Když se řekne český fotbal, 90 procent cizinců hned řekne Slavia a Sparta, míní Šmicer. A co Plzeň?

Když se řekne český fotbal, 90 procent cizinců hned řekne Slavia a Sparta, míní Šmicer. A co Plzeň?

Pokud by vás zajímalo, jak moc se Slavia svými výkony v evropských pohárech v posledních pětadvaceti letech zapsala do povědomí zahraničních fanoušků, stačí se zeptat Vladimíra Šmicera, jenž strávil za hranicemi rodné země celkem jedenáct let a vyzkoušel si jak Ligue 1, tak Premier League.

Odborníci samozřejmě vědí, že vicemistr Evropy z roku 1996 a držitel bronzu z Eura 2004 prošel sešívanými barvami. "To je trochu jiný případ, novináři vědí, že jsem ve Slavii dvakrát působil, a když Slavia dostane nějakého anglického soupeře, tak mi občas volají a vyzvídají," informoval na stránkách slavia.cz devětačtyřicetiletý internacionál.

Ten v letošním roce pomáhal s losem Evropské konferenční ligy. Se Slavií si ho však v Nyonu nikdo nespojoval. "Všichni si mě spojují s Liverpoolem. Oni třeba i Slavii znají, ale nespojí si ji se mnou. Hrál jsem za ni dospělý fotbal jen čtyři roky, nikdo neví, že předtím jsem pět let působil v mládeži. I v pohárech jsem za Slavii neodehrál zdaleka tolik zápasů, co za Liverpool," upozornil bývalý útočný hráč Racingu Lens i Girondins Bordeaux.

Jak byl úřadující vicemistr FORTUNA:LIGY známý například v Lensu? "Na to si vzpomínám dobře. Výhoda Slavie v tomto ohledu byla ta, že jsme Lens vyřadili v Poháru UEFA, takže Slavii znali a moc dobře věděli, co je to za tým, ze kterého jsem k nim přestoupil. Navíc jsme v té době vyhráli stříbrné medaile na Euru, takže český fotbal měl dobré jméno a nemysleli si, že přicházím odněkud z venkova z Horní Dolní. Naopak pozice jak Slavie, tak českého fotbalu, byla v roce 1996 v Lens vnímána jako velmi dobrá," zrekapituloval druhou polovinu devadesátých let Šmicer.

Ve městě Beatles už to však bylo kapku jiné. "Všichni věděli, že jsem přestoupil z Racingu Lens, ale to, že jsem předtím hrál za Slavii, už se neřešilo, i když jsem to samozřejmě v klubové historii zapsané měl. České kluby pak spoluhráči a lidi kolem fotbalu vnímali pouze v případě, že hrály Ligu mistrů, Pohár UEFA už tak zajímavý nebyl. Vím, že jsme hráli ve 2. kole Poháru UEFA s Libercem a oni vůbec nevěděli, kde je. V Anglii je zajímá prakticky jen Liga mistrů. Pokud hraješ v LM, znají tě všude na světě. Když Slavia remizovala s Barcelonou, byla to pro ni ta nejlepší reklama. Pak se taky proslavila kauzou s Rangers, i špatná reklama je reklama," doplnil majitel tří českých titulů z let 1996, 2008 a 2009.

Jak podle něj současnému slavnému "S" z vršovické Fortuna arény pomohly čtvrtfinále Evropské i Konferenční ligy? "Těžko se mi to posuzuje, protože žiju v Čechách a nevím přesně, jak je Slavia v Anglii teď známá. Rozhodně si ale myslím, že jí čtvrtfinále v Evropské i Konferenční lize hrozně pomohly. Když se řekne český fotbal, tak 90 procent cizinců hned řekne Slavia a Sparta, v posledních letech se ještě trochu přidala Plzeň, ale když to není pražský klub, nedokážou si ho zařadit, že patří do České republiky," zakončil.

Řehák: Doba se změnila, nevím, kolik hráčů před derby nedospává, ale věřím, že nějací se určitě najdou