V Dynamu jsem nadšený, tenhle klub má všechno, říká trenér Zápotočný. Co dělal v týdnu u Beníteze?

V Dynamu jsem nadšený, tenhle klub má všechno, říká trenér Zápotočný. Co dělal v týdnu u Beníteze?
ROZHOVOR

Mimořádně pestré a úspěšné období má ze sebou trenér Českých Budějovic Tomáš Zápotočný. Nejdřív postup v poháru přes Brno, pak senzační výhra nad Slavií a nakonec třídenní pobyt ve švýcarském Nyonu ve společnosti těch největších fotbalových hvězd. Teď už je však zpátky v realitě všedních dní. A tím je nachystat mužstvo co nejlépe na sobotní střet v Olomouci.

Začněme Nyonem. Co jste tam dělal?
Absolvoval jsem tam další blok v rámci školení na trenérskou A-licenci. Znovu to pro mě bylo nesmírně obohacující, jsem z toho fakt nadšený. Zvlášť když tam s námi byly legendy jako Rafael Benítez či Giovanni van Bronckhorst. Tyhle ikony nám předávaly svoje zkušenosti, daly nám spoustu hodně cenných informací.

Lákalo by vás dosáhnout na kariéru jako právě Benítez?
No ty kráso! Bylo by to něco nádherného, ale stojím nohama pevně na zemi. Snažím se být skromný, základem je pro mě být úspěšný trenér. Tak snad se to podaří.

S kým vším jste tam byl?

Bylo nás tam spoustu, i z české ligy. Luboš Loučka ze Sparty, Marek Jarolím ze Slavie, Radek Kováč z Pardubic. Všichni si jdeme za svým snem a chceme, aby se nám splnil.

Myslím, že vzhledem k výhře nad Slavií jste měl do Nyonu velmi příjemnou cestu…
No jasně. V neděli to pro nás bylo něco zcela mimořádného, fantastický výsledek z hlediska sebevědomí. Nesmíme ho ale pokazit třeba tím, že teď propadneme v Olomouci.

Výhru nad Slavií vystřelil střídající Adediran, o němž se mluví jako o novém Fortune Basseym. Jaké jsou jeho nejsilnější stránky? 
Především rychlost, schopnost jít jeden na jednoho. V tom je opravdu dost dobrý. Zároveň oceňuji jeho pracovitost, neustále se nás na něco ptá, chce na sobě pracovat. To je hodně dobře.

V čem má naopak ještě rezervy?  
Určitě v tom, že se musí naučit česky. Zatím neumí skoro nic, ale našel si českou přítelkyni, tak věřím, že i ta mu v tomhle může dost pomoci. A co se týče té fotbalové stránky, občas drží špatnou pozici, zbytečně nám uzavírá prostory na hřišti. Já ale věřím, že to společně odstraníme. Až si ještě více zvykne na nové spoluhráče, bude to ještě lepší.

Foto: SK Dynamo České Budějovice

Co říkáte na Romana Potočného, jehož výkony mají vzestupnou tendenci?
My jsme na Romana vsadili, v prvních dvou jarních kolech se nám ale na hřišti moc nelíbil. Tak jsme ho posadili a já jsem moc rád, že to vzal za ten správný konec. Neurazil se, ale makal na sobě dál. Posunula ho i konkurence, kterou tady máme.

Teď vás čeká Olomouc. Bral byste před zápasem i bod?
Rozhodně jo. Olomouc má hodně silný tým s výborným trenérem Václavem Jílkem, její výsledky nejsou vůbec náhodné. Pokud by se nám povedlo tam remizovat, tak budu moc rád.

Jak jste zatím celkově spokojen se svou misí v Českých Budějovicích?
Jsem nadšený, opravdu jo. Tenhle klub má prostě všechno. Od skvělého majitele, po sportovní vedení až po zázemí, které tady máme. Našli jsme tu klid na práci.

Pořád nehodláte nic měnit na tom, že v určitých fázích zápasu vedete mužstvo vy a v dalších váš trenérský parťák Marek Nikl?
Rozhodně ne, takhle nám to funguje. Dokonce si myslím, že kdybychom na tom něco změnili, tak se v tom jen začneme zbytečně plácat. Začali bychom sami sobě brát myšlenky, přestalo by to fungovat. Takto je to naprosto přirozené, vychází to z nás. A hlavně to klape, tak proč na tom něco měnit.

A ještě se zeptám na vašeho kamaráda Jiřího Jarošíka, jenž po minulém kole musel skončit v Teplicích. Co jste na jeho odvolání říkal?
S Jirkou jsem velcí kamarádi, často si píšeme a moc mu fandím. Psal jsem mu hned, jak se to stalo, on mi odepsal, že takový je už zkrátka fotbal. Já mu moc přeji, aby si co nejdříve našel další angažmá.

V PSG už vědí: Prachy jsou krásná věc, ale Ligu mistrů si za ně nekoupíš. I když máš NEJ hráče

Foto: SK Dynamo České Budějovice