Byla to neuvěřitelná cesta, končí nádherná kapitola. Goran Pandev pověsil kopačky na hřebík

Byla to neuvěřitelná cesta, končí nádherná kapitola. Goran Pandev pověsil kopačky na hřebík

Když se řekne makedonský fotbal, asi nikoho nenapadne nikdo jiný, než hvězdný Goran Pandev. Letos již devětatřicetiletý útočník, který udělal díru do světa perfektními výkony na poli italském, ale dále pokračovat nebude. Poslední štaci v Parmě, která letos hraje Serii B, ukončil a bohatou hráčskou fotbalovou kariéru uzavřel.

Inter Milán, Lazio Řím, Janov, Neapol nebo istanbulský Galatasaray. Tak přesně v těchto klubech zanechal Goran Pandev tučnou stopu. Hvězdný útočník se objevil na poli velkého fotbalu roku 1999 jako hráč makedonské Belasice. Už v roce 2001, tedy v pouhých osmnácti letech, mířil za hranice do Itálie, když jej koupil Inter Milán. V Interu, jak to většinou chodí, se ale jako mladík příliš neuchytil a po dvou hostováních ve Spezii a Anconě byl vykoupen Laziem Řím. Nebo spíš vyměněn, protože do Interu zaslalo Lazio Dejana Stankoviče a součástí dohody byla právě výměna za Gorana Pandeva.

V Laziu začal psát Pandev tučným písmem fotbalovou historii. Odehrál 159 zápasů a v tehdy velmi defenzivní Itálii i tak vsítil 48 branek. Následně se vrátil do Interu Milán, aby vyhrál ligový titul a Ligu mistrů. Po dvou letech odešel hostovat k Neapoli a natolik se obě dvě strany dohodly, že se z hostování vyklubal přestup. V Neapoli si užil Pandev dva roky a na chvíli odešel do Turecka. Po čtyřech zápasech ale Galatasaray přeci jen opustil a vrátil se do Itálie jako hráč Janova.

V Janově zakotvil Pandev na dlouhých sedm let. Konec zde ale neplánoval. Ten přišel až nyní v Parmě, kterou posílil letos v lednu. ,,Dívám se zpět do minulosti a nezdá se mi to skutečné... Byla to neuvěřitelná cesta," napsal Pandev na svém Instagramu.

„Tolik emocí, všechny si je beru s sebou. Děkuji své rodině, manželce Nadice a dětem Filipovi, Aně, Sofii, kteří mi byli oporou. Děkuji svému otci a své matce, že mi umožnili jít za tímto snem. Děkuji lidem za vášeň, kterou mi dali. Bylo to úžasné," pokračoval v dojemných slovech Pandev. ,,Končí nádherná kapitola... Nesu s sebou neuvěřitelný kufr plný emocí. Jsem rád, že jsem se o ně s vámi podělil," dodal.

Asi nebude příliš překvapení, že je absolutně historicky nejlepším hráčem makedonské reprezentace. Od roku 2001 až do loňského roku odehrál 122 zápasů, ve kterých vsítil 38 branek.

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.