Blog Michala Sadílka: Ajax po odchodu Ten Haga hodně tápe, Hancko je pro Feyenoord obrovskou posilou

Blog Michala Sadílka: Ajax po odchodu Ten Haga hodně tápe, Hancko je pro Feyenoord obrovskou posilou

Jak vypadá život fotbalisty v elitní zahraniční lize? Co řeší se spoluhráči v kabině? A jaké má názory na aktuální dění? Od nového roku budou Livesport Zprávy přinášet pravidelné postřehy českých krajánků z Anglie, Německa, Itálie či Nizozemska. O nezvykle vyrovnaném boji o ligový titul, krizi Ajaxu či přínosu Dávida Hancka pro Feyenoord vypráví záložník Twente Enschede a české reprezentace Michal Sadílek (23).

Mé zdravotní problémy z minulého roku už jsou pryč. Bylo to zvláštní. Občas jsem trénoval, občas jsem z tréninku na chvíli vypadl. A nehrál jsem zápasy. Nicméně ani tak to pro mě nebyla nejdelší pauza bez fotbalu. Nejhorší to bylo asi během první vlny covidu-19, kdy jsem byl první tři měsíce zraněný a zápas jsem odehrál až po osmi měsících…

Teď jsem zdravý, musím to zaklepat. Přípravu jsem odmakal celou, jsem připravený na druhou polovinu sezony. Vynechal jsem ovšem poslední zápas s Utrechtem, protože mám z utkání s Ajaxem lehce natažené tříslo a trenér nechtěl nic riskovat, aby se s ním nestalo něco vážnějšího. Dostal jsem tedy tři dny volnější program, ale mělo by to být v pořádku. 

Do dalšího zápasu už se se mnou počítá. Nyní je důležité každé utkání, protože Eredivisie je nesmírně vyrovnaná. Nepamatuji si, že by první šestka byla takhle u sebe naskládaná a bodové rozestupy by byly naprosto minimální. Už v minulé sezoně jsme se s Twente drželi na horních příčkách, takže nyní jen potvrzujeme loňské výsledky.

Naším cílem je dostat se do evropských pohárů, a to hned po konci sezony, abychom nemuseli hrát play off.  Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Jsme teprve v půlce sezony, takže je ještě poměrně brzy. Máme nicméně nesmírnou výhodu v domácím prostředí, kde jsme společně s Feyenordem jediné dva dosud neporažené celky. Kdo k nám přijede, má to tu ohromně těžké.

Nepříjemné je to ale i s kluby z top šestky. Poslední roky šel hodně nahoru AZ Alkmaar. Proti němu je to dost intenzivní. Nečekaně nahoru v této sezoně vystřelila i Sparta Rotterdam, hraje dobrý fotbal. Tyhle dva týmy bych asi vyzdvihl.

V čele je každopádně Feyenoord, který loni zaostal za prvním Ajaxem o 12 bodů. Jenže v tomto ročníku Ajax tápe. Jako hlavní důvod vidím asi odchod trenéra Erika ten Haga, který převzal Manchester United. Jeho nástupci Alfredu Schreuderovi se moc nedaří. V posledních týdnech se tu řešilo i jeho odvolání, což se také tento týden naplnilo. Ajax má šest remíz v řadě a naposledy vyhrál před sedmi zápasy. To je na jeho poměry velká krize.

Je to paradoxní, protože třeba Feyenoord v létě přišel zase o spoustu hráčů, ale přijde mi, že získal kvalitní náhrady. Jednou z nich je i bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko. Vím, že v Česku byl braný za jednoho z nejlepších stoperů v lize. A co tak vidím, čtu a slyším názory různých lidí okolo mě, je to pro Feyenoord obrovská posila. Má stabilní výkonnost a určitě i on má velký podíl na tom, proč se klubu nyní takto daří.

Ještě bych chtěl zmínit jejich trenéra Arneho Slota, který prokazuje svou kvalitu, jíž měl už v Alkmaaru. Zatímco z Feyenoordu cítíte určitou vizi, v Ajaxu to teď poněkud opadlo. I odchod zkušeného Daleyho Blinda do Bayernu Mnichov byl poněkud kontroverzní. Dějí se tam zvláštní věci.

Ztráty potkaly i PSV. Jeho kádr opustil Cody Gakpo, jenž si po mistrovství světa vybral Liverpool. A Noni Madueke zamířil do Chelsea. Ve zkratce jim odešli dva velmi důležití hráči. Bavíme se o tom v kabině a říkáme si, jak si Eindhoven poradí bez svých nepostradatelných hráčů. Pokud nikoho nepřivede, mohl by mít problémy. Viděl jsem jeho poslední zápasy a nebyl zcela stoprocentní. 

Ale je otázka, zda se to vedení vůbec povede. Když se v novinách objevil hráč, o kterého mělo PSV zájem, nakonec si vybral jiný tým nebo odmítl. Finanční prostředky na to teď ovšem rozhodně v klubu mají. Klidně by mohli koupit někoho za pořádný balík, než je tu zvykem, protože ty dva musejí nějak nahradit.

Autor je záložník Twente Enschede a český reprezentant.