Spartě už nefandím. Jakým způsobem se soudí s mým synem, je pro mě obrovské zklamání, řekl Martin Hašek

Spartě už nefandím. Jakým způsobem se soudí s mým synem, je pro mě obrovské zklamání, řekl Martin Hašek
ROZHOVOR

Jeho jméno dlouho patřilo k symbolům Sparty. Tedy v době, kdy byla ještě Spartou. To už je však pryč. Stejně jako láska ke slavnému klubu, který se rozhodl jeho syna Martina zadupat do země. Jak tenhle vleklý spor probíhá? A jak to šikovný záložník nese? I o tom promluvil respektovaný kouč a táta Martin Hašek v rozhovoru pro eFotbal. 

“Ve Spartě jsem strávil krásných šestnáct a půl let. Působil jsem tam jako hráč, pak i jako hlavní trenér a za tu zkušenost jsem nesmírně vděčný. Bylo vážně krásné být součástí tak obrovské organizace. Na rovinu ale říkám, že poté, jakým způsobem se vyvinul spor klubu s mým synem, ten vztah citelně ochladl. Teď už fanouškem Sparty nejsem,“ přiznal Hašek v rozhovoru pro eFotbal.

Přitom byly časy, kdy za tým svého srdce i dýchal. To už je však minulost. A nikdo neví, zda je ještě možné tenhle vztah napravit. “Samozřejmě musím oddělit ty lidi, co Spartu teď vedou a tu značku jako takovou. Až odejdou, tak to pro mě bude třeba jiné. Teď je to však hodně těžké. A nejde o to, že se Sparta soudí s mým synem. Jde o to, jakým stylem to probíhá, jakou míru kompenzace po něm požaduje (dva miliony eur – pozn. redakce). To je pro mě obrovské zklamání,“ řekl upřímným hlasem.

O kauze jeho syna se toho napsalo už mnohé. V lednu 2020 odmítl odcestovat s letenským A-týmem na soustředění do Španělska, následovalo přeřazení do B-týmu, po kterém vypověděl smlouvu a za rok si našel nového zaměstnavatele v Německu.

Sparta však jednostrannou výpověď označila za neplatnou a obrátila se na Sbor rozhodců FAČR, který jí dal už dvakrát za pravdu. Hráči nařídil uhradit pokutu přes 20 milionů korun, ten však takovými penězi samozřejmě nedisponuje. Podporu se Hašek rozhodl hledat u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne. Ta původně přislíbila vynést verdikt do letošního dubna, pak termín prodloužila do listopadu. Za měsíc by tak mělo být definitivně jasno.

“Opravdu netuším, jak to dopadne. Sparta je přesvědčená o své pravdě, že i když byl Martin osoba samostatně výdělečně činná, tak měl s klubem normálně podepsanou smlouvu. I proto teď FIFA tlačí na to, aby fotbalisté byli klasičtí zaměstnanci. Především jde ale o to, že Sparta má za to, že když hráči platí peníze, může si s ním nakládat, jak chce. To znamená ho i klidně přeřadit do amatérské soutěže. Martin se svou advokátkou to ale vidí tak, že když podepsal kontrakt jako hráč A-týmu, měl by si své povinnosti plnit tam. Jednoduše řečeno, když vás eFotbal zaměstnal jako novináře, asi by se vám moc nelíbilo, pokud byste tam měl najednou začít třeba uklízet. A o to jde,“ poznamenal Hašek, který je z celého sporu evidentně smutný.

A jak to celé nese jeho syn, který momentálně hraje za druholigový turecký Erzumuspor? “Martin to už chce mít hlavně za sebou. Všichni si možná myslí, že od rána do večera myslí jen na tu kauzu, ale tak to samozřejmě není. Žije si svůj život a čeká, jak to dopadne. Nemyslím si, že by s odstupem času udělal něco jinak. V jeho očích na výběr nebylo. Když jste totiž zahnán do kouta, máte většinou jen jednu možnost, jak z něj ven,“ uzavřel slavný trenér. 

Fandové Slavie s dětmi se bouří: „Nechceme v Edenu hrát pořád v neděli od 19 hodin!" Derby "S" mohlo být v sobotu, ale není