FIFA si libuje ve změnách! Jak bude vypadat MS 2026?

FIFA si libuje ve změnách! Jak bude vypadat MS 2026?

Na mistrovství světa v roce 2026, kterého se v USA, Kanadě a Mexiku poprvé zúčastní 48 týmů, se odehraje 104 zápasů. To je o 40 utkání víc než na posledním šampionátu v Kataru. Mezinárodní fotbalová federace FIFA schválila na zasedání v Kigali úpravu formátu závěrečného turnaje, který se protáhne na 40 dní.

"Rada FIFA jednomyslně schválila navrhovanou změnu formátu soutěže mistrovství světa 2026 z 16 skupin po třech na 12 skupin po čtyřech, přičemž do vyřazovací fáze postoupí (z každé skupiny) první dva týmy a osm nejlepších na třetích místech," uvedla FIFA v prohlášení. "Revidovaný formát zmírňuje riziko tajných dohod a zajistí, že všechny týmy odehrají minimálně tři zápasy, a zároveň poskytne vyvážený čas na odpočinek všem zúčastněným," dodala.

Termín finále světového šampionátu 2026 dnes Rada FIFA stanovila na 19. července. Ve fotbalovém kalendáři bude na turnaj a přípravné období před ním vyhrazeno 56 dní. Datum úvodního utkání zatím pevně stanoveno nebylo.

Loňského šampionátu v Kataru se stejně jako všech turnajů MS od roku 1998 zúčastnilo 32 týmů rozdělených do osmi skupin po čtyřech. Medailisté tak odehráli maximální počet sedmi zápasů, v roce 2026 čeká nejúspěšnější mužstva o utkání víc.

V Kataru diváci viděli během 29 dnů celkem 64 zápasů. Původní plán pro šampionát 2026 počítal s porcí 80 zápasů, dnešní rozhodnutí FIFA upravit rozdělení skupin ale jejich počet navýšilo.