Panenka zkritizoval kapitána Součka: Nemyslím si, že je hráčem, který by měl střílet penalty, není ideální volbou

Panenka zkritizoval kapitána Součka: Nemyslím si, že je hráčem, který by měl střílet penalty, není ideální volbou

Autor "vršovického dloubáku" a člen Klubu ligových kanonýrů v jedné osobě Antonín Panenka okomentoval poslední dvě neproměněné penalty českého národního mužstva, pod nimiž jsou podepsáni Patrik Schick a Tomáš Souček. Zatímco prvně jmenovaný forvard Bayeru Leverkusen netrefil proti Portugalsku zařízení, druhého zmíněného záložníka West Hamu United v úterý večer vychytal švýcarský strážce svatyně.

"Schick už si při penaltě upravoval terén a možná ho to trochu rozhodilo, chtěl dát větší ránu a moc to zvedl," vrátil se k domácímu debaklu v Edenu čestný prezident Bohemians Praha 1905, jehož názor nabídly stránky ceskatelevize.cz.

V jeho dobách byli vždy na penaltu vybraní tři hráči a šel kopa ten, jemuž se v utkání dařilo a věřil si. Podle něj musí být fotbalista naprosto přesvědčený, že ji dá a nesmí mít sebemenší pochybnost. Ani on nebyl ve své kariéře z jedenáctky zcela stoprocentní, ale žádné důležité selhání na kontě nemá.

Bez tréninku to podle jeho slov nejde. "Já penalty kopal na tréninku denně, abych dostal jistotu. Nacvičíte to a jste téměř neomylný. Věděl jsem, že se vždycky trefím do čtverce 50 na 50 centimetrů. Když vím, že to tam umím kopnout, tak to tam dám. Když to bylo důležité, o něco šlo a rozhodčí pískl penaltu, tak jsem nevnímal. Měl jsem klapky na očích a na uších, soustředil jsme se jen na to, že musím penaltu proměnit. A nevzpomínám si, že bych nějakou důležitou za národní tým nebo za Bohemku v poháru či za Rapid Vídeň nedal," vrátil se ke své hráčské minulosti mistr Evropy z roku 1976.

Nad nejdražším českým hráčem z Bay Areny se ještě slitoval, leč kapitán nároďáku s historií v Liberci, na Žižkově či ve Slavii si podle třiasedmdesátileté domácí legendy, jež svého času oslavila u našich jižních sousedů s Rapidem hned dva rakouské tituly, míč brát neměl a hned také vysvětluje proč...

"Nic proti Součkovi, ale já si nemyslím, že to je fotbalista, který by měl střílet pokutové kopy. To má být koncový hráč, který to umí kopnout, má techniku a Souček na penaltu není ideální volba. Spíš si myslím, že na ni mohl jít Barák. Ale nevím, jestli to trénují, nebo jestli pořadí hráčů, kteří by měli kopat penaltu, určují trenéři. Jsem přesvědčený, že nejzranitelnější místo pro brankáře jsou oba kouty od poloviny branky nahoru. Nemusí to být zrovna šibenice. Gólman, když skočí, tak z 99 procent dosáhne do poloviny výšky branky, nahoru ne. Kdyby to Souček dal nahoru, tak to byl gól," pokáral nynějšího lídra českého výběru.

Šilhavý by měl po sestupu v LN odejít, a to navzdory podpoře šéfa FAČR. Hrozí, že sešup skončí historickou neúčastí na ME 2024