Slavia v Edenu přetlačila Baník, Boleslav poslala Teplice domů s prázdnou, Liberec vyškolil Votroky

Patnácté kolo české nejvyšší soutěže nabídl tento víkend opět atraktivní podívanou, které vévodil sobotní šlágr Plzně se Spartou. V tu chvíli ale již byly dohrány tři další zápasy a fanoušci mohli sledovat zajímavé odpoledne. Bohemians 1905 prohrávalo po poločase se Zlínem 0:2, nakonec se však radovalo z výhry 3:2. Budějovice přetlačily zbrojovku Brno 3:2 a Sigma jednoznačně ovládla utkání s Jabloncem.

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 3:2 (1:0)
Branka: 45.+2 Havel, 59. vlastní Hlavica, 81. Hora z pen. - 47. Ševčík, 85. Texl. Rozhodčí: Nehasil - Machač, Šimáček - Petřík (video). ŽK: Hlavica, Blecha (oba Brno).
Č. Budějovice: Janáček - Sladký, Havel, Králik, Skovajsa - Čmelík, Čavoš, Hora, Hellebrand (90.+3 Broukal), Mršič (75. Penner) - Zajíc. Trenér: Lerch.
Brno: Berkovec - Hrabina, Hlavica (83. Blecha), Šural, Granečný - Texl, Souček (68. Falta) - Alli (68. Pachlopník), Ševčík, Hladík (68. Rogožan) - Řezníček. Trenér: Dosálek.

Fotbalisté Českých Budějovice po pondělní trenérské změně zvítězili v 15. kole první ligy nad nováčkem z Brna 3:2. Domácí poslal v závěru úvodního dějství do vedení Lukáš Havel, ihned po změně stran srovnal Michal Ševčík. Poté si dal vlastní gól hostující obránce Jan Hlavica a na 3:1 pro Dynamo zvýšil Jakub Hora z penalty. Konečné skóre stanovil Jiří Texl.

Jihočeši doma vyhráli poprvé v sezoně nejvyšší soutěže, předtím tam osmkrát po sobě neuspěli. Díky tomu se posunuli na deváté místo neúplné tabulky. Zbrojovka prohrála po dvou vítězných kolech a klesla na sedmou příčku. K dobru má však odložený duel s Plzní, který na stadionu obhájce titulu a aktuálního lídra soutěže sehraje ve středu.

Dynamo nastoupilo do utkání pod vedením Jiřího Lercha a Jiřího Kladrubského, kteří nahradili v pondělí odvolaného kouče Jozefa Webera. Oba týmy se prakticky po celý první poločas hledaly a nabídly pramálo akcí. Ráz utkání se zásadně změnil v nastavení první půle. Po centru Martina Sladkého si v pokutovém území našel míč obránce Lukáš Havel a hlavou otevřel skóre. V ligové sezoně se zapsal mezi střelce potřetí.

Brno se však nepoložilo a hned v úvodu druhé části srovnalo. Kousek za hranicí pokutového území si zpracoval míč Ševčík a střelou levačkou překonal brankáře Janáčka. Dvacetiletý záložník vstřelil už sedmý gól v ročníku nejvyšší soutěže.

České Budějovice sice zásah na chvíli paralyzoval, ale po pár minutách se probraly a otočily vývoj zápasu ve svůj prospěch. Pomohl jim k tomu obránce Brna Hlavica, který si v 59. minutě nohou srazil do vlastní branky centr Hory. Zbrojovka o osm minut později také skórovala, ale zásah nejlepšího kanonýra ligové sezony Řezníčka neplatil kvůli ofsajdu.

Jihočeši navíc devět minut před koncem náskok navýšili. Opět u toho byl Hlavica, jenž tentokrát v pokutovém území trefil rukou do obličeje Havla a sudí nařídil penaltu. Z ní přidal třetí gól domácích a svůj první v ligovém ročníku Hora. Dynamo si však v závěru situaci zkomplikovalo, když v 85. minutě hlavou snížil Texl. Rovněž on zaznamenal premiérový zásah v sezoně nejvyšší soutěže.

Následně mohl opět navýšit náskok Českých Budějovic střídající Penner, ale jeho pokus skončil na břevně. V nastaveném čase ale zase mohlo zachránit remízu Brno, jenže bývalý hráč Jihočechů Řezníček po skrumáži neuspěl a poslal míč nad břevno. Hostující tým v posledních šesti vzájemných zápasech v lize nezvítězil a počtvrté za sebou prohrál.

Bohemians Praha 1905 - Trinity Zlín 3:2 (0:2)
Branky: 55. Křapka, 67. Hůlka, 86. Květ - 30. Fillo, 36. Čanturišvili. Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Volf - Kocourek (video). ŽK: Květ - Janetzký, Reiter, Procházka, Rakovan, Fantiš. Diváci: 4671.
Bohemians: Bačkovský - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál (61. Beran), Jindřišek, Květ (90.+5 Krch), Kovařík (46. Puškáč) - Hronek, Prekop (85. Nový) - Drchal (85. Mužík). Trenér: Veselý.
Zlín: Rakovan - Kolář, Simerský, Procházka - Reiter, Janetzký, Hlinka, Čanturišvili - Vukadinovič (69. Jawo), Silný (20. Fillo), Bartošák (68. Fantiš). Trenér: Jelínek.

Fotbalisté Bohemians 1905 v 15. kole první ligy porazili po obratu ve druhém poločase 3:2 Zlín a připsali si první domácí výhru v sezoně nejvyšší soutěže. "Ševci" naopak čekají už 22 ligových zápasů na venkovní vítězství, ačkoliv v Ďolíčku vedli po gólech střídajícího Martina Filla z 30. a Vachtanga Čanturišviliho z 36. minuty o dvě branky. "Klokani" ale srovnali zásluhou tref Antonína Křapky a Lukáše Hůlky z 55. a 67. minuty. Obrat dokonal devátou ligovou trefou v ročníku v 86. minutě Roman Květ.

Bohemians bodovali naplno po třech zápasech a posunuli se na páté místo neúplné tabulky. Zlín neuspěl proti dnešnímu soupeři v lize podeváté v řadě a zůstává předposlední, v nejvyšší soutěži navíc potřetí za sebou prohrál.

Ve zlínské základní sestavě poprvé chyběl gambijský útočník Jawo, jehož na hrotu zastoupil Silný. Nejlepší střelec týmu nešel do hry ani ve 20. minutě, kdy musel Silný kvůli zranění vystřídat a jeho místo zaujal Fillo.

V úvodu utkání ale měla práci především zlínská defenziva. Bohemians si vypracovali v první čtvrthodině velký tlak a po sérii rohů se dostali k několika nadějným zakončením, Rakovan ale musel zasáhnout pouze proti přízemní střele Květa.

Hosté naopak udeřili z první vážnější akce. Čanturišvili našel před bránou osamoceného Filla a zkušený univerzál uklidil míč hlavou pohodlně do sítě. Trojnásobný reprezentant se v lize trefil poprvé od 14. srpna loňského roku a zápasu s Karvinou.

O šest minut později navíc zachyboval brankář Bačkovský, kterému Čanturišviliho nepříliš razantní technický pokus propadl mezi rukama do brány. Rovněž gruzínský fotbalista zaznamenal premiérový zásah v ligovém ročníku a stylově oslavil 100. start v české lize.

Domácí kouč Veselý poslal do druhé půle na hrot druhého útočníka Puškáče a "Klokani" brzy vytěžili z nátlakové hry kontaktní gól. Prekopův vysoký centr si našel v pokutovém území Křapka a hlavou dal svůj čtvrtý gól v ligové sezoně.

Tlak vršovického celku byl vyjádřen i počtem 14 rohových kopů. Právě po jednom z nich srovnal v 67. minutě premiérovým zásahem v ročníku nejvyšší soutěže další stoper Hůlka.

Velký obrat domácích dokonal v závěru nejlepší střelec týmu Květ, jenž za pokutovým územím zpracoval propadlý míč a technickou střelou ho poslal přesně k tyči. Čtyřiadvacetiletý záložník se trefil ve třetím kole po sobě a na druhém místě tabulky střelců dotáhl slávistu Tecla.

Z poslední akce utkání mohl ještě zařídit hostům bod Janetzký, Bačkovský byl ale u levé tyče včas. Vršovický celek vyhrál doma v lize po sedmi zápasech, v roli hostujícího celku tam ale mezitím porazil Pardubice.

Sigma Olomouc - FK Jablonec 3:0 (1:0)
Branky: 32. Zifčák, 54. Spáčil, 72. Chytil z pen. Rozhodčí: Radina - Vodrážka, Slavíček - Zelinka (video). ŽK: Zifčák, Matoušek - Jovovič, Konda. ČK: 39. Sejk (Jablonec). Diváci: 2115.
Olomouc: Trefil - Chvátal, Beneš, Vraštil, Zmrzlý (89. Sláma) - Breite, Spáčil (89. Sedlák) - Navrátil (77. Vodháněl), Růsek (77. Zorvan), Zifčák (70. Matoušek) - Chytil. Trenér: Saňák.
Jablonec: Hanuš - Cools, Heidenreich (62. Konda), Akpudje - Šulc, Kratochvíl, Houska (62. Považanec), Polidar (8. Surzyn) - Jovovič (62. Malínský) - Chramosta (77. Černák), Sejk. Trenér: Horejš.

Fotbalisté Olomouce zvítězili v 15. kole první ligy s Jabloncem 3:0. V první půli otevřel skóre Pavel Zifčák, ve 39. minutě byl vyloučen hostující útočník Václav Sejk. Sigma využila početní převahu po přestávce brankami Jiřího Spáčila a Mojmíra Chytila z penalty.

Hanáci vyhráli třetí domácí ligový duel v řadě a v neúplné tabulce poskočili na šesté místo. Severočeši prohráli čtvrté z posledních pěti kol a klesli na dvanácté příčku.

Olomouci chyběl na lavičce nemocný trenér Václav Jílek, který si tak na odkoučovaný 150. zápas v lize musí počkat. Poprvé v kariéře se role hlavního trenéra ujal jeho dlouholetý asistent Jiří Saňák.

Sigma začala velmi aktivně, dobrým pohybem a kombinační hrou si vynutila převahu a s nimi i šance. V 10. minutě orazítkoval Navrátil hlavou břevno. V 17. minutě hlavičkoval Růsek ve slibné pozici o kousek vedle, podobně dopadla i Chvátalova střela.

Domácí svoji převahu zúročili rychlou kombinací. Od Chytila přes Růska se míč dostal k Zifčákovi, který z 10 metrů dal svůj druhý gól v ligové sezoně.

Jablonec se dopředu příliš neprosadil, pár rohů i brejků efekt nepřineslo. Navíc byl ve 39. minutě za faul rovnou vyloučen Sejk.

Hanáci dominovali i po změně stran a dočkali se navýšení vedení. Spáčil se vydal s míčem od poloviny hřiště až na hranici pokutového území, zamířil k tyči a radoval se z prvního ligového gólu v kariéře.

Až s dvoubrankovým mankem začali hosté více útočit. Do střelecké šance se dostal Cools, ale přestřelil.

Olomoučtí však žádné komplikace nepřipustili a své zasloužené vítězství korunovali v 72. minutě. Kondův kontakt s Benešem posoudil sudí Radina jako penaltový. Pokutový kop proměnil Chytil, který se trefil pošesté v ročníku nejvyšší soutěže.

Sigma porazila Severočechy v domácím prostředí v lize podruhé za sebou. Jablonečtí venku v lize prohráli čtyři z posledních pěti duelů a získali tam jen pět z celkových 16 bodů.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 0:1 (0:0)
Branka: 82. Pavelka. Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Franěk (video). ŽK: Mosquera, Hejda - Pavelka, Mejdr, Priske (trenér), Kovář. Diváci: 10.898.
Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Bucha, Kalvach - Jirka (84. Bassey), Vlkanova (87. Dedič), Mosquera - Chorý. Trenér: Bílek.
Sparta: Kovář - Vitík, Panák, Sörensen - Mejdr, Sadílek, Pavelka, Zelený - Čvančara (90.+2 Juliš), Kuchta (73. Minčev), Haraslín (62. Daněk). Trenér: Priske.

Fotbalisté vedoucí Plzně ve šlágru 15. kola první ligy doma podlehli Spartě 0:1 a v nejvyšší soutěži prohráli poprvé od loňského října po 35 zápasech. Obhájci titulu mají v čele neúplné tabulky čtyřbodový náskok před Slavií, která v neděli přivítá Ostravu.

Vyhrocené utkání rozhodl v 82. minutě hostující kapitán David Pavelka. Letenští si částečně spravili chuť po minulém debaklu 0:4 v pražském derby se Slavií a z třetího místa na západočeského lídra ztrácejí devět bodů.

Sparta v lize zvítězila v Plzni po 13 duelech a poprvé od srpna 2011. Oba týmy mají k dobru středeční dohrávky, Viktoria hraje s nováčkem z Brna a Pražané vyzvou v repríze posledního finále domácího poháru Slovácko.

Do plzeňské základní sestavy se po karetním trestu vrátil křídelník Mosquera. Spartě, která hrála první soutěžní zápas po 13 dnech, vedle zraněného kapitána Krejčího mladšího chyběl i bek Höjer. Šanci dostali defenzivní hráči Zelený s Panákem, v útoku nastoupili Kuchta i Čvančara.

Hosté začali lépe a v sedmé minutě si vypracovali i první šanci. Mejdr v šestnáctce našel Kuchtu a ten zakončil o kousek vedle. Plzeňští postupně vyrovnali hru. Pernica ve 20. minutě sám před brankou hlavičkoval nad břevno.

Sparta ve zbytku poločasu dobře bránila, domácí nepustila do další šance a ve 38. minutě mohla otevřít skóre. Panákovu hlavičku však reflexivně vyrazil gólman Staněk.

Krátce před pauzou Chorý hlavičkou zasáhl Sörensena do hlavy, ale hlavní sudí Černý domácímu útočníkovi faul neodpískal a do hry nezasáhnul ani videorozhodčí Franěk.

Po změně stran zahrozili domácí, ale Vlkanovovu střelu si pohlídal brankář Kovář. Na druhé straně Zelený hlavičkoval mimo. Po dlouhé pasáži plné osobních soubojů a nepřesností v 80. minutě po rohu propadl míč k Havlovi, od něhož se odrazil těsně vedle sparťanskou branku.

Za dvě minuty Pražané otevřeli skóre. Po Sadílkově rohu propadl míč k volnému Pavelkovi, který střelou z voleje překonal Staňka. Sparťanský záložník dal premiérový ligový gól v sezoně.

Domácí se už k závěrečnému tlaku nedostali a na svém stadionu nebodovali po 31 utkáních. Před Spartou v Doosan Areně naposledy v lize vyhrál Liberec loni v únoru výsledkem 2:0.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)
Branky: 14. Van Buren, 76. Rondič. Rozhodčí: Zelinka - Vlček, Podaný - Machálek (video). ŽK: Rabušic, Vliegen - Vašulín, Rada, Matěj Koubek. Diváci: 3125.
Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Plechatý, Talovjerov - Mikula, Fukala (84. Prebsl), Červ, Valenta (62. Purzitidis), Višinský (74. Frýdek) - Rabušic (62. Rondič), Van Bure (84. Kozák). Trenér: Kozel.
Hradec Králové: Reichl - Klíma, Čihák, Smrž - Harazim (70. Matěj Koubek), Kodeš, Kučera, Ryneš - Rada - Kubala, Vašulín. Trenér: Miroslav Koubek.

Fotbalisté Liberce porazili v 15. kole první ligy Hradec Králové 2:0. Hlavní postavou domácích vítězů byl nizozemský útočník Mick van Buren, který ve 14. minutě po sólové akci vstřelil první gól a druhý připravil čtvrt hodiny před koncem pro bosenského ofenzivního spoluhráče Imada Rondiče. Slovan se posunul na sedmé místo tabulky, Východočeši i po druhé prohře za sebou zůstávají čtvrtí.

Pro hradecké fotbalisty je Liberec hodně nepříjemným soupeřem, kterého naposledy porazili před jedenácti lety a jejich jediná výhra na stadionu U Nisy je až z roku 1994. Ani tentokrát nezačal zápas pro Východočechy dobře. Po oboustranně neurovnaném úvodu ukázal svou sílu Van Buren. Po Čihákově chybě se protáhl středem obrany mezi třemi hráči a střelou mezi nohy brankáře Reichla dal svůj devátý ligový gól v sezoně.

Trenér hostů Koubek ani po překvapivé domácí prohře 1:3 v derby s Pardubicemi sestavu nijak výrazně nezměnil. Jen nemocného Gabriela na pravém kraji zálohy nahradil Harazim a měl také první šanci. Jeho hlavičku v 18. minutě ale zneškodnil Vliegen. Belgický gólman svůj tým podržel i při dalších hlavičkách Kučery a Čiháka v rozpětí pěti minut. I ve zbytku poločasu byli hosté aktivnější, ale na jejich kontě přibývaly jen rohové kopy. Ani Slovan do přestávky si žádnou vážnější šanci nevytvořil.

Po změně stran Východočeši stupňovali tlak, ale jejich akce postrádaly zakončení, a tak blíž ke vstřelení gólu byli Liberečtí. Vedení jim mohl v 53. minutě pojistit Rabušic, ale po Valentově centru v dobré pozici hlavičkoval vedle branky. Višinského střela z dálky o deset minut později těsně minula tyč.

Nejlepší královéhradecký střelec Kubala se pokusil v 72. minutě překvapit brankáře patičkou, ale Vliegena nenachytal. Hosté ve snaze o vyrovnání zapomínali bránit a Van Buren toho znovu využil. Přesným centrem našel volného Rondiče a bosenský náhradník akrobatickým volejem vstřelil svůj první gól v sezoně. Hradec už odpovědět nedokázal a Vliegen počtvrté udržel čisté konto.

1. FC Slovácko - FK Pardubice 1:0 (0:0)
Branka: 55. Tomič. Rozhodčí: Starý - Kubr, Horák - Hocek (video). ŽK: Kohút, Mihálik - Janošek, Hranáč. Diváci: 4230.
Slovácko: Nguyen - Tomič, Kadlec, Daníček, Duskí - Havlík, Trávník (88. Šašinka) - Petržela (79. Brandner), Kohút (67. Ljovin), Mihálik (67. Vecheta) - Kozák (46. Holzer). Trenér: Svědík.
Pardubice: Markovič - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Tischler, Janošek - Kostka (60. Zahradníček), Hlavatý, Helešic (72. Sychra) - Černý (72. Mareš). Trenér: Kováč.

Fotbalisté Slovácka zvítězili v 15. kole první ligy nad Pardubicemi 1:0. Jedinou branku vstřelil v 55. minutě Michal Tomič. Domácí vyhráli druhé utkání nejvyšší soutěže za sebou, hosté nenavázali na vítězství 3:1 nad Hradce Králové v minulém kole.

Slovácko, které má k dobru středeční zápas na Spartě, se v neúplné tabulce posunulo na desáté místo, Pardubice ztrácí tři body na patnáctý Zlín. V sestavě domácích odehrál 79 minut devětatřicetiletý Milan Petržela a 465. ligovým startem překonal rekord současného reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého.

V úvodu duelu sice stříleli domácí Mihálik a Kozák těsně vedle, ale očekávaný nápor Slovácka se nedostavil. Pardubice dokázaly eliminovat rozehrávku favorita a snažily se o aktivní hru, už v osmé minutě měl na kopačce gól Helešic, ale jeho střelu obrana Slovácka zblokovala.

Domácí se dostali do tempa a také k ohrožení pardubické branky až v závěru poločasu. Nicméně rány Kozáka a Trávníka byly nepřesné, stejně jako prudký střílený centr Tomiče, pokus Daníčka v nastaveném čase zase vytáhl nad břevno brankář Markovič.

Herní dominance Slovácka pokračovala i po přestávce a dočkala se brankového vyjádření. Na rohový kop Havlíka si vyskočil Tomič a ke dvěma gólům v Evropské konferenční lize přidal slovenský zadák první ligový zásah v sezoně.

Hosté měli k vyrovnání blízko v 67. minutě, nicméně tísněný Janošek po ojedinělé akci zblízka poslal míč o kousek vedle. Tím se Pardubice vymanily z velkého tlaku, více se snažily o ofenzivu, ale obrana domácích byla pevná.

Závěrečný nápor hostů se tak nekonal. Tým z Uherského Hradiště se s diváky loučil pro tento podzim teprve druhým vítězstvím nad Pardubicemi v historii vzájemných ligových utkání.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 3:0 (1:0)
Branky: 43. a 47. D. Mareček, 62. Ladra. Rozhodčí: Petřík - Kříž, Hádek - Szikszay (video). ŽK: Dancák, Suchý, Pech - Kučera, Kodad. Diváci: 1933.
M. Boleslav: Šeda - Šimek, Suchý, Karafiát - Pech, Kubista (84. Donát), D. Mareček (79. Stránský), Dancák (71. Matějovský), Fulnek - Ladra, Skalák (71. Mašek). Trenér: Hoftych.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Knapík, Hybš - Hyčka (60. Urbanec), Kučera (60. L. Mareček), Jukl, Kodad - Trubač (81. Čičovský) - Žák (73. Vachoušek), Gning (73. Fila). Trenér: Jarošík.

Fotbalisté Mladá Boleslavi v 15. kole první ligy porazili na svém hřišti 3:0 Teplice a připsali si druhou domácí výhru v sezoně. Dvěma góly se blýskl záložník Daniel Mareček, na jehož trefy ze 43. a 47. minuty navázal v 62. minutě útočník Tomáš Ladra. Středočeský celek se posunul na deváté místo neúplné tabulky, "Skláři" jsou nadále čtrnáctí.

Mladá Boleslav bodovala doma počtvrté za sebou a navázala na dva týdny staré vítězství 4:3 nad Bohemians 1905. Teplice vytěžily z posledních pěti venkovních utkání pouze bod, s dnešním soupeřem navíc prohrály čtvrtý vzájemný ligový duel v řadě.

V Lokotrans Areně byl k vidění spíš bojovný první poločas, sudí Petřík musel už v úvodní čtvrthodině udělit tři žluté karty. Dlouho byly jediným zajímavým momentem Ladrovy akrobatické "nůžky", mladoboleslavský útočník ale prostor brány netrefil. Až v závěru poločasu po rohu vrátil Kubista hlavou míč před bránu přímo k Marečkovi a kmenový hráč Bohemians se trefil z voleje technicky k tyči.

Čtyřiadvacetiletý záložník navíc krátce po změně stran využil Skalákovy práce před bránou i zmatků v teplické obraně a podruhé překonal ležícího brankáře Grigara. Mareček se prosadil dvakrát stejně jako v minulém domácím utkání s Bohemians a s pěti góly se posunul do čela týmové tabulky střelců.

Vedení domácím dodalo jistotu a ve zbytku utkání už dominovali. Kubista ještě v nadějné pozici minul horní roh Grigarovy brány, v 62. minutě ale Pech našel ve vápně Ladru a ten zaznamenal čtvrtý ligový zásah v sezoně.

Teplice daly v lize na hřišti Mladé Boleslavi devětkrát za sebou alespoň gól, tentokrát ale nebyly směrem dopředu příliš nebezpečné. Nic na tom nezměnil ani střídající Urbanec, jehož rána zpoza vápna proletěla těsně nad břevnem. Středočeši udrželi čisté konto po sedmi utkáních.

Slavia Praha - Baník Ostrava 3:1 (0:0)
Branky: 73. a 79. M. Jurásek, 53. vlastní Kaloč - 58. Fleišman. Rozhodčí: Batík - Nádvorník, Paták - Kocourek (video). ŽK: Douděra, Provod - Kaloč, Cadu. Diváci: 16.130.
Slavia: Kolář - Douděra, Santos, Kačaraba, D. Jurásek - Hromada (46. Tiéhi), Oscar (87. Kričfaluši) - Usor (70. M. Jurásek), Lingr (80. Provod), Olayinka - Jurečka (70. Tecl). Trenér: Trpišovský.
Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman - Cadu (70. P. Jaroň), Kuzmanovič (71. Miškovič), Kaloč (58. Boula), Tetour (84. Smékal), Šehič (84. Tijani) - Almási. Trenér: Hapal.

Slavia porazila v 15. kole první ligy Ostravu 3:1. Pražané z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí na vedoucí Plzeň pouze bod, obhájce titulu má ale k dobru středeční dohrávku s nováčkem z Brna. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vyhráli v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou a Baníku nepodlehli v 11. ligovém utkání v řadě.

Na góly si 16.130 diváků v Edenu muselo počkat do druhé půle. Domácí dostal do vedení vlastní brankou Filip Kaloč, vyrovnání obstaral Jiří Fleišman. Triumf vršovického celku zařídil premiérovými dvěma zásahy v lize střídající Matěj Jurásek. Ostravští venku potřinácté za sebou nezvítězili a patří jim 12. místo.

Slavia si před úvodním výkopem připomněla 130. výročí od založení. Při té příležitosti pojmenovala východní tribunu po svém dlouholetém hráči a mistru Evropy z roku 1976 Františku Veselém.

"Červenobílí", kteří ve čtvrtek nepostoupili ze skupiny Evropské konferenční ligy, byli od začátku aktivnější a více drželi míč, první větší příležitost si však vypracovali až v 37. minutě. Ostravský útočník Almási nechtěně prodloužil centr po rohovém kopu Slavie a jeho spoluhráč Frydrych včasnou hlavičkou zachránil Slezany od inkasovaného gólu.

O chvíli později Lingr obloučkem zpoza vápna trefil břevno. Do vedení mohli jít hosté, když Šehič běžel sám na bránu, jenže trestuhodně minul. Na opačné straně stoper Santos hlavičkoval vedle.

V 53. minutě se slávisté dočkali. Usor odcentroval do vápna a kapitán jednadvacítky Kaloč míč hlavou nešťastně usměrnil na zadní tyč.

Za pět minut Baník srovnal. Šehič našel od rohového praporku nikým nehlídaného Fleišmana a osmatřicetiletý obránce nechytatelnou hlavou nedal Kolářovi šanci. Fleišman se trefil ve druhém kole po sobě.

V 73. minutě ale Pražané opět odskočili. Matěj Jurásek si navedl balon na levačku a střelou na bližší tyč zařídil rozdílový gól. Devatenáctiletému záložníkovi stačily na první ligový zásah necelé tři minuty na hřišti. Ostravané se ještě dožadovali přezkoumání situace kvůli možnému faulu Olayinky na Ndefeho, branka však platila.

O šest minut později Matěj Jurásek krásnou ranou z dálky do "šibenice" zpečetil tříbodový triumf domácích. Slavia má se 47 góly nejlepší útok ligy. V Edenu vyhrála všech osm zápasů v ročníku nejvyšší soutěže při skóre 35:4 a s 24 body je tam nejlepším týmem soutěže.