil dva úspěšné roky. Oba zápasy navíc prolne utkání v Lize mistrů s Realem Madrid.

„Nikdy jsem nepřevzal klub během sezóny. Ale máme vše, co potřebujeme. Tento tým je vynikající. Jen to musíme ukázat,“ prohlásil Rose při své jmenování.

David Jarolím: Na Rosického je ve Spartě větší tlak, ale není na to sám. Mně je bližší práce na hřišti