Věřím, že jaro začíná v Teplicích až teď. Kdyby tolik fandů chodilo na stadion častěji, byli bychom jinde, podotýká Jarošík. Co řekl o Spartě?

Věřím, že jaro začíná v Teplicích až teď. Kdyby tolik fandů chodilo na stadion častěji, byli bychom jinde, podotýká Jarošík. Co řekl o Spartě?
ROZHOVOR

Úvod jara se z objektivních příčin Teplicím moc nepovedl, o víkendu si však konečně spravily chuť. Dokázaly obrat o body první Slavii (1:1), ukázaly kvalitu. Teď jde o to ji potvrdit v Jablonci a nejlépe i potom na pražské Letné. “Na Spartu jsem se byl v neděli podívat. Potěšilo mě, že mě tam spoustu lidí poznávalo a gratulovalo mi k výsledku se Slavií. Jen doufám, že mi pak nebudou nadávat, pokud by se nám na Spartě třeba povedlo udělat nějaký úspěch,“ usmál se trenér Severočechů Jiří Jarošík v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Po třech jarních porážkách přišel o víkendu skvělý výsledek i výkon, přitom zrovna se Slavií ho asi čekal jen málokdo. Jak velkou byl ten zápas pro celý tým vzpruhou?
"Samozřejmě jsme moc rádi, že jsme se po tom neúspěšném období alespoň trochu nastartovali. Přišlo to až proti silné Slavii, já ale věřím, že jarní část sezony začíná v Teplicích až teď. Zvlášť když nás v neděli čeká ještě těžší zápas. A sice ten v Jablonci, kde to pro nás bude daleko důležitější. Snad tu nabitou chuť a energii ukážeme i tam."

O body jste doma obrali Slavii, Plzeň i Spartu. Přál byste si, aby tyhle týmy jezdily na Stínadla častěji?
"Jasně, bylo by to potom všechno jednodušší (směje se). Samozřejmě se často jedná o nejsledovanější zápas kola, do něj není třeba kluky nijak zvlášť motivovat. Když přijde deset tisíc lidí, vypadá pak všechno trochu jinak. Kdyby tolik lidí chodilo na stadion častěji, troufám si říct, že Teplice vůbec nejsou tam, kde jsou. Vytvoří se atmosféra, která hráče vtáhne, každý z nich touží po tom se před takovou kulisou vytáhnout. Pro nás jsou tyhle zápasy ty největší v sezoně a chceme z nich vždy něco vyválčit."

Jsou duely konkrétně se Slavií prestižnější i pro vás osobně, když jste úspěšně a dlouho oblékal dres Sparty?
"To zase ne, po výhře toužím samozřejmě vždycky. Zrovna se Slavií jsem měl trochu černou sérii, na druhou stranu musím ale říct, že už hezkých pár let má fakt našlapaný a hrozně široký kádr. Celkově je to skvělé mužstvo, které se jen velmi těžko poráží. O to víc je pak každý úspěch proti němu cennější."

I komise rozhodčích potvrdila, že jste v sobotu měli kopat penaltu po ruce Ogbua. Jak těžce jste nesl, když jste ten záběr viděl potom v televizi?
"Rozhodčí se samozřejmě může splést, VAR by tam měl být ale od toho, aby ho opravil. Při utkání jsem to neviděl, navíc jsem dostal informaci, že Ogbu míč nejdřív možná tečoval nohou. Když jsem to pak ale viděl v klidu znovu, penalta se pískat nejspíš měla. Nepískla se, musíme jet dál. A hlavně si vytvářet šance pravidelně."

Teplice sužuje početná marodka, mimo je hned několik důležitých hráčů. Jak velká je pro vás komplikace?
"Není to nic příjemného. Na podzim všechno klapalo, hráči byli zdraví a nedostávali ani karty, během zimního soustředění se to ale zlomilo. Začal nám odpadávat jeden fotbalista za druhým, někteří by však mohli být brzy zpátky. Už do utkání se Slavií naskočil náš klíčový hráč Filip Žák, záhy by se mohl vrátit i Robert Jukl. To u Daniela Fily nebo Tomáše Vondráška to bude bohužel na dýl. Jsou to všechno kluci, na kterých to chceme stavět, i fanoušci by tak měli zůstat ještě trpěliví. Pokud chceme jaro přežít, musejí se vrátit."

Stěžejní roli hrál na podzim i senegalský útočník Abdallah Gning, během jara ještě ale neskóroval. Náhoda, nebo aktuální pokles formy?
"Může to být jedno s druhým. Má to ale hodně těžké, v těch prvních jarních zápasech jsme hráli pořád do plných. Na hřišti tak nedostával moc prostoru, ani servis od spoluhráčů nebyl takový, jaký by měl být. Skoro všechno si musel vypracovat sám. Proti Slavii už ale ukázal tu svou pravou tvář z podzimu, kdy byl hladovej a až nechutně tvrdej, navíc umí zahrát jeden na jednoho. Věřím, že se zvedne a spolu s ním i celé Teplice."

Nemohly mu trochu ublížit spekulace ohledně možného zimního přestupu?
"Možné to určitě je. Znám to ze své zkušenosti. Může na vás tlačit agent i okolí, byť on česky moc neumí. V tréninku maká pořád stejně, spíš si ale mohl podvědomě myslet, že mu to tam bude padat samo. Byla by to už taková klasika, samo ale nepřijde nikdy nic. Já však doufám, že Gning branky dávat zase začne."

Radost vám jistě musí dělat mladý dravec Tadeáš Vachoušek, který skóroval ve dvou zápasech v řadě. Proti Slavii naskočil i do základní sestavy.
"Ona to byla trochu nutnost. Myslím, že je ale jenom dobře, když i takhle mladý hráč naskočí do tak těžkého utkání. Vachy je hladový a pracovitý. Ve svém věku má samozřejmě i určité nedostatky, ale oceňuji jeho charakter. Chce dřít, chce makat, má v sobě obrovskou vůli po vítězství. Na hřišti nic nevypustí, čímž dokáže nakazit i ostatní. Proti Slavii si navíc při gólu počínal jako hodně zkušený hráč."

A ještě bych zmínil Spartu, která se dost zvedla. Co na to říkáte?
"Sparta nás už příští týden čeká, byl jsem se na ni v neděli podívat. Hrála dobře, byť těžko říct, nakolik to bylo jejím výkonem a nakolik tím, že jí to Jablonec malinko usnadnil. Po půli už ale zcela dominovala, je pravda, že se zvedá herně i výsledkově. V tabulce se to rázem zamotává nahoře i dole. Potěšilo mě, že mě tam spoustu lidí poznávalo a gratulovalo mi k výsledku se Slavií. Jen doufám, že mi pak nebudou nadávat, pokud by se nám na Spartě třeba povedlo udělat nějaký úspěch. Bude to tam pro nás velmi těžká prověrka, to však v tuhle chvíli dost předbíhám. Nejdřív musíme uspět v neděli v Jablonci. To je pro nás prvořadý úkol číslo jedna. "

Sparta ještě Plzeň předežene a určitě potrápí i Slavii, věští bývalý šéf obou slavných "S" Petržela