Expert Ščasný: Kvalitou a způsobem hry bychom na mistrovství asi nepatřili. Byť bych si moc přál opak

Expert Ščasný: Kvalitou a způsobem hry bychom na mistrovství asi nepatřili. Byť bych si moc přál opak
ROZHOVOR

Byl úspěšným koučem Sparty, na hřišti Lazia Řím vyhrál v památném zápase 3:0. Teď už je nějaký čas v ústraní, fotbal sledovat však nepřestal. A ujít si samozřejmě nenechal ani mistrovství světa, které Česku nastavilo zrcadlo. V tom, jakým směrem se fotbal ubírá, jaké jsou dnes trendy. Obstáli by tedy svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého na mundialu v Kataru? I touto otázkou se expert Zdeněk Ščasný zabýval v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jak jste byl spokojený s mistrovstvím světa v Kataru?
Spokojený jsem byl moc. Úplně všechny zápasy jsem samozřejmě neviděl, většinu však ano. Kvalita byla vesměs velmi slušná. Samotné finále? Nadšení!

Ukázalo se, že obavy z toho, jak Katar mistrovství zvládne, byly hodně mimo?
V Kataru jsem párkrát byl, celkem to tam znám. Registroval jsem různé výtky, že by ale Katařané šampionát nezvládli po organizační stránce, toho jsem se opravdu nebál.

Zlato vyhrála Argentina. Je podle vás titul ve správných rukou?
Řekl bych, že ano. Když pominu její první zápas, po celý zápas předváděla naprosto konzistentní výkony. Třeba na Brazilce se krásně dívalo, Argentinci měli ale úplně všechno. Po taktické stránce byli naprosto skvělí. Rychlý přechod do ofenzivy, rychlost, dobývání zatažené obrany plus faktor Messi. Když tohle všechno shrnu, byla Argentina jednoznačným favoritem na zlato. A to nedělám teď chytrého, tenhle názor jsem měl už v průběhu mistrovství.

Co jste říkal na Lionela Messiho?
Byla radost se na něj dívat. Hodně se obětoval pro mužstvo, jeho způsob řešení herních situací je jako z jiného světa. Co on dokáže vymyslet, u toho člověk vážně žasnul. Jeho vystoupení v Kataru bylo doslova famózní.

Který z týmů vás pozitivně překvapil?
Určitě Maroko. Třeba celky jako Francie, Portugalsko, Anglie a další to mají vždycky složité, neboť je od nich obří očekávaní. Pak jsou ale mužstva, od nichž se nečeká skoro nic, náhle se jim ale povede jeden dobrý zápas a rázem je to vystřelí dost nahoru. Maroku se těch duelů povedlo ale víc, nebyla náhoda, že došlo až tak daleko. Všechno vsadilo na defenzivu, i to je možnost, jak se dostat daleko. Nakonec však doplatilo trochu na to, že v ofenzivní fázi už tak perfektní nebylo.

Co zklamání?
Třeba Němci měli kádr na to, aby určitě postoupili dál. Bohužel pro ně ale udělali spoustu chyb, zrovna v jejich skupině navíc rozhodovaly maličkosti. Možná ještě víc mě ale zklamalo takové Španělsko. Ukázalo se, že fotbal jde už jiným směrem, že na nějaké držení míče se už zkrátka moc nehraje. Musím se přiznat, že jejich styl mě nebavil.

Pojďme si teď zaspekulovat, jak by se asi v Kataru prezentovali Češi, kdyby se tam dostali? Jaký dojem by tam zanechali?
To s jistotou neví samozřejmě nikdo. Stejně jako nikdo netušil, jak se budou prezentovat hráči domácího Kataru. Nakonec takticky dost zaostávali, podle mě jim ale hlavně neseděla taktika, kterou jim španělský trenér naordinoval. Alespoň takový je můj názor, jinak jsem tam ale špatné týmy neviděl. Co se týče české reprezentace, moc se do těchto debat pouštět nechci. Stačilo by zvládnout jeden nebo dva zápasy a rázem by se to hodnotilo dobře, v tomhle je to ošidné. Nikdo není prorokem, nikdo neví, jak by to dopadlo. Ale i když to říkám nerad, kvalitou a způsobem hry bychom tam asi nepatřili. Byť jako fanoušek bych si moc přál opak.

Bude to za čtyři roky lepší?
Nejsem o tom přesvědčený, žádnou velkou perspektivu v našem týmu nevidím. Zvlášť s ohledem na to, jakým směrem se světový fotbal ubírá. Ale nechci, aby to ode mě vyznělo jako kritika. Úplně upřímně, ještě donedávna jsem byl trenérem i já, taky jsem se na tom nějak podílel. Ono jde hlavně o to, že dřív tu byli hráči jako Nedvěd, Poborský, Baroš, Koller, Šmicer nebo Ujfaluši, takhle generace je však bohužel pryč. Další věcí je pak naše liga. Není špatná, v porovnání se světem je ale pouze průměrná. Takže když už tu vykoukne hráč typu Adama Hložka, hodně rychle jde pryč. Já to samozřejmě chápu, zároveň tu ale nevidím nic, proč by to za čtyři roky mělo být zásadně lepší. A to nemyslím nijak špatně. Dílčí úspěch se nám povést samozřejmě může, celkově však v tomhle směru nejsem velký optimista.

Zásadními signály, které Katar přinesl, bylo obecně delší nastavení a méně času u videa. Byl byste pro, aby se tyto atributy přenesly i do ligy?
Obě tyhle věci byly velký přínos. Když si vezmete, kolik je v zápasech prostojů, skutečného fotbalu divák zase tolik nevidí, což je prostě špatně. Právě delší nastavení je určitě řešením. Třeba si potom i samotní hráči dobře rozmyslí, zda zdržovat či ne. A co se týče videa, v tomhle ohledu jsem byl u nás na podzim hrozně zklamaný. Víte, je to pořád o lidech. Video jako takové je skvělá věc, když ale vidíte, kolik času u něj naši rozhodčí stráví, jak pořád něco řeší… Fakt jsem z toho strašně zklamaný. Vždycky jsem tvrdil, že video může hrozně pomoct, ať je ho však méně a řeší jen skutečné přešlapy. Asi tak, jako to bylo právě v Kataru.

Cílem bylo chránit hráče, řekl prezident Argentiny k divočině v metropoli. Fanoušci skákali z mostu!