Šilhavý by měl po sestupu v LN odejít, a to navzdory podpoře šéfa FAČR. Hrozí, že sešup skončí historickou neúčastí na ME 2024

Šilhavý by měl po sestupu v LN odejít, a to navzdory podpoře šéfa FAČR. Hrozí, že sešup skončí historickou neúčastí na ME 2024
KOMENTÁŘ

Tak to dopadlo podle očekávání. Po zářijovém bloku s výsledky 0:4 proti Portugalsku a 1:2 ve Švýcarsku Češi vcelku zaslouženě vypadli z elitní skupiny A Ligy národů. Se čtyřmi červnovými body, což trenér Jaroslav Šilhavý označil za vynikající výsledek, protože tohle je prý Liga mistrů národních týmů.

Jenže měřeno očima loňského ME v ní spolu hráli jeden semifinalista a celkový vítěz skupiny ze Španělska, dva čtvrtfinalisté, Česko a Švýcarsko a jeden osmifinalista, Portugalsko. Z tohoto pohledu to mělo být vyrovnané.

Ano, Španělé, Portugalci i Švýcaři, kteří dokonce vyřadili novopečené mistry Evropy z Itálie, postoupili na MS do Kataru. A v tom to je, Češi po zoufalé kvalifikaci MS 2022 vypadli v březnu už v semifinále baráže s velmi průměrnými Švédy, kteří nyní sestoupili až do skupiny C Ligy národů. 

A to je velký český výsledkový a výkonnostní sešup. Už proto by měl trenér Šilhavý a celý jeho realizační tým už před kvalifikací ME 2024 v Německu podle mého názoru skončit.

Šilhavý: „Ostudu jsme neudělali“

„Každá porážka, každý neúspěch, mě mrzí. Přestože jsme byli mezi elitními soupeři, troufám si tvrdit, že jsme ostudu neudělali. Ale sestoupili jsme, a tak mám z uplynulého ročníku smíšené pocity. Obecně totiž mohu říct, že jsme předváděli odhodlané výkony, někdy až na hranici našich možností. Tak jako třeba v červnu na startu soutěže. Díky bojovnosti a velkým srdcím našich hráčů jsme nakonec hráli o udržení až do posledního utkání. Díky zápasům proti tak skvělým soupeřům jsme si mohli ověřit, kde máme největší rezervy, ve kterých oblastech bychom se měli zlepšit a na jaké hráče se můžeme do budoucna spolehnout, a také jsme si mimo hřiště vyzkoušeli spolupráci s absolutní evropskou špičkou. To jsou neocenitelné zkušenosti. Před startem Ligy národů jsem elitní skupinu přirovnal k Lize mistrů na reprezentační úrovni. Myslím, že se to nakonec potvrdilo. Je zapotřebí uznat kvalitu našich soupeřů a poblahopřát jim k jejich výsledkům,“ zhodnotil účinkování v Lize národů zakončené sestupem do B skupiny hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Předseda FAČR Petr Fousek již před zářijovým závěrem Ligy národů prohlásil, že Šilhavý bude u týmu pokračovat bez ohledu na to, zda Česko sestoupí do B skupiny Ligy národů. Že cílem je kvalifikace ME 2024. Jenže právě kvůli tomu sestupu spadlo Česko před říjnovým losováním kvalifikace ME do druhého výkonnostního koše. A mám obavu, že s zářijovými výkony jedno ze dvou postupových míst nezíská. A bude opět rádo, že díky postavení v elitní skupině posledního ročníku Ligy národů bude zase hrát baráž. Ovšem znovu s nejistým výsledkem. 

Teď se bude vše zaštiťovat zlepšeným výkonem proti Švýcarsku, až čtrnácti hráči, kteří prý chyběli atd.  Kdo chyběl? Všechny největší opory v září v kádru byly! A že hrají v klubech špatně nebo v nich nehrají vůbec? Ano, ani Mourinho či Klopp Součkovi či Coufalovi formu nepřičarují, ale trenér může týmu pomoci a ne, že to prokoučuje už výběrem sestavy. 

Všichni věděli, v jaké formě je na podzim roku 2022 brankář Vaclík, navíc nebyl zcela zdráv. A Šilhavý ho po vyloženě nepovedeném utkání s Portugalskem postaví i ve Švýcarsku, snad že tam kdysi chytával za Basilej. Se svou životní formou měl stát v bráně v obou utkáních plzeňský Staněk. Asi  jediný z Plzně, který měl být nominován do základní sestavy. 

A možná ještě Vlkanova, i když ten má se se svou postavou v dnešním evropském fotbalu předem handikep. Ale s Kalvachem, Jemelkou či Havlem chtít otáčet ve Švýcarsku stav z 0:2 na 3:2? To Šilhavému nestačila zářijová bilance Viktorky z Ligy mistrů - 1:7? Asi nestačila. proto česká zářijová bilance z Ligy národů zní podobně – 1:6. A co třeba Barák? Neměl by ho kouč v klíčovém soutěžním utkání národního týmu nějak přimět k většímu pohybu?

Fousek: „Příště zase postoupíme“

„Nejsem spokojený s tím, že tým klesl do úrovně B Ligy národů, tam však sestoupila i jiná věhlasná mužstva v čele s Anglií. To jen potvrzuje náročnost úrovně A. Sestup je také zapotřebí hodnotit v kontextu toho, že jsme nastupovali proti Portugalsku, Španělsku a Švýcarsku. Předsedové všech těchto asociací mi vyjadřovali při vzájemných zápasech respekt k českému fotbalu. Pro naše hráče šlo o mimořádnou možnost na této úrovni sbírat zkušenosti, které se jim budou hodit v následujících letech. Zároveň jsme poznali, že skupina A nabídne českému fanouškovi atraktivní zápasy se špičkovými týmy, které jsou zajímavé také pro asociaci, a pevně věřím, že zpět do ligy A v dalším ročníku Ligy národů zase postoupíme,“ věří, jak uvádíme i v jiném článku na efotbalu, předseda FAČR Petr Fousek.

„Jediné, co mě skutečně mrzí, je výkon a výsledek v domácím zápase proti Portugalsku. V ostatních utkáních jsme však ukázali, že tým je konkurenceschopný i proti věhlasnějším soupeřům. Reprezentace teď má před sebou los kvalifikace o EURO 2024, který proběhne 9. října ve Frankfurtu a půjdeme do něj ze druhého výkonnostního koše. Přímo postoupí dva týmy z každé skupiny, a naším jednoznačným cílem tak je postup na mistrovství Evropy do Německa. Trenér Jaroslav Šilhavý a celý realizační tým má důvěru a podporu. Mistrovství Evropy a mistrovství světa mají pro nás hlavní význam. Liga národů je nová soutěž, která prokázala svoji životaschopnost, protože ještě před pár lety bychom domlouvali přátelské zápasy,“ dodává Fousek.

Nejtrefnější komentář k LN? Ten od Schicka

Možná by ale měl národní tým vést někdo, kdo si nelakuje věci narůžovo. 

Třeba Patrik Schick to zhodnotil velmi výstižně: 

„Výborný úvod Ligy národů v červnu? Výsledkově ano, ale herně to také nebylo ono. Moje neproměněná penalta proti Portugalcům? Mrzí mě to, ale nemyslím, že to bylo až tak klíčové. I kdybych ji dal, tak byli Portugalci celý zápas jasně lepším týmem. Zlepšený výkon mužstva ve Švýcarsku? Ano, ale v poli mi přišli Švýcaři kreativnější.“ 

A koho tedy místo Šilhavého? Kouče s jasným a sebekritickým pohledem. Jindřicha Trpišovského asi Slavia nepustí. Tak třeba Martin Svědík. Nebo klidně i kouč úspěšné „21“ Jan Suchopárek, jak už naznačili kolegové ze Seznamu Zprávy.

Zlomil to už Kalvachův kiks ve 30. minutě

Ještě pár slov k úterním klíčovém utkání ve Švýcarsku. Mimochodem, zlomovým momentem nebyla ve Švýcarsku ani tak Součkova neproměněná penalta za stavu 0:2, stejně by bylo třeba dát v závěru ještě jeden gól, ale Kalvachův rozehrávkový kiks před gólem na 2:0 už ve 30. minutě.

A že bylo hodně zraněných, že nejsou lidi? 

Ale jsou! Třeba na Kypru hraje na levém beku jeden z nejlepších hráčů tamní ligy Lecjaks, mimochodem také z Plzně. Jsou i v „21“, takový David Jurásek je mnohem lepší levý obránce než neohrabaný stoper Jemelka. Atd. 

Zpráva, která Šilhavému pomohla k další kariéře

Mimochodem, lidské i trenérské osudy bývají různě a zajímavě propletené. Na tom, že se Jaroslav Šilhavý stal v roce 2016 trenérem Slavie, a pak potažmo v roce 2018 i koučem národního týmu, má zásluhu i server efotbal.cz - a redaktoři magazínu HATTRICK pro něj píšící. Protože na přelomu srpna a září roku 2016 efotbal.cz jako jediné médium přinesl sólozprávu o tom, že ve Slavii nahradí Dušana Uhrina mladšího na trenérské židli Luboš Kozel. Včetně finančních podmínek. Kozel se tenkrát domníval, že to vynesl někdo z Edenu a své, již dohodnuté angažmá, pět minut po dvanácté naštvaně odvolal (přitom žhavou informaci vyzradil vysoce postavený funkcionář FAČR). 

Slavia proto místo Kozla narychlo angažovala „náhradníka“ Jaroslava Šilhavého. A ten v sezoně 2016/2017 zcela nečekaně získal s červenobílými mistrovský titul. Jenže už na podzim roku 2017 mu to se slávisty moc nešlo a když jeho tým předčasně vypadl i z Evropské ligy, byl nahrazen Jindřichem Trpišovským.   Ovšem když bylo v září 2018 třeba v národním týmu rychle vyměnit neúspěšného Karla Jarolíma, byl  Šilhavý, čerstvě ověnčený senzačním titulem ze Slavie, první volbou. 

Jaroslava Šilhavého mám coby férového gentlemana lidsky velmi rád, ale (nejen) podle mého názoru to chce už změnu. Ano, zachránil národní tým v B skupině Ligy národů, postoupil s ním do áčka, postoupil na ME 2020, kde se dostal až do čtvrtfinále. Klobouk dolů. Ale pak? Zpackaná kvalifikace MS 2022, nepovedená baráž MS, sestup z elitní skupiny Ligy národů, opakovaná nominační tápání a přehmaty při výběrů reprezentantů. 

Co může následovat? Historická neúčast Česka na ME 2024, přestože na něm nyní hraje polovina národních týmů z Evropy? Toho se obávám. Už proto, že Šilhavého a jeho realizační tým i po sestupu z LN předseda FAČR podpořil, takže k žádné změně opět nedojde.

Změna nehrozí ani přes prohry. Šilhavý a celý realizační tým má důvěru a podporu, vzkazuje první muž českého fotbalu

Souček: Musíme za každou cenu postoupit na Euro a v Lize národů se pokusíme vrátit zpět mezi elitu, tým na to máme

Šilhavý se na Součka za zahozenou penaltu nezlobil. Na čem je pro listopadový sraz domluven se Suchopárkem?