Alarm ve Zlíně! Vrba už tuší, že ho čekají nejtěžší měsíce kariéry

Alarm ve Zlíně! Vrba už tuší, že ho čekají nejtěžší měsíce kariéry
GLOSA

Byl kolem toho hodně velký humbuk, když se Pavel Vrba stal na konci listopadu novým trenérem Zlína. Jeden z nejslavnějších českých koučů a podceňovaný jihomoravský celek, který na jaře čeká nelítostná válka o záchranu, to na první dobrou nešlo dobře k sobě. Třeba to skončí happyendem, už přípravné zápasy však naznačily, jak náročná šichta Vrbu čeká. Možná těžší, než si v první chvíli sám uvědomoval.

V přípravě na jarní část sezony odehrál Zlín čtyři zápasy, nezvítězil ani v jednom. Nejprve v domácích podmínkách remizoval 2:2 s Olomoucí, pak odletěl ladit sílu na Maltu. Tam v rámci zimního turnaje sehrál tři duely a příliš slavné to nebylo. Nejprve remíza 1:1 se slovenskou Trnavou, poté porážka 1:2 proti německému Sandhausenu a nakonec výplach 0:3 v generálce s Libercem…

Jasně, jedná se o přípravu, v ní se na výsledky tolik nehraje. Faktem ale je, že Zlín nezářil ani herně. “Máte pravdu, že gólů moc nedáváme. Na druhou stranu jsme nehráli proti divizím ani třetím ligám. Proti nám stáli těžší soupeři. Šance si vytvoříme, ale ve finální fázi jsme zatím jaloví,“ přiznal Vrba v rozhovoru pro Deník Sport.

Právě do ofenzivy žádal příchod posil, nakonec se dočkal dvou hotových útočníků. Vytouženého Libora Kozáka ze Slovácka a Slováka Filipa Balaje z polské Cracovie. Oni oba jsou typická kladiva do vápna, podzim se jim ale vůbec nevydařil. Oba skórovali ve svých ligách pouze jednou, příliš přesvědčiví nebyli ani na Maltě.

Je jasné, že zvlášť Balaj bude potřebovat čas, zrovna ve Zlíně ho mít ale nebude. A to samé platí i o Vrbovi. Do jarní části sezony vstoupí jeho soubor z předposlední příčky. O čtyři body za Jabloncem, dva před Pardubicemi.

Zároveň je však třeba mít na paměti, že na sklonku podzimu vypadali šestnáctí Východočeši herně mnohem lépe. Pod vedením Radoslava Kováče výrazně ožili. Vyhráli derby proti silnému Hradci, o dva týdny později dokázali obrat o body lídra z Plzně. Navíc působili mnohem fotbalověji než Zlín. Teď pod Kováčem absolvovali první kompletní přípravu a hlavně už budou hrát konečně doma, v novém a krásném svatostánku, což je pro ně samo osobě tou největší vzpruhou.

Vedení Trinity si tahle fakta velmi dobře uvědomuje. I proto přivedlo právě Vrbu, ostříleného kouče, jenž se má stát spasitelem. Stejnou roli mu ostatně přiřkli i na Spartě či v Baníku. A jak to tam dopadlo, už všichni víme…

Může to tentokrát skončit lépe? Samozřejmě ano. Jen je třeba se podívat pravdě do očí a uvědomit si, že sám Vrba žádným kouzelníkem není. Zlín by potřeboval další posily, nejlépe na všechny posty. Koneckonců i proto, aby uznávaný kouč dostal od vedení jasný signál, že se pro záchranu dělá maximum i v kancelářích. Že na to zkrátka nezůstal sám.

Jednou věcí totiž je krásně rozebírat mistrovství světa v televizi, tou druhou zachránit svůj klub v lize. Jistý Zdeněk Grygera teď musí ukázat, že zvládne obojí...