Ruská mobilizace se nevyhýbá ani fotbalistům. Na frontu zřejmě zamíří i bývalý hráč Evertonu

Ruská mobilizace se nevyhýbá ani fotbalistům. Na frontu zřejmě zamíří i bývalý hráč Evertonu

Profesionální sportovci měli být podle původních informací mobilizace ušetřeni. Úplně to ovšem neplatí a tak povolávací rozkaz dostal třeba boxer Valujev, hlášeny jsou i mobilizace mezi atlety, plavci nebo biatlonisty. A nevyhýbá se ani fotbalistům.    

Ruský fotbalový internacionál Dinijar Biljaletdinov byl vyzván, aby splnil svou povinnost k Rusku a narukoval do války na Ukrajinu. Založník, který mimo kariéru v domácím Rusku (kde hrál za moskevské kluby Lokomotiv, Spartak a Torpedo) odehrál i devětapadesát zápasů za anglický Everton (za tu dobu stihl osm gólů) a ve sborné má zaknihovaných 46 utkání a šest branek v rámci kterých před čtrnácti lety pomohl ruskému národnímu týmu do semifinále Eura, by se tak brzy mohl zapojit do boje na Ukrajině. 

"Ano, Dinijar obdržel povolávací rozkaz," potvrdil pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti jeho Rinat. S tím, že jeho syn nesplňuje ani věkový ani zkušenostní limit (podle původního vyhlášení měli být mobilizováni pouze Rusové do pětatřiceti let s bojovými zkušenostmi). ”Nikdy v armádě nebyl. Prošel technicky vojenskou službu, ale ta byla zaměřena čistě na sport,” divili se rozporu mezi oficiálně vyhlášenými informacemi a vlastní zkušeností Biljaletdinov starší.

Bývalá opora Evertonu (ten za něj tehdy zaplatil devět milionů liber), která kariéru ukončila před třemi lety v litevském FK Riteriai, je tak podle všeho další obětí ruské překotné mobilizace, kdy úřady bez ohledu na dané pravidla/omezení, se snaží maximalizovat počty rekrutů a naplnit zvrchu zadané kvóty. V daném kontextu lze předpokládat, že v následujících dnech zpráv o mobilizaci bývalých nebo současných ruských fotbalistů bude přibývat.