Polské poháry už zvedat nad hlavy umí. Nyní míří Petráškův Raków rovnou cestou k zisku titulu v Ekstraklase

Polské poháry už zvedat nad hlavy umí. Nyní míří Petráškův Raków rovnou cestou k zisku titulu v Ekstraklase

Raków Čenstochová dokončil podzimní část jako vedoucí tým polské Ekstraklasy. Hráči Marka Papszuna získali devítibodový náskok na druhou Legií Varšava a dosáhli tak nejvíce vyhraných ligových zápasů za posledních 15 let. Může vůbec něco Raków zastavit v zisku titulu?

Raków je již několik let nejstabilnějším ligovým týmem polského prostředí. Dokáže soupeře zlomit, ale umně vyhrávat i zápasy, které mu zrovna nevycházejí. Ze sedmnácti odehraných kol ovládl úřadující vicemistr Polska třináct zápasů, což je na polské poměry posledních let výborný výsledek. V konečném souhrnu zaznamenal dvaačtyřicet bodů.

Aktuální Raków se zdá být kompletním týmem. Doposud zaznamenal nejvíc branek, nasázel jich rovných pětatřicet. Zároveň nejméně inkasoval, pouze ve dvanácti případech. Silné soupeře dokáže zlomit (výhra 4:0 s Legií Varšava, 4:1 se Śląskem Vratislav nebo 7:1 s Wislou Płock) a svěřenci Marka Papszuna prohráli pouze dva ligové zápasy. Stalo se tak v období boje o postup do skupinové fáze Konfereční ligy.

V současné době eviduje Raków sérii devíti triumfů v řadě, přičemž bereme v potaz všechny soutěžní zápasy. Vyřadil Pogoń Štětín v rámci Polského poháru a díky tomu postoupil do čtvrtfinále. Naposledy odešel poražen 3. září v duelu s Cracovií Krakov.

Rakówu se navíc podařilo vytvořit neprostupnou pevnost na půdě soupeřů. V evropských pohárech vyhrál venku všechny tři zápasy a v domácím prostředí byl vítězem v osmi z devíti soubojů. Přičemž pouze jednou remizoval (2:2 s Jagiellonií, přestože v desáté minutě vedl už 2:0).

Jedinou viditelnou slabinou celku z Čenstochové je to, že nemá útočníka, který by byl zárukou většího počtu vstřelených gólů za sezónu. I přes nedostatek takových útočných tykadel je ale nejlepším ofenzivním týmem soutěže.

Střílení gólů v týmu si rozděluje více hráčů, což se stává v konečném důsledku silnou stránkou. Nikdy nevíte, zda bude hrdinou v daném zápase Bartosz Nowak, Ivi Lopez, Fabian Piasecki, případně Vladislavs Gutkovskis. Tato čtveřice letos vstřelila celkem dvaadvacet z pětatřiceti branek. Tým tedy není závislý na formě jednoho hráče, protože i když má někdo z lídrů slabší den, jiný hráč je schopen dovést tým k vítězství.

Je jasné,, že Raków ve fotbalovém prostředí poskočil na vyšší úroveň. V tomto století dokázala mít lepší výsledky v podzimní části polské ligy pouze Wisła Krakov v nejlepších časech Bogusława Cupiała. 

V podzimní části ligy kádr Marka Papszuna ovládl 76,5 % zápasů , což je výborný výsledek, kterému se v posledních letech nepřiblížil žádný z polských týmů. Naposledy se podobnému výsledku přiblížil celek Piast Gliwice, který v roce 2015 zaznamenal procentuální výsledek 66,7 %.

Zdá se, že náskok, který Raków získal na podzim, by měl stačit k zisku jeho prvního titulu mistra Polska v historii. Doposud jsou jeho největšími úspěchy dvě druhá místa a dvojnásobné vítězství v národním poháru.

Nejhorší věcí, co se může v blízké budoucnosti Rakówu stát, je výprodej klíčových hráčů v nejbližším přestupovém období. Skromně působící klub má však nakročeno k takovým výsledkům, že lze jen těžko očekávat zásadní revoluci v kádru. Má totiž reálnou šanci na zisk dvou domácích trofejí a možnost bojovat o skupinovou fázi Ligy mistrů.

Kauza „Nedvěd“? Důsledek hráčských „rychlokvašek“ ve vedení klubů. I v českém fotbale je to velký problém