Mbappé do Madridu? Problémem není 350 milionů eur, ale něco jiného. Do čeho se Realu nechce a proč si za to KM může sám?

Mbappé do Madridu? Problémem není 350 milionů eur, ale něco jiného. Do čeho se Realu nechce a proč si za to KM může sám?

Kylian Mbappé a Real Madrid? V této souvislosti se mluví už pěkně dlouho, ale francouzský forvard zatím zůstává věrný PSG, kde před několika měsíci podepsal novou smlouvu. To sice neznamená, že je pro Real jeho příchod nereálný, ale nyní by kromě obrovského platu musel platit i odstupné. Sám hráč přitom podle goal.com lituje svého rozhodnutí podepsat v Parku princů nový kontrakt.  

Jen dva měsíce poté, což před 50 tisíc diváky držel v rukou dres s číslovkou 2025, měl volat do Madridu, jestli by ho mohl Real podepsat. K tomu se vedení Bílého baletu nemělo jasně vyjádřit, což se dá vzhledem k situaci pochopit. Přeci jen přestup Mbappého na San Bernabéu se před pár měsíci zdál jako hotovou věcí, než se mladý forvard rozhodl prodloužit smlouvu ve francouzské metropoli.

Real prý nyní Mbappému řekl, že musí vydržet. Dohoda je údajně možná, ale bude výrazně složitější včetně toho, že nepůjde o bitvu o to, kdo nabídne nejvíc.

Vše nasvědčuje tomu, že Mbappému se v Paříži líbí čím dál tím méně a jen čeká, až se španělský gigant rozhoupe.

Je ovšem otázkou, jestli si Florentino Perez může Mbappého už nyní v létě skutečně dovolit. A pokud ne, tak kdo by mohl?

Nejde totiž jen o cenu samotnou. PSG sice bude chtít za svou hvězdu, kterou má pojištěnou, pořádný balík, ale mnohem zásadnějším problémem, nejen pro Real, bude plat.

Mbappé má smlouvu do roku 2024 s možností jejího prodloužení o další rok. Aktuálně si každý týden vydělá přibližně 1,5 milionu eur. To je více než Lionel Messi nebo Neymar a takřka trojnásobek toho, co v PSG bere Sergio Ramos.

Pokud by tedy Mbappé v klubu setrval do roku 2025, inkasoval by celkem 216 milionů eur. Navíc za každý rok, který zde zůstane, shrábne bonus ve výši 70 milionů eur.

To jsou sumy, které Real prostě není schopný nabídnout. Z toho plyne, že by se musel finalista MS uskromnit. Že by se dostal do existenčních potíží, ale přeci jen nehrozí.

V Realu by mohl kývnout na nižší plat, ale místo toho by si nadiktoval jiné požadavky. Určitě by chtěl být nejlépe placeným hráčem klubu a dost možná bude chtít mít pod kontrolou svá osobnostní práva, což mu v PSG neprošlo.

Už nyní je jasné, že Real by Mbappé nyní vyšel dráž než loni v létě. Jeho výhodou je ale to, že si může dovolit přestup protahovat.

V minulých letech se madridský gigant nepouštěl do žádných přehnaných alotrií na přestupovém trhu a postupoval poměrně dost obezřetně. To potvrzuje i fakt, že se celkem solidně vypořádal s nákladnou rekonstrukcí Santiaga Bernabéua, která vyšla na 700 milionů eur.

Klub opustili Sergio Ramos a Casemiro, zároveň se pozastavilo prodlužování smluv stávajícím borcům. I proto v létě hned sedmi z nich končí kontrakt. Mezi nimi hned třem z pěti nejlépe placených – Tonimu Kroosovi, Karimu Benzemovi a Luku Modričovi.

A to je právě ten problém. Podle odhadů LaLigy může Real ročně vydat na platy maximálně 683 milionů eur, přičemž loni vyplatil přibližně 336 milionů eur. Na Mbappého tak místo je.

Kdyby odešli Modrič, Kroos a Benzema, byla by situace ještě jednodušší. Jenže Benzema s Modričem nejspíše zůstanou. Navíc Los Blancos v létě chtějí přivést Juda Bellinghama z Dortmundu, což také nebude levná záležitost. Mluví se o přestupní částce 150 milionů eur a vysoký plat pochopitelně k tomu.

I podle těchto propočtů není možné, aby přišli Mbappé s Bellinghamem a zároveň zůstalo velezkušené zmíněné trio.

Real si tedy Mbappého může dovolit, ale je otázkou, jestli se mu do toho bude chtít i za cenu toho, že přijde o několik zkušených borců. PSG si za svou hvězdu, která nemá ve smlouvě výstupní klauzoli, může říct klidně o 300 – 350 milionů eur. Na to ale nedojde už proto, že jí příští rok vyprší smlouva. Ale o razantní snížení nepůjde.

Žádné astronomické sumy stejně Real platit nechce, takže vzniká patová situace, protože PSG prodávat nemusí.

Zároveň je krajně nepravděpodobné, že by měl obhájce titulu v LaLize k dispozici sumu na přestup v hotovosti. Mnohem pravděpodobnější je rozložení částky do více splátek, což ale bude vyžadovat další složitá jednání, do čehož se mu nebude chtít.

Když se k tomu přičte fakt, že Mbappé bouchl před pár měsíci Realu dveřmi před nosem, není jeho příchod pravděpodobný.

Kdyby byl čtyřiadvacetiletý pařížský rodák nabídnut na přestupovou listinu, vyrojili by se další zájemci. Především z Premier League. Finance by na to mohli dát dohromady v Manchesteru City, Manchesteru United, Chelsea i Newcastlu. Navíc pokud šejk Jassim bin Hamad Al Thani dokončí převzetí Red Devils, tak je zbaví dluhů a učiní z nich jeden z nejbohatších celků nejen v Anglii.

Jak tedy celá sága dopadne?