Trpišovský toho Slavii už moc nedá. Potřebuje se okysličit, říká Milan Luhový. Proč by zavrhl návrat Stancia?

Trpišovský toho Slavii už moc nedá. Potřebuje se okysličit, říká Milan Luhový. Proč by zavrhl návrat Stancia?
ROZHOVOR

Ať už dnešní zápas ve Zlíně skončí pro Slavii jakkoli, jisté je, že rok 2023 nebudou v Edenu hodnotit pozitivně. Na jaře si nechali protéct titul mezi prsty, v Evropské konferenční lize se tentokrát nedostali ze skupiny. A v lize budou zimovat až druzí. Náhoda, nebo neklamná známka toho, že po skvělé éře padá mužstvo dolů? A jak (ne)pevná by měla být pozice trenéra Jindřicha Trpišovského? I o tom mluvil fotbalový odborník Milan Luhový v rozhovoru pro eFotbal.

“Když se na Slavii podíváme obšírněji, několik let hrála pod Trpišovským fakt skvělý fotbal. Během té doby ale odešlo hodně důležitých hráčů a kvalita šla zákonitě dolů. Řekl bych tak o 40 % oproti tomu, kdy Slavia hrála třeba s Chelsea. Teď je to zkrátka jiný tým, horší než dřív. I proto vypadli z EKL už ve skupině a v lize jsou až za Plzní,“ podotkl slavný internacionál.

Faktem je, že současná Slavia, to je trochu Jekill a Hyde. Proti slabším soupeřům spustí doma kanonádu, porazí je rozdílem mnoha tříd. Zároveň se ale začaly množit zápasy, v nichž už to tak slavné není, kdy červenobílí vypadnou snadno z rytmu. Vyřazení z jedné z nejlehčích skupin v EKL budiž toho důkazem.

Pozice Jindřicha Trpišovského, dlouhodobě nejlepšího kouče v Česku, ohrožena ovšem nikdy nebyla a není. Podle Luhového je to tak správně. “Odvolat ho po tom, co tam odvedl, by nebylo dobré. Slavia by si tím zavařila ještě víc. Já tvrdím, že jeho tým hraje přesně to, na co má,“ podotkl uznávaný kritik.

“Na druhou stranu, sám Trpišovský už toho Slavii moc nedá. Potřebuje se obohatit, okysličit, vydat se jinam. Na klub z ciziny ale není dostatečně jazykově vybavený. Takže zůstane a on i Slavia začnou postupně stagnovat, přešlapovat na místě. Takhle je to skoro vždycky. Když se totiž člověk už dál neposouvá, nakonec se vyčerpá. Respektive ho vyčerpá okolí, které mu už nemá co nabídnout,“ dodal Luhový.

Že by se však v Edenu měnil po neúspěšném roce trenér, je podle něj krajně nepravděpodobné. “Naprosto chápu, že ho Tvrdík neodvolá. Bez něj by na tom byli mnohem hůř, navíc nevidím vůbec nikoho, kým by ho šlo nahradit. Problém Slavie určitě není Trpišovský. Tím je spíš to, že klub potřebuje peníze. Nemá totiž majitele, jako je Křetínský,“ pousmál se bývalý elitní fotbalista.

A co si myslí o tom, že by se do Edenu mohl v zimě vrátit rumunský špílmachr Nicolae Stanciu? “Do takového rizika bych nešel. Zvlášť s náklady, které by to provázely. Stanciu už má svůj věk, navíc není sranda se vracet po roce stráveném zrovna v Číně. Nikde není psáno, že s ním by přišel pohárový úspěch. A dojít k titulu, to by Slavia měla zvládnout i bez něj,“ uzavřel Luhový.