Slavia deklasovala Budějovice, Plzeň bere body z Olomouce, Teplice obraly SpartuFlashscore
Již osmé kolo zahájily v sobotu odpoledene dva ligové duely mezi Zlínem a Brnem a Plzní hrající v Olomouci. V nich padlo celkem deset gólů a shodné vítězství 3:2 si připisují oba hostující kluby. Sobotní program uzavře večerní klání Teplic hostících pražskou Spartu.

Zlín - Brno

Fotbalisté Zlína byli od úvodních minut v souboji s nováčkem z Brna aktivnějším celkem. První příležitost si vypracovali v 17. minutě, ale střela Roberta Hrubého zpoza šestnáctky o chlup minula branku. O dvě minuty později už se ale diváci dočkali gólu. Většina z nich ale ne zrovna chtěnou. Brněnský střelec Řezníček se totiž pohotově uvolnil uvnitř pokutového území, obehrál brankáře Mateje Rakovana a míč uklidil do odkryté brány. Zanedlouho už se téměř radovali zlínští, ale hlavičku Lamina Jawa pod břevno bravurně vytěsnil Berkovec. Ten podržel hosty parádním zákrokem i ve 27. minutě, kdy zlikvidoval střelu z otočky Jakuba Janetzkého. I přesto, že se "ševci" snažili", do konce první pětačtyřicetiminutovky již vyrovnat nedokázali.

Po změně stran zlínský Joss Didiba nesportovně poslal k zemi Filipa Součka, z čehož vyústila penalta, kterou s přehledem proměnil Řezníček. V 59. minutě navíc vsítili hosté třetí gól., kdy svou pátou ligovou trefu přidal Ševčík. Zlín však nehdoil flintu do žita a v 68. minutě zdramatizoval utkání poté, co se po dobrém centru prosadil Janetzký. Domácí postupně zvyšovali tlak, díky kterému se dále prosadil hlavičkou do šibenice Youba Dramé. Nováček si však nakonec těsné vedení udržel.

Olomouc - Plzeň

Velmi zajímavé utkání nabídl duel mezi Sigmou Olomouc a plzeňskou Viktorií. V něm Olomouc začala podle očekávání aktivně a snažila se využít potenciální únavy plzeňských hráčů způsobených utkáním Ligy mistrů na Barceloně. Západočeši se však s aktivním přístupem domácích vypořádali výborně a už v 10. minutě skóroval po dobré práci Havla do odkryté branky Chorý. Sigma však v nastoleném trendu pokračovala a odměnou jí byla trefa nejlepšího střelce Hanáků. Chytil sám před Jindřichem Staňkem uspěl a vstřelil svůj třetí gól nynějšího ročníku. Plzeň se ovšem z rychlého srovnání brzy oklepala a byla lepším týmem. I přes několik zajímavých příležitostí ale vedoucí branka nepřicházela. Plzni tak pomohla až penalta, kterou po faulu na svou osobu a intervenci VAR  proměnil druhou brankou v zápase Chorý. Pokutový kop mohl být nařízen i po nešikovném zpracování Erika Jirky na druhé straně, avšak rozhodčí sporný moment vyhodnotil ve prospěch Západočechů.

I do druhé půle vstoupila Sigma aktivně, ale v zakončení jí scházela přesnost. Blíže gólu tak byl až v 55. minutě znovu Chorý, ale střela z kraje vápna nakonec nebyla úspěšná. Příležitos ke druhé brance v utkání tak dostal na druhé straněChytil, jenž vyrovnal po rychlém brejku do prázdné brány po přihrávce Jakuba Matouška. Plzeň okamžitě přepla na vyšší stupeň a po střele Adama Vlkanovy do tyče se málem radoval Havel, který ale dorážku do odkryté branky trestuhodně netrefil. Aktivní plzeňský bek se vykoupil hned vzápětí, kdy po nepřehledné situaci ve vápně napálil míč nekompromisně do sítě. Velkou šanci na vyrovnání měl Antonín Růsek, Staňka ovšem zastoupil výborným blokem Luděk Pernica. Hlavičku Jakuba Pokorného z 82. minuty pak výtečným zákrokem vytáhl sám plzeňský čaroděj. Západočeši tak znovu slaví tři důležité body v boji o první místo.

Teplice - Sparta

Váběr kouče Priskeho byl od samého začátku utkání aktivnější a lepší a po čtvrthodině hry se díky své aktivitě dostal do vedení díky gólu Jankta do vedení. Reprezentační záložník zakroutil míč z hranice šestnáctky přesně ke vzdálenější tyči a brankář Teplic Filip Mucha neměl nárok. I Teplice však dokázaly zahrozit, ale nic  z toho nebylo. Nebezpečí obráncům z Letné dělal zejména Gningue, ale nebylo mu přáno. A tak znovu udeřila Sparta. Přesnou hlavičkou se totiž po rohovém kopu prosadil Tomáš Čvančara. Ještě do poločasu ale Teplice snížily poté, co po sklepnutí Daniela Fily uklidil míč do sítě hlavou Gningue.

Druhá půle se nesla v poklidném tempu, které narušil až po hodině hry domácí útočník Filip Žák, jenž prudkým pokusem z pravé strany prověřil pozornost Kováře. Ten střelu pohotově vyrazil a připsal si i první úspěšný zákrok v české nejvyšší soutěži. I poté nebylo k vidění příliš mnoho šancí, kdy především Sparta hrála profesorský fotbal. A na ten také doplatila. Její pasivitu totiž potrestal v 83. minutě druhou brankou v utkání Gningue. V infarktovém závěru pak Sparta měla několik slibných šancí, ale vítězný gól se jí už vstřelit nepovedlo.

Jablonec - Hradec Králové

V prvním poločase měli více ze hry Severočeši, jejichž ofenzivu táhl z pozice podhrotového záložníka aktivní Polidar, větší šance si ale vytvořili hosté. Hanuš znovu podržel svůj tým po půlhodině při další dvojité šanci soupeře, když nejprve vytěsnil Vašulínovu ránu zpoza vápna a po následném rohu opět vychytal z bezprostřední blízkosti zakončujícího Kubalu.

Ve druhé půli už dominoval Jablonec, který do té doby nejlepší ligovou obranu pokořil v 50. minutě. Reichl ještě dokázal vytěsnit Krobovu prudkou křižnou střelu, Smržův akrobatický odkop z brankové čáry ale trefil dobíhajícího Sejka, od něhož se míč odrazil do sítě. Dvacetiletý hráč hostující ze Sparty, jenž se vrátil do základní sestavy po dvouzápasové pauze, se prosadil potřetí v sezoně.

Jablonec uspěl na svém hřišti po pěti ligových utkáních a z tříbodového zisku ve FORTUNA:LIZE se radoval poprvé od 7. května a duelu v Teplicích.

Mladá Boleslav - Slovácko

Už po necelé minutě a půl se ve vápně odrazil míč k Ladrovi, jenže domácí útočník přestřelil. Ve 22. minutě si Fryšták poradil s Ekpaiovou přízemní ranou. Hosté zahrozili v úvodním dějství pouze v nastavení a hned z toho byl gól. Brandner prodloužil ve vápně hlavou dlouhý míč na Duskího a ten střelou k tyči nedal brankáři Šedovi šanci. Egyptský záložník se trefil ve druhém kole po sobě.

Po změně stran Ladra z bezprostřední blízkosti nevyzrál na Fryštáka. Domácí si vytvořili tlak, Mareček po Ladrově centru hlavičkoval těsně vedle a o chvíli později hostující brankář vytáhl jeho centr směřující do horního růžku na roh. V nastavení Fryšták zastavil na brankové čáře Šimkovu hlavičku z rohu. Domácí se však nakonec vyrovnání dočkali. Ve třetí minutě nastavení se po závaru v šestnáctce opřel do míče Krobot a druhou ligovou trefou v kariéře zařídil svému týmu alespoň bod.

Bohemians - Liberec

Bohemians po přestávce hned dvakrát vystřídali, ale místo očekávaného náporu a snahy o vyrovnání znovu po necelých dvou minutách hry inkasovali. Hůlka hlavou odvrátil míč jen kousek za vápno a Červ skákavou střelou překonal Valeše. Stejně jako spoluhráč Valenta si připsal první gól v ligové sezoně a celkově svůj třetí ve FORTUNA:LIZE.

Liberečtí se po navýšení vedení uklidnili a měli i další možnosti. Preislerovi se ale zamotal míč mezi nohy a Van Burenův oblouček skončil na horní síti. V 68. minutě střídající Petrák hrubě fauloval hostujícího Frýdka a sudí Orel mu po zásahu videorozhodčího po přezkoumání situace u monitoru udělil červenou kartu.

Slovan ale hrál přesilovku jen tři minuty, po ostrém skluzu na střídajícího Hálu byl vyloučen také autor první branky Valenta. Poté před Drchalem odvrátil míč obránce a na opačné straně liberecký Mikula minul. Slovanu už to vadit nemuselo, v Ďolíčku si tentokrát vedl mnohem lépe než před měsícem, kdy v domácím azylu Pardubic utrpěl dosud jedinou venkovní porážku v sezoně

Baník - Pardubice

Ostravští nastoupili s oběma čerstvými posilami Plavšičem a Caduem a obzvláště srbský záložník byl při velké chuti.Po Plavšičově centru hlavičkoval Frydrych, gólman Markovič míč vytáhl na tyč, kterou z dorážky vzápětí opět trefil i Cadu, a po dalším centru do vápna zasáhl jeden z hostujících hráčů kopačkou Frydrycha a kopala se penalta. Z ní bezpečně skóroval Tetour.Ostrava i poté diktovala tempo zápasu a hrála na soupeřově polovině. Do poločasové přestávky však z toho víc vytěžila nedokázala.

Po změně stran už obraz hry tak jednostranný nebyl a Pardubičtí se postupem doby začali osmělovat. Jejich choutky však končily zhruba dvacet metrů od ostravské brány. Skórovat mohli znovu domácí poté, co se Klíma po rychlém autu probil do vápna, ale místo přihrávky na volného Plavšiče volil neúspěšně zakončení.Hosté ohrozili Laštůvku v 66. minutě Janoškem, ale jeho rána z dálky skončila kousek nad břevnem. V době, kdy se zdálo, že Baník znervózňuje, trenérovi Vrbovi opět dokonale vyšlo střídání.

Na hřiště poslal trio Tijani, Buchta, Jaroň, které bylo u dalších gólů. Buchtova dorážka ještě skončila na tyči, ale v 75. minutě prchl Nigerijec Tijani a se šťastnou tečí hostujícího Vlčka překonal Markoviče podruhé.I potřetí udeřilo ostravské mužstvo z brejku. Tentokrát sehrál důležitou úlohu Jaroň, jehož centr z malého vápna v 82. minutě poslal do sítě Kuzmanovič. Baník vyhrál čtvrtý z pěti vzájemných ligových duelů a Pardubice doma porazil i na třetí pokus.

Slavia - České Budějovice

Pražská Slavia si v osmém kole Fortuna ligy doslova pohrála s Českými Budějovicemi a zvítězila 6:1. Dva góly a asistenci si už během první půle připsal Stanislav Tecl, který tak s osmi trefami vévodí tabulce střelců. Sešívání zároveň prodloužili úctyhodnou domácí sérii, neboť ve Fortuna Areně za poslední čtyři ligové duely nasázeli neuvěřitelných 23 branek

FORTUNA_LIGA, 8. kolo:

Zlín - Brno

Branka: 68. Janetzký, 82. Dramé - 19. a 50. z pen. Řezníček, 59. vlastní Didiba.Rozhodčí: Hocek - Šimáček, Novák - Berka (video).ŽK: Didiba, Silný - Řezníček, Granečný, Souček, Berkovec.Diváci: 3209.

Zlín: Rakovan - Reiter (86. Kovinič), Kolář, Procházka, Čanturišvili - Didiba - Fillo (62. Dramé), Hrubý, Janetzký (78. Hloušek), Vukadinovič (62. Silný) - Jawo. Trenér: Jelínek.

Brno: Berkovec - Hrabina, Endl, Šural, Granečný - Ševčík (88. Hlavica), Souček - Hladík (90.+5 Matejov), Falta (75. Texl), Alli (75. Přichystal) - Řezníček (88. Fousek). Trenér: Dostálek.

Branky: 13. a 65. Chytil - 10. a 34. z pen. Chorý, 68. Havel.Rozhodčí: Radina - Kříž, Machač - Petřík (video).ŽK: Pokorný - Pernica, Kalvach, Tijani, Mosquera.Diváci: 4079.

Olomouc: Trefil - Chvátal (73. Poulolo), Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite (63. Greššák), Spáčil (63. Ventúra) - Navrátil (83. Šíp), Růsek, Vodháněl (46. Matoušek) - Chytil.

Plzeň: Staněk - Holík, Pernica, Tijani, Havel (74. Jemelka) - Bucha, Kalvach - Jirka (46. Mosquera), Vlkanova (83. Hejda), Sýkora (61. Pilař) - Chorý (61. Bassey).

Branky: 42. a 83. Gning - 16. Jankto, 40. Čvančara.Rozhodčí: Zelinka - Paták, Caletka - Franěk (video).ŽK: Jukl - Kovář, Jankto.Diváci: 10.555.Teplice: Mucha - Vondrášek, Knapík, Hybš - Hyčka, Kučera, Jukl (73. Dramé), Urbanec (73. Shejbal) - Trubač - Gning (90.+2 Kodad), Fila (61. Žák).

Sparta: Kovář - Mejdr, Sörensen, Zelený, Höjer - Jankto (76. Karabec), Pavelka, Sadílek, Daněk - Čvančara, Kuchta (68. Wiesner).

Baník - Pardubice 3-0

Branky: 32. Tetour z pen., 75. Tijani, 83. Kuzmanovič.Rozhodčí: Nehasil – Kubr, Pečenka – Kocourek (video).ŽK: Tetour, Lischka – Černý, Hlavatý, Lima.Diváci: 7 168.

Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Frydrych, Lischka, Fleišman – Cadu (69. Buchta), Tetour, Kuzmanovič (85. Pojezný), Boula, Plavšič (69. P. Jaroň) – Klíma (65. Tijani). Trenér: Vrba.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic – Tischler (46. Sychra), Solil (74. Lima), Janošek, Icha (80. Akosah–Bempah), Hlavatý – Černý (60. Červenka). Trenér: Němeček.

Bohemians - Liberec 0:2

Branky: 2. Valenta, 47. Červ.Rozhodčí: Orel – Vlček, Ratajová – Adámková (video).ŽK: Jánoš, Beran (oba Bohemians).ČK: 69. Petrák – 73. Valenta.Diváci: 4 411.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek (46. Petrák), Jánoš (46. Drchal), Kovařík (62. Hála) – Květ (62. Beran), Hronek – Puškáč (79. Mužík). Trenér: Veselý.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Prebsl, Plechatý – Mikula, Valenta, Červ (85. Purzitidis), Preisler (85. Fukala) – Frýdek (70. Višinský) – Matoušek (77. Rondič), Van Buren (85. Mara). Trenér: Kozel.

Jablonec - Hradec Králové 3:0

Branky: 50. Sejk, 67. Martinec, 80. Chramosta.Rozhodčí: Batík – Nádvorník, Podaný – Machálek (video).ŽK: Houska – Rada.Diváci: 2 309.

Jablonec: Hanuš – Akpudje, Martinec, Heidenreich – Šulc (89. Souček), Kratochvíl, Houska, Krob – Polidar, Chramosta (82. Patrák) – Sejk (87. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Hradec Králové: Reichl – Klíma, Ševčík, Čech – Gabriel, Kučera (69. Kodeš), Rada, Smrž – Trusa (69. Dvořák), Vašulín (79. Rybička), Kubala (71. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Mladá Boleslav - Slovácko 1:1

Branky: 90.+3 Krobot – 45.+1 Duskí.Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Vyhnanovský – Klíma (video).ŽK: Mašek, Karafiát – Sinjavskij.Diváci: 1 997.

Mladá Boleslav: Šeda – Suchý, Karafiát, Šimek – Pech, Mašek (62. Dancák), Matějovský, Mareček (85. Skalák), Fulnek – Ladra (85. Žitný), Ekpai (67. Krobot). Trenér: Hoftych.

Slovácko: Fryšták – Hofmann, Daníček, Šimko – Trávník (57. Havlík), Ljovin – Sinjavskij (85. Kadlec), Brandner (69. Petržela), Holzer (56. Reinberk), Duskí – Vecheta (69. Mihálik). Trenér: Svědík.

Slavia - České Budějovice 6:1

Branky:18. a 45. Tecl, 21. Schranz, 52. Masopust, 66. Lingr, 71. Ewerton - 56. Potočný

Rozhodčí: Křepský

ŽK: Grič, Potočný, Sluka - ČK: Hora

Diváci: 11 312

Slavia: Mandous - Jurásek, Kacharaba, Ousou, Douděra - Tiehi, Provod, Masopust, Lingr, Schranz - Tecl

Budějovice: Janáček - Sladký, Králik, Havel, Skovajsa - Grič, Hora, Čmelík, Potočný, Hellebrand - Zajíc