Slavia odjela z Plzně s trojkou v zádech, Slovácko doma padlo s Jabloncem, Baník veze z Letné cenný bod

Již deváté kolo nejvyšší české fotbalové ligy odstartovalo v sobotu odpoledně třech stadionech. A o branky nebyla nouze. Boleslav po více jak šesti letech díky svělému závěru porazila Slovan, v Brně se v přestřelce s Teplicemi dělí body za remízu a Olomouc jasně přejela Budějovice. Slovácko překvapivě nestačilo na Jablonec, Pardubice se dál trápí. Šlágr kola značně ovlivnila červená karta pro slávistického Santose z druhé minuty a následně proměněný pokutový kop Chorého.

FC Viktoria Plzeň – SK Slavia Praha

Slavia vstoupila do šlágru hororově. Už ve 2. minutě to Eduardo Santos přehnal s agresivitou v pokutovém území a rozhodčí Petr Hocek ukázal na pokutový kop, zároveň k překvapení všech vytáhl červenou kartu. Penaltu následně doprostřed brány bezpečně proměnil Tomáš Chorý. Ve 21. minutě zvýšil na 2:0 po rohovém kopu Mosquera a definitivní tečku za utkáním dal ve druhé půli povedenou ranou ze střední vzdálenosti Kalvach.

FC Hradec Králové – FC Trinity Zlín

První dějství poločasu rozhodně nepřineslo ligovou úroveň. Domácí Hradec si vytvořil nějaké náznaky, ale na bránu vystřelil pouze jednou. Zlín se nezmohl ani na jedno ohrožení Reichlovy branky. V utkání je vidět několik nepřesností, často se zdržuje, na fauly první polovina skončila nerozhodně 8:8.

Bohužel i druhá polovina nepřinesla nic atraktivního a pokračovalo se v nastaveném trendu, kterým začal a skončil první poločas. Za celých 90 minut si ani jeden tým nevypracoval větší, natož gólovou příležitost. Zlín si v lize připsal už čtvrtou remízu. Duel byl po celé utkání ve znamení faulů, domácí se jich dopustili dvanáctkrát, hosté dokonce dvacetkrát.

FK Pardubice – Bohemians 1905

Pardubice jsou s pouhými třemi body poslední v ligové tabulce a nutně potřebují zabrat. První půle byla vyrovnaná, oba týmy hrozily centrovanými míči do vápna. Největší šanci měl v samotném závěru poločasu Pavel Černý, který nezužitkoval dobrou přihrávku od Vojtěcha Sychry.

Bohemka porazila Pardubice díky brance Jánoše z 55. minuty a po třech prohrách si zvedla náladu. Na druhou stranu v zápase svěřenci trenéra Veselého lepší nebyli.

FC Slovácko – FK Jablonec

V úvodu utkání byl lepší Jablonec, hned tři příležitosti ke skórování měl útočník Chramosta, přičemž ho dvakrát vychytal Nguyen. Za Slovácko mohl skórovat Kozák, ale brankář Hanuš slušným zákrokem tomu zabránil. Hosté hrozí především z brejkových situací.

O osudu tohoto utkání rozhodla poslední desetiminutovka. V 83. minutě nechala domácí obrana volného Polidara. Tři minuty před koncem řádné hrací doby se o druhý zásah po rohovém kopu tvrdou střelou postaral Považanec.

FC Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav

Středočeši začali utkání aktivněji a hned v úvodu si vypracovali několik zajímavých střeleckých pokusů, ovšem brankáře Oliviera Vliegena překonat nedokázali. S přibývajícím časem se osmělili také domácí fotbalisté, kteří za svou aktivitu byli (na rozdíl od hostů z Boleslavi) také odměněni gólem. Po hezké kombinaci se ve 28. minutě dostal do zakončení z bezprostřední blízkosti Jan Matoušek, jehož střelu dokázal Jan Šeda vyrazit pouze k Micku van Burenovi, který hlavou vsítil již svůj šestý gól v letošní sezoně. Boleslav mohla odpovědět ještě do poločasu, ale Ladra sice v šestatřicáté minutě míč skrze Vliegena procedil, ale brankáře Slovanu na brankové čáře zastoupil jeden z domácích obránců.

Krátce po změně stran mohl navýšit vedení Liberce Mikula, ovšem jeho hlavičkový pokus mířil vedle Šedovy brány. A pak už úřadovali na hřišti pouze Středočeši. Nejprve v šestapadesáté minutě Vliegen uhasil vlastní nepovedený odkop pouze loktem do obličeje Jiřího Skaláka, za což hlavní sudí po konzultaci s VAR nařídil penaltu. K té si stoupl „senior“ Matějovský a srovnal na 1:1. O deset minut později mohl otočit vývoj zápasu Šimek, ale belgický brankář v brance Slovanu jeho pokus reflexivně vyrazil. I tak se ale Boleslavi vývoj utkání otočit povedlo. Bylo to poté, co Ladra využil pasivního přístupu domácích a krásnou ranou zpoza šestnáctky poslal Bolku do vedení. V nastavení pak přidal pojistku v podobě třetí branky střídající Vojtěch Stránský gólem do prázdné branky.

SK Dynamo České Budějovice - SK Sigma Olomouc

Do první příležitosti utkání se na téměř prázdném Střeleckém ostrově dostal v osmé minutě českobudějovický Jakub Grič, ale jeho hlavička z malého vápna – byť jen o chlup - minula bránu. Další šanci mělo opět Dynamo, a to když se po čtvrthodině hry, na hranici vápna do balonu opřel Patrik Hellebrand. Jeho střela ale pouze orazítkovala břevno. A protože i ve fotbale platí osvědčené heslo nedáš – dostaneš, radovala se tak jako první Sigma. Ve 25. minutě poslal Radim Breite centr od rohového praporku. Míč letěl na nepokrytého Ventúru, který se z hranice vápna trefil přesně do dolního rohu. A těsně před koncem první půle se navíc Hanáci radovali z gólu podruhé. Chytil našel přesným pasem Jana Navrátila a ten se zblízka nemýlil.

Ačkoliv i druhý poločas začalo Dynamo aktivně, radovali se z dalšího gólu opět hosté z Olomouce. V 53. minutě se totiž Zifčák ocitl sám před domácím brankářem a z bezprostřední blízkosti nezaváhal. Poté již veškerá snaha Budějovic opadla a Olomouc si již tři body v pohodě pohlídala. Za zmínku snad stojí jen fanoušci Budějovic, kteří celý poločas soustavně žádali hlasitě odvolání kouče Jozefa Webera.

FC Zbrojovka Brno - FK Teplice

V utkáních nováčka z Brna i ligové stálice z Teplic padá v letošní sezóně hodně branek, a tak predikce předpovídaly na české poměry bohatou gólovou podívanou. A opravdu. Do vedení se dostali jako první fotbalisté Teplic, když v osmé minutě poslal přesnou přízemní střelu zpoza vápna Robert Jukl. Ovšem hned po inkasované brance se dostali do tlaku svěřenci trenéra Dostálka, kterým se aktivita vyplatila v 19 minutě. To se z halfvoleje z hranice pokutového území prosadil aktivně hrající Nigerijec Alli. Následně navíc strhli Moravané vývoj utkání na svoji stranu. Ve 37. minutě totiž zblízka propálil teplického brankáře objev sezóny záložník Ševčík. Tím ovšem gólový první poločas neskončil. Už v nastaveném čase se totiž po sérii zblokovaných střel prosadil parádní střelou teplický Kučera, který tím také stanovil nerozhodný poločasový výsledek.

Krátce po návratu na trávník se mohli fotbalisté Teplic vrátit zpět do vedení, ale branku Abdallaha Gninga videorozhodčí neuznal pro ofsajd. Ani Dostálkovi svěřenci se nechtěli před domácím publikem smířit s bodem. Do šance se tak dostal například Ali, ale jeho střelu vytáhl hostující brankář Mucha se štěstím na roh. Patnáct minut před koncem se pak ještě domácí fotbalisté dožadovali odpískání penalty ve svůj prospěch, ovšem rozhodčí faul neviděl a tak se v Brně body dělily.

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava

Baník přijel do Prahy s vidinou napravení ne příliš kvalitních výkonů. Jenže Sparta je už ve dvaadvacáté minutě vedoucím celkem, protože se do sítě po skvělé orientaci v pokutovém území trefil a postaral se o vedení domácího celku Lukáš Sadílek. Domácí tak měli nakročeno konečně k výhře, protože v předchozích čtyřech zápasech jen remizovali.

Už ale v první minutě druhého poločasu bylo jasné, že vznikají problémy a nájezd na pátou remizu v řadě. K Jířímu Klímovi se dostal odražený balón a ostravský hráč již věděl, kam s ním. Baník vydřel těžkou remízu, ostatně u držení míče byl jen po 36 procent zápasu a čelil rovnou dvaceti střelám, přitom sám za celý zápas vyprodukoval jen jednu. Navíc se mu v průběhu zápasu zranil hostující Cadu, Fleišman a také Buchta. Cenný bod je ovšem doma a ostravští fanoušci tak nejeli na výlet do Prahy zbytečně.

FORTUNA:LIGA, 9. kolo:

FC Viktoria Plzeň – SK Slavia Praha 3:0 (2:0)
Branky: 3. Chorý (pen.), 21. Mosquera (Jemelka), 73. Kalvach (Vlkanova)
ŽK: 45+2. Jemelka (PLZ), 56. Pilař (PLZ), 62. Mosquera (PLZ) – 64. Oscar (SLA)
ČK: 2. Santos (SLA)
Rozhodčí: Hocek – Nádvorník, Hájek.
Diváci: 11103
FC Viktoria Plzeň: Staněk – M. Havel, Hejda (C), Pernica, Jemelka – Kalvach, Bucha – Sýkora (10. Pilař, 81. Holík), Vlkanova, Mosquera (88. Jirka) – Chorý (88. Bassey). Trenér: Bílek
SK Slavia Praha: Mandous – Masopust, Santos, Kačaraba, D. Jurásek – Tiéhi, P. Ševčík – Douděra (79. Ewerton), Lingr (79. Jurečka), Olayinka (46. Oscar) – Tecl (C) (66. Usor). Trenér: Trpišovský