Baník jako vstupní brána do zahraničí. TOP 3 ostravské ikony, které přivítala cizina s otevřenou náručí

Baník jako vstupní brána do zahraničí. TOP 3 ostravské ikony, které přivítala cizina s otevřenou náručí

Na začátku milénia patřil Baník mezi úspěšné ligové celky, což korunoval v roce 2004 ziskem titulu. V tehdejší době se prezentovalo na perfektní úrovni několik fotbalistů a dokonce i z Baníku se dalo odejít do v Evropě mnohem zvučnějších celků. Jako se to podařilo těmto třem borcům...

Milan Baroš, 2002, Baník Ostrava – Liverpool FC

O nejznámější a doposud nejvýnosnější přestup do ciziny se už v roce 2002 postaral Milan Baroš. Rodák z Vigantic, který byl v Baníku už od svých dvanácti let, byl natolik velkým fotbalovým úkazem, že si jej nemohl nevšimnout velikán z Anglie.

Chtíč Liverpoolu, který v mladém útočníkovi viděl velký potenciál, byl natolik velký, že se nabídnutých sedm milionů euro nedalo odmítnout. A že se tehdy jednalo o vysokou částku, o tom nemůže být pochyb, protože i dnes se jedná o vysokou sumu.

V Liverpoolu se Baroš určitě neztratil a společně s Vladimírem Šmicerem, který byl u Reds o tři roky déle, zanechával v Anglii velmi příjemnou českou stopu. Odehrál na 68 ligových zápasů a vsítil 19 branek. 

Po příchodu Rafaela Beniteze a výhře v Lize mistrů ale upadl v nemilost a odešel do Birminghamu, konkrétně do tamní Aston Villy.

Od té doby se nejlepší střelec EURO 2004 poměrně trápil. Klid nenašel ani po přestupu do Lyonu, ani na hostování v Portsmouthu. Do varu se dostal až v Turecku, kde zakotvil od roku 2008 do roku 2013 a stal se velmi oblíbeným. Vždyť v dresu Galatasaraye nasázel parádních 48 ligových branek v 93 zápasech. 

Po návratu do Baníku ještě na jeden rok odešel do Anatalye, ale po roce se zase vrátil. Neunesl však špatnou situaci Baníku a nezůstal mu věrný. Přestoupil do Mladé Boleslavi a pak do Liberce. K návratu svolil až po změně ve vlastnictví klubu. 

V roce 2020 ukončil druhý nejlepší reprezentační střelec České republiky kariéru, ale jen tu profesionální. Doposud je možné jeho fotbalové umění vídat v jeho rodných Viganticích.

Zdroj: Profimedia.cz