Boxing Day a další sváteční kola v Premier Legaue často rozhodují o titulu. Jak vznikla tradice hrát o Vánocích?

Boxing Day a další sváteční kola v Premier Legaue často rozhodují o titulu. Jak vznikla tradice hrát o Vánocích?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

V neděli 18. prosince se ještě hrálo v Kataru finále MS 2022 (Argentina-Francie 3:3 po prodloužení, 4: 2 na penalty) a už osm dní poté, v pondělí 26. prosince, na Štěpána, tedy druhý svátek vánoční, se uskutečnilo sedm utkání 17. kola anglické Premier League (Arsenal-West Ham 3:1, Aston Villa-Liverpool 1:3, Crystal Palace-Fulham 0:3, Everton-Wolverhampton 1:2, Leicester-Newcastle 0:3, Southampton-Brighton 1:3 a Brentford-Tottenham 2:2), dnes v úterý se konají další dva zápasy (Chelsea-Bournemouth v 18.30 a Manchester United-Nottingham v 21.00) a ve středu 28. prosince je na pořadu poslední duel tohoto dějství Leeds-Manchester City (v 21 hodin – vše vysílá Canal+Sport).

Ovšem fotbalové Vánoce v Premier League by nebyly odloženy, ani kdyby v Kataru do finále postoupila Anglie (skončila ve čtvrtfinále po prohře 1:2 s Francií). Ostatně v Premier League nepůsobí jen Angličané,  anglická nejvyšší soutěž měla v Kataru nejvyšší zastoupení – 134 hráčů znamenalo 16 procent ze všech účastníků MS 2022. A v první šestce klubů se za FC Barcelona (17 fotbalistů na MS 2022) umístil jak druhý Manchester City (16 hráčů v Kataru) , tak i pátý Manchester United (15).

Ligový pohár a tři kola Premier League

Tvrdí se, že v Anglii se o vánočním a novoročním čase často výrazně promění tabulka Premier League. Tradici zahájil již zmíněný Boxing Day (Krabicový den), jak Angličané říkají našemu svátku svatého Štěpána.

V Premier League totiž fotbalisté během jedenácti dnů kolem Vánoc a Nového roku odehrají tři ligová kola, tentokrát s oficiálními termíny 26. až 28. prosince, 30. prosince až 1. ledna  a 2. až 5. ledna. Vzhledem k některým předehrávkám či dohrávkám se tak od 26. prosince do 5. ledna téměř každý den něco hraje. 

MS v Kataru však přece jen tento náročný program zkrátilo o jedno kolo, které bývá obvykle na programu těsně před Vánocemi – 22. až 24. prosince. Ale i tak je to velice náročný program. Ostatně ve dnech 20. prosince až 22. prosince se letos v Anglii hrálo pro změnu osmifinále Anglického ligového poháru (mj. dva dny před Štědrým dnem byl na programu šlágr Manchester City-Liverpool 3:2).

Hraje se už i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Belgii

Není to ovšem jen záležitost nejvyšší soutěže. Mají to tak všechny čtyři anglické profesionální soutěže, které nesou názvy Premier League (první liga), Championship (druhá liga), Ligue One (třetí liga) a Ligue Two (čtvrtá liga). Celá fotbalová Anglie – hráči, trenéři, diváci, kteří mají většinou pracovní volno – jsou tak o Vánocích na nohou. Kopírují to i ve Skotsku, kde se letos hrálo 18. kolo i na Štědrý den.

A přidávají se i další soutěže, kromě muslimského Turecka mezi svátky ožívají nejvyšší soutěže už i ve Španělsku (Španělský pohár a La Liga), Francii (Ligue 1), Portugalsku (Liga Portugal) či Belgii (Jupiler League).

Sponzoři a televizní společnosti už totiž dávno pochopili, že když jsou lidé doma, chtějí se bavit. A profesionální „baviči“, hlavně ti fotbaloví, musejí logicky do práce. Ostatně návštěvnost stadionů během vánočních kol bývá pravidelně v Premier League nejvyšší v celé sezoně.

Začal to duel dvou nejstarších klubů na světě

Angličané si potrpí na tradice, takže vznik fotbalových Vánoc vykládají mnohem ušlechtileji než jen byznysem a touhou po co největších ziscích. Vše začalo 26. prosince 1860, kdy se poprvé střetly dva nejstarší kluby na světě FC Sheffield a FC Hallam (zápas na sheffieldském Sandygate Road domácí vyhráli 2:0). Utkání těchto klubů dostalo název Rules derby (hrálo se podle tehdejších sheffieldských pravidel, první anglická asociační pravidla vznikla v roce 1863).

Mimochodem Boxing Day, čili Krabicový den, jak se druhému svátku vánočnímu v Anglii říká, dostal název z tradice, kdy chudí Londýňané chodili s krabicemi ke každému domu a dostávali zbytky vánoční večeře, ovoce nebo drobné peníze. Tedy vlastně naše koleda na Štěpána. V tento den se rovněž Angličané navštěvují či hrají různé venkovní hry. A nejlepší takovou hrou je (nejen) v Anglii samozřejmě fotbal.

Fotbal o Vánocích zastavil i světovou válku

Proto i v historicky prvním ročníku anglické ligy se na počest zápasu FC Sheffield – FC Hallam hrálo i 26. prosince 1888. Pak se sice tradice přestala dodržovat, byla ovšem obnovena po první světové válce. A k tomu se váže další historka o důvodech, proč se v Anglii o Vánocích hraje fotbal.

Britský voják Ernie Williams v dokumentu CNN vyprávěl o legendárním fotbalovém příměří mezi Brity a Němci o Vánocích v roce 1914, které nastalo u belgické vesnice Wulverghem.

 „Myslím, že někdo z Němců přinesl míč, vyrobili jsme si jednoduché branky a hráli jsme. Bez rozhodčího, ani jsme nepočítali góly. Do hry se postupně zapojilo snad dvě stě Britů a Němců. Hráli jsme v botách, ve kterých jsme předtím a potom válčili. Všichni jsme si to ale užili, během hry nebyla cítit ani z jedné strany žádná zášť,“ popisoval tento vzácný moment z průběhu jinak strašné války Williams.

Češi si na Vánoce s fotbalem zvykli

„Fotbalové Vánoce? Za tu dobu si na to člověk zvykne. Hrávali jsme vždycky těsně před Štědrým dnem i hned po něm a stejně tak kolem Silvestra a Nového roku,“ odpovídal bývalý gólman Chelsea a Arsenalu Petr Čech na tuto otázku českým médiím mnohokrát. 

Dnes na Čecha navazují ve West Hamu Tomáš Souček, jenž se na Ostrovech proslavil svým velebením pro Angličany poněkud exotického vánočního bramborového salátu,  s Vladimírem Coufalem.  Oba letos na Štěpána večer nastoupili v základní sestavě na hřišti současného lídra Premier League FC Arsenal a prohráli s ním v Londýně 1:3. Byť po prvním poločase „Kladiváři“ vedli 1:0.

Španělský kouč Benítez dobře věděl, co říká...

Jako už bylo řečeno, toto období mívá velký význam i pro další vývoj v Premier League. Tři až čtyři kola, v nichž jde o devět až dvanáct bodů, se odehrají ve velmi rychlém sledu. Když je klub ve formě, může si v ligové tabulce výrazně polepšit. A samozřejmě i naopak.

„Rozhodující jsou v Premier League vždy Vánoce, protože se během nich hraje tolik utkání, že se díky nim může v tabulce všechno zgruntu změnit,“ tvrdil třeba známý španělský kouč Rafael Benítez, jenž v minulosti prošel v Premier League hned čtyřmi kluby: Liverpoolem, Chelsea, Newcastlem United a Evertonem.

Asi dobře věděl, co říká, protože zatímco s Liverpoolem (s Barošem a Šmicerem v týmu) vyhrál v roce 2005 Ligu mistrů a s Chelsea v roce 2013 triumfoval v Evropské lize, v Premier League nikdy nezvítězil... 

Manchester United - Nottingham, PSG - Štrasburk, Barcelona - Espanyol, Rangers - Celtic, Slavia - Sparta