Po sportovní stránce Viktorii Liga mistrů poškozuje. Bílek není Trpišovský, říká expert Palička

Po sportovní stránce Viktorii Liga mistrů poškozuje. Bílek není Trpišovský, říká expert Palička
ROZHOVOR

Další jasná prohra, tentokrát 0:4. S takovým batohem na zádech se vrátili fotbalisté Plzně z Milána, kde dostali další evropskou lekci. S ironií v hlase se chce říct, že naštěstí už bude maximálně jedna… Proč to na Interu zavánělo ještě větším debaklem a kteří hráči Viktorie zklamali ze všech nejvíc, i o tom pohovořil trenér Vlastimil Palička v rozhovoru pro eFotbal. cz.

„Prvních 30 minut jsem byl celkem překvapený z aktivní hry Plzně. Hrála ve vysokém postavení, snažila se brzdit Inter už na jeho polovině. To mi bylo hodně sympatické. Problém nastal ve chvíli, kdy se Viktorii narušit rozehrávku domácích nepodařilo. Často z toho pak byl rychlý útok a nebezpečná situace před gólmanem Staňkem,“ začal své hodnocení Palička a vyzdvihl jednu zajímavost, jež ho zaujala na hře Milánských.

„Celkem mě překvapilo, že když Plzeň zakládala svoje akce, Inter ji zpočátku vůbec nenapadal a v klidu se stáhl na svou polovinu. V úvodu hrál zkrátka trochu zataženě, zase ale těžil ze smrtících brejků. Ty byly zcela nekompromisní. Hlavně na pravé straně, kde nestíhali Milan Havel s Erikem Jirkou. Celkově byli hráči Interu o třídu rychlejší než viktoriáni. A to s míčem i bez něj, prostě byli všude dřív. Hráli nesmírně přímočarý fotbal, což bilo do očí s tím, jak Plzeň dělala vše pomalu,“ dodal uznávaný trenér, jehož hodně zklamal útočník Fortune Bassey.

Ten dostal přednost před Tomášem Chorým, na hřišti byl ale zcela neviditelný. I proto ho trenér Michal Bílek už po půli stáhl. „Musím říct, že v Českých Budějovicích to byl jiný Bassey než teď v Plzni. Zatím se mu nedaří a zápas v Miláně to potvrdil. A nejde jen o to, že by hráči domácích byli zkrátka lepší než on. Do soubojů s nimi se ani nedostával, nenabízel se spoluhráčům. Nebo ano, ale ne tolik, jak by se nabízet měl. Chyběla mu větší aktivita,“ vystihl Palička, jemuž se nepozdával ani výkon Jhona Mosquery.

„Ten vidět sice byl, ale určitě ne tak, jak bychom si všichni přáli. Dokonce mi přijde, že někteří cizinci se chtějí v evropských zápasech ukázat až moc, hrají hodně na sebe a nikoliv za svůj tým. A to platí jak o něm, tak i o některých hráčích Slavie. Možná se projevuje i nervozita, těžko říct,“ konstatoval protřelý kouč.

Kdo se nervózní nezdál být vůbec, byl gólman Jindřich Staněk. Plzeňská opora, jež chytila hned několik jasných gólů. „Nebylo to poprvé a určitě ne naposledy. Jeho výkony jsou natolik kvalitní, že si troufám říct, že v Plzni dlouho nezůstane. Zatímco ostatní hráči Viktorky se v evropských zápasech neprodali, on rozhodně ano. V těch větších klubech se už o něm velmi dobře ví a vůbec bych se nedivil, kdyby po utkání na Interu zájemců o jeho služby ještě výrazně přibylo,“ řekl Palička.

Ani Staněk ale nedokáže zabránit tomu, že účinkování Plzně mezi smetánkou zatím připomíná noční můru. Alespoň co se výsledků týče. „Nesmíme však zapomínat na to, že už jen postup do Champions League byl obrovský úspěch. Po ekonomické stránce to klub do jisté míry zachránilo. To je to podstatné. Svými výsledky si tam ale Plzeň dobrou reklamu určitě nedělá. Po sportovní stránce Viktorii Liga mistrů poškozuje. Vždyť se podívejte, jak ji kritizují zahraniční média. A bohužel mají pravdu,“ dodal bývalý kormidelník Drnovic či Olomouce.

„Když hru Plzně srovnáte s tím, jak se mezi elitou před pár lety prezentovala pražská Slavia, je to o něčem úplně jiném. A to má přitom téměř stejné soupeře. Jen místo Dortmundu je tam mnichovský Bayern,“ připomněl Palička a pak se zastavil u trenérů.

Vůbec nechci kritizovat Michala Bílka, ale on zkrátka patří do té starší generace trenérů, kteří vyznávají pragmatický fotbal. V české lize je s ním mimořádně úspěšný, v zápasech s evropskými giganty už však tenhle styl neobstojí. Michal není Jindra Trpišovský, jehož já osobně považuji za nejprogresivnějšího trenéra v Česku. Některé výsledky Slavie z poslední doby mu sice trochu uškodily, jednu věc to ale nemění. On se svým týmem hrál v Lize mistrů evropský fotbal. Takový, jehož se bála i slavná Barcelona,“ poznamenal osmašedesátiletý kouč.

Shodou okolností právě soubor z Katalánska bude posledním soupeřem Plzně ve skupině. A třeba to na závěr bude ze strany českého mistra přece jenom lepší. Výsledek už totiž nemůže nic změnit na tom, že Barca si zahraje Evropskou ligu a Západočeši skončí jako poslední.

„Nemám rád, když se říká, že už o nic nejde. O něco jde vždycky, v tomhle případě o prestiž a prémie. Je však jasné, že motivace hostů nebude kdovíjaká, čehož by šlo možná využít. Jsou to ale profíci, takže šance na úspěch bude nejspíš opět hodně malá,“ uzavřel Palička.